Kryptoměnové peněženky

Jak už název napovídá tyto peněženky slouží k přijímání, odesílání, ale především k uložení kryptoměn. Některé kryptoměny mají své peněženky a mimo funkci uložení, nabízí i různá další využití jako, stakování, směna mincí atd.

Podle čeho krypto peněženky vybírat?

Při výběru vhodné peněženky je třeba učinit dva zásadní kroky. Nejprve se rozhodnout, jaký druh peněženky potřebujete, a poté zvážit konkrétní peněženky, abyste našli tu nejvhodnější pro vás.

Důležité faktory – bezpečnost, uživatelské rozhraní, podpora mincí, úroveň soukromí a anonymity, zákaznická podpora, poplatky, vestavěné služby a další.

Zásadním rozdílem mezi krypto peněženkami je zda jsou “hot” či “cold”.

Typ peněženky “hot” má přístup k internetu, a může čelit útokům hackerů.

Druhý typ “cold” peněženky připojený k síti není a je nejbezpečnějším místem pro uložení vašich kryptoměn.

Online (“hot”) peněženky jsou uzpůsobeny k rychlému a pohodlnému používání.

Co je seed?

Seed je série slov, která vám umožní přístup ke kryptoměnám přidruženým k vaší peněžence. Seed je vygenerovaný vaší peněženkou při jejím založení.

Srovnání hardwarových kryptoměnových peněženek

Hardwarová peněženka se používá tak, že ji propojíte s počítačem či mobilním telefonem přes kabel nebo bluetooth, kde transakce kryptoměn reálně provádíte na vašem počítači/mobilu a potvrzení těchto transakcí probíhá mimo počítač, přímo na zabezpečeném zařízení.

Pro:

 • Odolnost proti virům či škodlivým softwarům   
 • Přístroj je zabezpečený PINem nebo jinou ochrannou funkcí 
 • Při ztrátě zařízení, můžete uložené krypto obnovit pomocí seedu
 • Jste vlastníkem privátních klíčů a ty nejsou vystaveny hrozbám spojeným s vaším PC
 • Pro provedení transakce je třeba podpisu na peněžence, což zabraňuje případným vnějším útokům

Proti:

 • Cena
 • Pokud nemáte peněženku u sebe, nebudete schopni provést transakci
 • Tento druh peněženek je méně komfortní při každodenním používání

Ledger

Tato peněženka patří mezi nejrozšířenější hardwarové peněženky na světě. Nabízí podporu největšího množství kryptoměn. Jejím domovem je Francie, Paříž a její používání je o něco málo složitější než vedle zmiňovaný Trezor. Pro další informace ohledně Ladger peněženek klikněte zde.

Trezor

Peněženka z rukou české firmy Satoshi Labs s.r.o., na trhu můžete najít více druhů Trezoru, peněženka umožňuje nákup krypta přímo přes jejich aplikaci. Pokud máte zájem o podrobný popis tohoto typu peněženek klikněte zde.

Softwarové peněženky – mobilní/desktopové

 

Pro:

 • Ve velké míře jsou zcela zdarma
 • Jednoduchost v používání
 • Vhodné pro uživatele, kteří jsou s kryptoměnami aktivní 

Proti:

 • Vyšší nebezpečí vnějšího napadení, vůči přístroji připojenému k internetu
 • Pokud vám telefon, počítač někdo odcizí, může získat přístup k vaší peněžence

Exodus 

Tato krypto peněženka je dostupná pro mobilní telefon i počítač. Umožňuje nákup přes 100 různých kryptoměn. Její vzhled je jednoduše krásný a její použití je i pro nováčky, kteří s kryptem teprve začínají velice jednoduché.

Dále Exodus nabízí 24/7 online podporu. Což je pro nově příchozí uživatele velké plus. Pokud máte zájem o zúročení svého krypta, tato peněženka nabízí i možnost stakování – zamknutí digitální měny na určitou dobu a tím výdělku na úroku za poskytovaný obnos.

Trust wallet 

Trust wallet je dostupná pouze pro mobilní telefony a podporuje přes 160 různých kryptoměn. Peněženka umožňuje nákup, uložení digitálních měn/NFTéček, můžete zde měny směnit za další altcoiny a také své krypto zůročit. vaše osobní informace nejsou nikdy shromažďovány.

Tato peněženka umožňuje díky spolupráci s Kyber Nerwork a taky Web3 prohlížečem interagovat s decentralizovanými aplikacemi přímo z peněženky.

Coinbase wallet

Další z jednoduše použitelných peněženek od jedné z největších krypto burz na světě, nainstalujete ji do mobilu či počítače ve formě plug-inu. Uložit si zde můžete své digitální měny i NFTéčka. S Coinbase si můžete vydělat některé z kryptoměn pomocí vzdělávacích kurzů, za jejich splnění na oplátku dostanete odměnu v dané kryptoměně.

Crypto.com / CRO 

Nabízí plnou kontrolu nad vaším kryptem i klíčema. Směňujte své krypto za více než 100 alternativních altcoinů. Jednoduchý přesun vašich existujících krypto peněženek se seedem 12/18/24 – slovy pro obnovu vašeho krypto portfolia. CRO také nabízí možnost založení debetních karet, s kartou pak můžete platit jako s normální bankovní kartou ať už státní měnou či kryptoměnami. Dále nabízí zajímavé nabídky pro zhodnocení a další výhody.

Metamask

Peněženka pro mobil i počítač ve formě plug-inu instalovaného do vašeho prohlížeče. Slouží k uchování, směně krypta i NFTéček. Dá se kombinovat s různými sítěmi, nativně nastavená na síť Ethereum, dá se ale napojit i na Binance smart chain, Polygon network a další. 

On-line peněženky

Peněženka (webová/cloudová) je vytvořena pro uživatele většinou automaticky ihned po registraci na burzu či směnárnu. Slouží k rychlému nakládání s kryptoměnami na denní bázi. S typem těchto peněženek se nejčastěji setkáte na burzách jako je třeba Binance, CoinBase a tak dále.

Peněženky lze používat z jakéhokoliv zařízení, které umožňuje přístup k internetu. Stačí jen vložit své přihlašovací údaje. Uživatel ale nemá své privátní klíče plně pod kontrolou, držitelem jsou právě uvedené společnosti, z bezpečnostního hlediska je tato varianta více riziková.

Pro:

 • Rychlost přístupu k vašim kryptoměnám z jakéhokoliv zařízení s přístupem na internet
 • Ve velkém případě jsou zdarma

Proti:

 • Nejste vlastníkem privátních klíčů, společnost může být napadena hackery a tak můžete o své krypto přijít

Papírové peněženky

Nejlevnější forma uchování vašeho krypta.

Problém této metody spočívá v komplikovanosti celého procesu, proto tento způsob nedoporučujeme začínajícím nadšencům.

Zde se ale papírovými peněženkami zabývat nebudeme, pokud se chcete o papírových peněženkách dozvědět více, napište nám do komentářů, .

Otázky:

 1. Jaká z peněženek je ta nejlepší?
 2. Která z peněženek je nejbezpečnější?
 3. Potřebuji pro každou kryptoměnu jinou peněženku?
 4. Která krypto peněženka má nejnižší poplatky?

Odpovědi: 

 1. Pro začátečníky je nejlepší volbou peněženka Exodus nebo Coinbase, díky jednoduchosti a intuitivnímu ovládání. 
 2. Nejbezpečnější jsou hardwarové peněženky značky Trezor, druhé místo náleží peněženkám značky Ledger..
 3. Ne, avšak některé kryptoměny nemusí být danou peněženkou podporovány.
 4. Binance. Binance má nejnižší poplatky za transakce, zároveň nabízí přes 330 kryptoměn.
5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x