V návaznosti na krach kryptoměnového sektoru v roce 2022 vyzval člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) ke zvýšenému dohledu.

Výkonný ředitel Fabio Panetta konkrétně uvedl, že investice do kryptoměn lze přirovnat k hazardu, a poznamenal, že digitální aktiva nejsou ekonomicky užitečná, uvedl 5. ledna v příspěvku na blogu.

Naznačil, že v důsledku nedávného pohybu cen nesou digitální aktiva vzhledem ke svému nezajištěnému pozadí „spekulativní charakter“ kvůli kolísající hodnotě a mělo by se s nimi zacházet jako s „hazardními aktivitami“.

"Neplní žádnou společensky ani ekonomicky užitečnou funkci. <...> Zřídkakdy se používají k platbám a nefinancují spotřebu ani investice. Jako forma investice postrádají nezajištěné kryptoměny také jakoukoli vnitřní hodnotu. Jsou to spekulativní aktiva," uvedl.

Panetta dále prohlásil, že by se agentura měla při přijímání předpisů více zaměřit na to, aby si vypůjčila něco ze stávajících zákonů o hazardních hrách. Současně kladl důraz na identifikaci prostředků, kterými mohou být digitální aktiva využívána k jiným neřestem, jako je praní špinavých peněz, financování terorismu a obcházení sankcí.

"Zranitelní spotřebitelé by měli být chráněni podobnými zásadami, jaké doporučuje Evropská komise pro online hazardní hry. <...> Měly by být zdaněny v souladu s náklady, které pro společnost představují," dodal.

Stojí za zmínku, že růst popularity kryptoaktiv vedl k výzvám k regulaci kvůli obavám, že by jejich účinky mohly mít dopad na širší finanční systém. V tomto případě se vzhledem k minimálnímu dopadu na finanční systém objevily výzvy nechat tento sektor „vyhořet“.

Panetta však naznačil, že ponechání sektoru, aby „vyhořel sám“, by nemuselo být řešením s odkazem na rizika spojená s kryptoměnovým odvětvím.

Podpora CBDC

Člen výkonné rady dále vyzval k potřebě zavedení digitálních měn centrálních bank (CBDC), aby se zabránilo vlivu a dopadu soukromých digitálních aktiv. Pozoruhodné je, že ECB patří mezi centrální banky na celém světě, které jsou v pokročilé fázi výzkumu možného zavedení CBDC.

Za zmínku také stojí, že Evropa patří také mezi globální jurisdikce, které postupují v diskusi o regulaci kryptoměn. V tomto směru region pracuje na zavedení legislativy o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA).

Zdroj: https://finbold.com/ecb-executive-wants-crypto-regulated-like-gambling-due-to-speculative-nature/

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x