I přes medvědí trh ve kterém se momentálně nacházíme bylo ze strany developerů projektu Polkadot dosaženo v roce 2022 mnoho met. Zakladatelé Rob Habermeier a Gavin Wood představili vizi nových technologií, jejichž spuštění se dočkáme v roce 2023.

Prvním a nejdůležitějším vylepšením bude spuštění OpenGov, které bude po období testování na testovací síti Kusama předloženo komunitě Polkadotu k hlasování.

OpenGov nejenže přinese do procesu správy větší decentralizaci, ale také zvýší objem kolektivních rozhodnutí, která může síť v daném okamžiku učinit, čímž se výrazně zlepší agilita a schopnost přizpůsobit se.

Dalším významným vylepšením bude asynchronní zálohování, optimalizace parachainového konsensu a potenciálem umožnit Polkadotu zpracovávat až 1 milion transakcí za sekundu, což by představovalo nový vrchol propustnosti pro toto odvětví.

XCMv3, důležitý upgrade standardu interoperability Polkadot, odemkne „bezdůvěryhodné“ přemostění mezi ekosystémy s XCM ( Cross-Consensus Message Format), stejně jako přenosy NFT a vzdálené zamykání. Jakmile bude XCMv3 v provozu, bude Polkadot schopen spustit „bezdůvěryhodné“ mosty pro interoperabilitu s dalšími ekosystémy, včetně plánovaných mostů s Kusamou a Ethereem prostřednictvím parachainu Bridge Hub.

Spuštění parathreadů a metody plánování umožní spouštět blockchainy na Polkadotu a zároveň obejít aukce, což výrazně ulehčí nasazení flexibilních blockchainů nové generace. Tímto se Polkadot přiblíží cíli stát se nejsilnějším „tržištěm“ flexibilního, vysoce kvalitního blockchainového prostoru, jak nastínil Rob Habermeier ve svém příspěvku „Polkadot: Blockspace over Blockchains z roku 2022„.

Budeme také svědky dalšího zrání ekosystému inteligentních smluv Wasm projektu Polkadot, který představuje efektivnější, výkonnější a robustnější alternativu k technologii inteligentních smluv Etherea ( EVM).

Vyhlídky širšího ekosystému Polkadot v roce 2023 jsou také silné, protože v nadcházejících měsících se chystá spustit vlastní parachainy v široké škále využití, což přinese Polkadotu novou vlnu uživatelů. Vzhledem k tomu, že průměrný parachain na Polkadotu je v provozu teprve asi 6 měsíců, uvidíme, že i tyto stávající projekty v roce 2023 dozrají. V mnoha ohledech, jakkoli byl vývoj parachainů a decentralizovaných aplikací v roce 2022 rušný, týmy byly z velké části zaneprázdněny zaváděním svých základních funkcí, takže pro ekosystém Polkadot se věci ve skutečnosti teprve rozbíhají. 

V neposlední řadě se projekt snaží předejít potencionálním problémům v oblasti legislativy. Díky spolupráce nadace Web3 Foundation s komisí SEC se nepředpokládá, že se kryptoměna DOT stane cenným papírem. Více informací ohledně této problematiky naleznete v tomto článku.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x