Rozbor držených rezerv burzy Huobi

Jako první burzu jsme zvolili Huobi právě protože, poslední týdny se pochybuje o její likviditě. 

Přední media (CNBC, Reuter, CoinDesk, a další) psali o možných problémech burzy Huobi. Ve zkratce si připomeneme:

  • Justin Sun, člen správní rady Huobi, uvedl, že burza kryptoměn plánuje snížit počet zaměstnanců na celém světě asi o 20%.
  • WuBlockchain uvedl, že zaměstnanci, kteří odmítli přijmout výplatu v kryptoměnách, budou propuštěni.
  • Huobiho nativní token HT klesl dne 6.1. 2023 až na $ 4,3355.

Do této sekce jsme zařadili pouze BTC na nativním blockchainu. „Wrapované“ BTC do této sekce nezahrnujeme. Jsou obsaženy v sekci Shitcoin.

Obsahuje kryptoměny vázané na dolar či euro. USDT, USDC, DAI, BUSD, TUSD, EURT, USDP

Všechny alternativní kryptoměny, které nejsou v žádné jiné kategorii. Ano, mezi shitcoiny řadíme i Ethereum. 

Kategorie obsahuje nativní tokeny vydávané burzami. BNB, KCS, CRO, HT, LEO, BIT, WOO

Rozdělení rezerv jednotlivých burz

Hodnota rezerv v USD rozdělen do čtyř kategorií

Podkladová data v grafu jsme použili z CryptoQuant. Graf zobrazuje množství rezerv v dolarové hodnotě. Rezervy jsme rozdělili do 4 kategorií. viz. nápověda vlevo.

Rezervy Huobi

Hodnota rezerv Huobi v USD rozdělena do čtyř kategorií

$ 0
$ 0
Shitcoins
$ 0
Exchange tokens
Dle rozložení Huobi portfolia je zjevné, že jsou příliš velmi exponováni v burzovních tokenech. Zdali to je problém nedokážu určit, nicméně jisté obavy to ve mě vyvolává.

Po události s burzou FTX je má důvěra k burzovním tokenům značně nabouraná. Bohužel nemůžeme sledovat jak je s tokeny nakládáno a proto to vnímáme jako možné riziko.

0 %
Huobi čistá rezerva
$ 0
Rezervy v burzovních tokenech
$ 0
Celková rezerva
0 %
BTC
0 %
Altcoiny + burzovní tokeny
99.91% Burzovních tokenů, které Huobi má ve svých rezervách, jsou nativní tokeny burzy HT. Zbytek burzovních tokenů nemá smysl ani počítat a prezentovat na grafu, je to zanedbatelné množství.

Přehled rezerv Huobi ve stablecoinech (v USD)

$ 0
USDT
$ 0
USDC
$ 0
DAI
$ 0
BUSD
$ 0
TUSD
$ 0
EURT
$ 0
USDP
Huobi má ve svých rezervách $667,392,671 ve "stablecoinech" z toho $554,394,935 v USDT tedy v Tetheru. Ačkoliv i Tether je poslední dobou opět pod útoky negativních zpráv, faktem je, že nikdy nezkolaboval a je zde nejdéle žijící stablecoin. Dalším krokem transparentnosti tetheru pro rok 2023 je zbavení se veškerých půjček ze svých rezerv. Rezervy v USDT tedy považuji za relativně bezpečné. Pokud by padl Tether, nebudeme zde řešit konkrétní burzu, ale problém celého krypto-odvětví.

Zajištěné úvěry jsou podle Tetheru kryté „extrémně likvidními aktivy“ a na rozdíl od bank, které operují s částečnými rezervami, Tether tvrdí, že jeho půjčky jsou více než 100% kryty. Nutno však podotknout, že jejich aktiva nemají primárně krýt žádné půjčky, ale USDT. Společnost je v každém případě v průběhu příštího roku všechny zlikviduje. To má podle emitenta USDT proběhnout bez ztrát a bude tak pokračovat ve svém poslání upřednostňovat transparentnost a odpovědnost.

Přehled rezerv Huobi dle blockchainu (v USD)

Zde na grafu si kladu otázku, zdali je v pořádku držet tolik rezerv na ethereum síti, která je zaprvé Proo of Stake (PoS) a zadruhé dost centralizovaná.
Tomáš Hančar

ETH-flexivní

Autor: Arthur Hayes Odkazy na původní článek: Osobní blog autora na medium.com Crypto Trader Digest

Celý článek »

Určitě sledujte navazující články rozboru rezerv dalších burz. To zdali je portfolio burzy Huobi zdravé, posuďte sami. Dle mého skromného názoru se opět opřu o to známé rčení: „not your keys, not your crypto“. A proto nechávejte na burze jen to s čím aktivně obchodujete. 

Další burzy na které se podíváme a zveřejníme vám data z analytického nástroje CryptoQuant jsou:  OKX, Binance, Bitfinex, Crypto.com, KuCoin, ByBit.

Ostatní velké spotové burzy nezveřejňují data svých peněženek a rezerv. Proto je nemůžeme zhodnotit. Pokud se v budoucnu situace změní, rádi je do rozboru zařadíme.

Zajímají vás další data z CryptoQuant? Napište nám do komentářů, připravíme vám report na míru. 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x