Írán a Rusko zkoumají možnosti zavedení stablecoinu krytého zlatem. Vytvoří nový ekonomický řád?

Vlády na celém světě nahradily ve 20. století zlatý standard fiat penězi, aby zajistily ekonomickou flexibilitu. Fiat peněz je však neomezené množství, což může vést až k hyperinflaci.

Ruské zpravodajské médium Vedomosti uvedlo, že Írán a Rusko spolupracují na spuštění „tokenu Perského zálivu“. Půjde o stablecoin, který bude krytý zlatem. Dalším klíčovým bodem je, že má tento stablecoin sloužit jako platební prostředek pro mezinárodní obchod. Jinými slovy, nespoléhat se na fiat.

Snaží se tyto země implementovat výhody zlatého standardu do kryptoměn?

 

Stablecoin krytý zlatem, který se vyhne sankcím?

Anton Tkačev, člen výboru Dumy pro informační politiku, potvrdil jednání o tokenu Perského zálivu mezi Íránem a Ruskem. Dále upřesnil, že diskuse na státní úrovni o stablecoinu krytém zlatem se bude aktivně projednávat poté, co Rusko zreguluje kryptoměny.

Probíhající rusko-ukrajinská válka vedla k různým sankcím vůči ruské ekonomice. Rusko má rovněž zakázán přístup ke službě SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), která zajišťuje provádění finančních transakcí mezi bankami po celém světě.

Rusko, země, která kdysi podporovala myšlenku zákazu kryptoměn, se nyní zabývá legalizací přeshraničních kryptoměnových plateb.

Globální přijetí CBDC

Kromě Íránu a Ruska se k přijetí digitální měny centrálních bank rychle blíží i řada dalších zemí. Republika Palau, ostrovní stát v Tichém oceánu, zkoumá možnost vytvoření národního stablecoinu ve spolupráci s Ripplem.

Surangel Whipps Jr., prezident Palau, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl:

"Digitální měny centrální banky jsou myšlenkou, která skutečně vzešla z kryptoměn a technologie blockchain. Na Palau samotném nemáme zřízenou centrální banku, jako oficiální měnu používáme americké dolary. Při rozvíjení naší spolupráce s Ripplem je naším cílem mít stablecoin krytý USD, což je vlastně krok k naší vlastní digitální měně centrální banky."

CBDC rychle zkoumá také Evropská centrální banka. Evropská komise hodlá ve druhém čtvrtletí roku 2023 navrhnout nařízení o zavedení digitálního eura.

Zdroj: https://beincrypto.com/iran-and-russia-to-launch-a-stablecoin-backed-by-gold/

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x