Dnes jsme se podívali na rezervy burzy OKX. Tato burza do svých rezerv nepočítá burzovní tokeny. Podívali jsme se však na její rozložení „stablecoinů“ a expozici dle blockchainu. 

Rozbor držených rezerv burzy OKX

Do této sekce jsme zařadili pouze BTC na nativním blockchainu. „Wrapované“ BTC do této sekce nezahrnujeme. Jsou obsaženy v sekci Shitcoin.

Obsahuje kryptoměny vázané na dolar či euro. USDT, USDC, DAI, BUSD, TUSD, EURT, USDP

Všechny alternativní kryptoměny, které nejsou v žádné jiné kategorii. Ano, mezi shitcoiny řadíme i Ethereum. 

Kategorie obsahuje nativní tokeny vydávané burzami. BNB, KCS, CRO, HT, LEO, BIT, WOO

Rozdělení rezerv jednotlivých burz

Hodnota rezerv v USD rozdělen do čtyř kategorií

Podkladová data v grafu jsme použili z CryptoQuant. Graf zobrazuje množství rezerv v dolarové hodnotě. Rezervy jsme rozdělili do 4 kategorií. viz. nápověda vlevo.

Rezervy OKX

Hodnota rezerv OKX v USD rozdělena do čtyř kategorií

$ 0
$ 0
Shitcoins
$ 0
Exchange tokens
Burza OKX nezapočítává svůj burzovní token do svých rezerv. Jiné burzovní tokeny nedrží. Její čistá rezerva je tedy ze 100% krytá. Procentuální poměry jsou níže...

Po události s burzou FTX je má důvěra k burzovním tokenům značně nabouraná. Bohužel nemůžeme sledovat jak je s těmito tokeny nakládáno a proto to vnímáme jako možné riziko.

0 %
OKX čistá rezerva
$ 0
Rezervy v burzovních tokenech
$ 0
Celková rezerva
0 %
BTC
0 %
Altcoiny

Přehled rezerv OKX ve stablecoinech (v USD)

$ 0
USDT
$ 0
USDC
$ 0
DAI
$ 0
BUSD
$ 0
TUSD
$ 0
USDK
$ 0
USDP
OKX má ve svých rezervách $3,343,273,621.66 ve "stablecoinech" z toho $3,015,143,234.59 v USDT tedy v Tetheru. Ačkoliv i Tether je poslední dobou opět pod útoky negativních zpráv, faktem je, že nikdy nezkolaboval a je zde nejdéle žijící stablecoin. Dalším krokem transparentnosti tetheru pro rok 2023 je zbavení se veškerých půjček ze svých rezerv. Rezervy v USDT tedy považuji za relativně bezpečné. Pokud by padl Tether, nebudeme zde řešit konkrétní burzu, ale problém celého krypto-odvětví.

Zajištěné úvěry jsou podle Tetheru kryté „extrémně likvidními aktivy“ a na rozdíl od bank, které operují s částečnými rezervami, Tether tvrdí, že jeho půjčky jsou více než 100% kryty. Nutno však podotknout, že jejich aktiva nemají primárně krýt žádné půjčky, ale USDT. Společnost je v každém případě v průběhu příštího roku všechny zlikviduje. To má podle emitenta USDT proběhnout bez ztrát a bude tak pokračovat ve svém poslání upřednostňovat transparentnost a odpovědnost.

Přehled rezerv OKX dle blockchainu (v USD)

OKX drží své rezervy ze 64% procent v ethereové síti, i to je dle mého příliš velká expozice na jeden blockchain (pokud to není Bitcoinová sít). Na bitcoinové síti drží zhruba 29% a 5,5% na tronu. Dle mého názoru je komunita OKX daleko zdravější než u předchozí burzy Huobi. Hodnota v eth síti je stále příliš v nepoměru s ostatními blockchainy. Je to samozřejmě i tím, že stabelcoin USDT drží právě z největší části na eth síti byť Tether najdeme snad na všech blockchainech. Beru to jako určitou možnost decentralizace s využitím centralizovaných blockchainů, a tak když můžeme, proč nevyužit i diverzifikaci skrze blockchainy? Jak sem v minulém rozboru zmiňoval, Ethereum síť je zaprvé Proo of Stake (PoS) a zadruhé dost centralizovaná.
Tomáš Hančar

ETH-flexivní

Autor: Arthur Hayes Odkazy na původní článek: Osobní blog autora na medium.com Crypto Trader Digest

Celý článek »

Určitě sledujte navazující články rozboru rezerv dalších burz. To zdali je portfolio burzy OKX zdravé, posuďte sami. Dle mého skromného názoru se opět opřu o to známé rčení: „not your keys, not your crypto“. A proto nechávejte na burze jen to s čím aktivně obchodujete. 

Další burzy na které se podíváme a zveřejníme vám data z analytického nástroje CryptoQuant jsou:  Binance, Bitfinex, Crypto.com, KuCoin, ByBit.

Ostatní velké spotové burzy nezveřejňují data svých peněženek a rezerv. Proto je nemůžeme zhodnotit. Pokud se v budoucnu situace změní, rádi je do rozboru zařadíme.

Zajímají vás další data z CryptoQuant? Napište nám, připravíme vám report na míru. 

5 1 hlas
Hodnocení článku

By Lukáš Hefner

Pracuji na volné noze jako marketér, grafik, poradce při vytváření nových projektů a firemních procesů. Kryptoměnám věnuji od roku 2017, jako osvojovatel blockchain technologií.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x