V předchozích rozborech jsme se podívali na Huobi a OKX

Krypto-Burza Bitfinex má poměrně bohatou historii. Připomeneme si, že je zde s námi od roku 2012, kdy fungovala jako „peer-to-peer“ (P2P) bitcoin směnárna. V minulosti byla 2x „hacknuta“ kde byly ukradeny prostředky klientů. Nutno dodat, že všechny ukradené prostředky Bitfinex zasanovala a klienty vyplatila. No a jak to asi udělala? Problém je samozřejmě složitější, ale v zásadě si pomohli vlastním tokenem Bitcoinica a stablecoinem Tether. Díky neprůhledným vnitřním tokům peněz a dalším aktivitám burzy, byla pokutovaná americkými úřady a nyní je pro Američany nedostupná. Burza Bitfinex v roce 2021 splatila svůj dluh vůči Tetheru.

Přestože historie této burzy je dosti bouřlivá, má mou důvěru. Stále tu je a přežila všechny problémy. Je v určitém pohledu průkopníkem.

Rozbor držených rezerv burzy Bitfinex

Do této sekce jsme zařadili pouze BTC na nativním blockchainu. „Wrapované“ BTC do této sekce nezahrnujeme. Jsou obsaženy v sekci Shitcoin.

Obsahuje kryptoměny vázané na dolar či euro. USDT, USDC, DAI, BUSD, TUSD, EURT, USDP

Všechny alternativní kryptoměny, které nejsou v žádné jiné kategorii. Ano, mezi shitcoiny řadíme i Ethereum. 

Kategorie obsahuje nativní tokeny vydávané burzami. BNB, KCS, CRO, HT, LEO, BIT, WOO

Rozdělení rezerv jednotlivých burz

Hodnota rezerv v USD rozdělen do čtyř kategorií

Podkladová data v grafu jsme použili z CryptoQuant. Graf zobrazuje množství rezerv v dolarové hodnotě. Rezervy jsme rozdělili do 4 kategorií. viz. nápověda vlevo.

Rezervy Bitfinex

Hodnota rezerv Bitfinex v USD rozdělena do čtyř kategorií

$ 0
Bitcoin
$ 0
Shitcoins
$ 0
Exchange tokens
Na Bitfinexu převládá rezerva v BTC, jejich expozice v Bitcoinu je větší než ostatní kryptoměny dohromady. A tady bych to viděl jako zdravé. Nemusím být bitcoin maximalista, ale stále mám větší důvěru v Bitcoin než "stablecoin" nebo jiný coin. Druhou (dle dolarové hodnoty), méně hezkou položkou v jejich portfoliu jsou burzovní tokeny. Na ty se podíváme níže.

Po události s burzou FTX je má důvěra k burzovním tokenům značně nabouraná. Bohužel nemůžu sledovat jak je s tokeny nakládáno a proto to vnímám jako možné riziko.

0 %
Bitfinex čistá rezerva
$ 0
Rezervy v burzovních tokenech
$ 0
Celková rezerva
0 %
BTC
0 %
Altcoiny + burzovní tokeny

Přehled rezerv Bitfinex v burzovních tokenech (v USD)

$ 0
LEO
$ 0
FTX Token
$ 0
WOO
$ 0
HT
$ 0
BNB
$ 0
BIT
$ 0
CRO
$ 0
KCS
A tady je to už trošku horší pohled. 99% burzovních tokenů v držení Bitfinexu je LEO, nativní token burzy. LEO token umožňuje jeho držitelům snížit poplatky na burze. Jeho tokenomiku a utilitu jsme nezkoumali. O jeho hodnotě a užitnosti si udělejte obrázek sami. (Stejně jako ostatní buzovní tokeny) Vlídných slov směrem k těmto tokenům u nás moc nehledejte:)

Přehled rezerv Bitfinex ve stablecoinech (v USD)

$ 0
USDT
$ 0
USDC
$ 0
DAI
$ 0
TUSD
$ 0
EURS
$ 0
EURT
$ 0
USDP
Tak jasně, Tether byl do nedávna nedílnou součásti Bitfinexu. Jejich dluh vůči Tetheru byl splacen (2021) a již dříve byla společnost vydávající stabelcoin Tether oddělena od Bitfinexu. Doufám, že v průběhu všech těch procesů během 11-ti let nabyli dost zkušeností na to, aby provozovali dnes již bezpečnou kryptoměnovou burzu.

Zajištěné úvěry jsou podle Tetheru kryté „extrémně likvidními aktivy“ a na rozdíl od bank, které operují s částečnými rezervami, Tether tvrdí, že jeho půjčky jsou více než 100% kryty. Nutno však podotknout, že jejich aktiva nemají primárně krýt žádné půjčky, ale USDT. Společnost je v každém případě v průběhu příštího roku všechny zlikviduje. To má podle emitenta USDT proběhnout bez ztrát a bude tak pokračovat ve svém poslání upřednostňovat transparentnost a odpovědnost.

Přehled rezerv Bitfinex dle blockchainu (v USD)

Dominance bitcoinu u Burzy Bitfinex vnímám pozitivně. Jestli jsme se v kryptoměnách něco naučili, tak že BTC je král. Burza má $4,382,175,518 na blockchainu BTC a $3,475,075,071 na blockchainu Etherea.
$ 0
Bitcoin
$ 0
Shitcoiny + Stablecoiny + Burzovní tokeny
Na tomto grafu je možné vidět dominanci 4 kryptoměn. BTC, LEO, ETH, USDT. Zbytek kryptoměn drží v poměrně zanedbatelných objemech.
54% zásob drží v BTC, zbytek (46%) obsahuje zásobu ETH, USDT a LEO burzovního tokenu + všechny ostatní altcoiny.
Začátky burzy a vůbec celý její průběh fungování mi připadal dosti rebelský, nicméně z pohledu klienta nevidím žádné náznaky proč ji nedůvěřovat.
V další části se podíváme na burzu Binance. Binance je jedna z nejrozšířenějších burz, známe ji všichni, a tak jsem zvědavý na jejich rozložení rezerv.
Lukáš Hefner
Redaktor
Nic dalšího tu není 🙁
5 1 hlas
Hodnocení článku
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x