Co je klouzavý průměr (MA)?
Klouzavý průměr je ve statistice výpočet používaný k analýze datových bodů vytvořením řady průměrů různých podmnožin celého souboru dat.
Ve financích je klouzavý průměr (MA) ukazatel, který se běžně používá v technické analýze.
Výpočtem klouzavého průměru se zmírňují dopady náhodných krátkodobých výkyvů na cenu aktiva v určitém časovém rámci. Smyslem výpočtu klouzavého průměru ceny aktiva je pomoci vyhladit cenové údaje vytvořením neustále aktualizované průměrné ceny.
Dva nejčastěji používané typy klouzavých průměrů:
Jednoduchý klouzavý průměr (SMA – Simple Moving Average) je výpočet, který vychází z aritmetického průměru daného souboru cen za určitý počet dní v minulosti; například za předchozích 15, 30, 100 nebo 200 dní.
Exponenciální klouzavý průměr (EMA – Exponential Moving Average) je vážený průměr, který přikládá větší význam ceně aktiva v posledních dnech/periodách, díky čemuž citlivěji reaguje na nové informace.
Níže pro příklad graf Bitcoinu s dvousettýdenním jednoduchým klouzavým průměrem (200SMA – první obrázek) a s pětapadesátitýdenním exponenciálním klouzavým průměrem (55EMA – druhý obrázek) – pro představu, jak to pak v grafu vypadá: