Především přeji všem to nejlepší do nového roku 2023! S novým rokem u většiny přichází nová předsevzetí a jedno z nich může být uniknout z „krysího závodu“ nebo si alespoň finančně přilepšit. Jedna z cest, může být investice do nejnovějších kryptoměnových trendů a to i v krypto zimě, kterou momentálně zažíváme.

V tomto článku se podíváme na některé zajímavé kryptoměnové trendy, které mají v roce 2023 velký potenciál. 

1. Umělá inteligence 

ChatGPT se stal ke konci roku velkou událostí, Zájem ze strany uživatelů se vyšplhal na 1 milión za pouhých 5 dní. Ačkoli tak velký zájem může být jen dočasný, díky této aplikaci si veřejnost uvědomila, jak bude vypadat budoucí interakce s počítači. Společnost OpenAI, která tuto aplikaci vytvořila je oceňována na zhruba 20 miliard dolarů, a to i přes to, že je na poli jako relativně nový hráč, společnost začala jako nezisková organizace v roce 2015.

Pozornost je tedy na místě. Nyní si mnozí uvědomí, co je potřeba k tomu, aby AI naplno využila svůj potenciál – tedy soubory dat, které je schopna zpracovat, a algoritmy strojového učení, které jí pomáhají data interpretovat. Rozhodující je zde skutečnost ,že jakmile se strojové učení spustí a vy dostanete řešení problému či otázky, nebudete schopni vysledovat, jak přesně AI „přemýšlela“.

To by v dlouhodobém horizontu mohla vyřešit transparentnost blockchainu. Pokud budou data používaná umělou inteligencí uložena v blockchainu, budeme moci analyzovat, jak funguje. Mohlo by to přinést i další výhody a již nyní existuje několik blockchainových projektů vytvořených právě pro účely umělé inteligence, například Fetch.AI, Ocean Protocol, Cortex Labs a mnoho dalších.

Umělá inteligence by tedy mohla být jedním z významných trendů roku 2023.

2. Zero-Knowledge (ZK) Proof technologie

ZK technologie umožňuje jedné straně dokázat, že disponuje určitými údaji, aniž by tyto informace vyzradila. To umožňuje větší soukromí a bezpečnost při používání blockchainových technologií.

Technologie se dostala do popředí v roce 2022 díky takzvaným „ZK-Rollups“, technologie se zviditelnila jako dominantní nástroj pro škálování Etherea. V roce 2023 se odemkne mnohem širší pole působnosti díky novým vývojářským nástrojům.

ZK umožňuje provádět operace mimo hlavní blockchain a tím odlehčit hlavní síti, poté dodat potřebný důkaz zpět hlavní síti, aniž by vyzradila jakékoliv informace.

Mezi projekty využívající technologie Zero-Knowledge patří například dYdX, Loopring, zkSync atd.

3. Decentralizované burzy pro tradery

Posledních pár měsíců nám ukázalo to nejhorší z centralizovaných řešení pro krypto. Zažili jsme pády hedgeových fondů, věřitelských platforem a také burz. Hlavně proto vznikají kryptoměnové projekty, které se snaží eliminovat jakoukoliv potřebu důvěry v  centralizované entity typu Celsius, FTX a atd.

Z toho důvodu se domnívám, že dalším žhavým trendem budou a v určité míře už i jsou decentralizované obchodní platformy.

Mezi nejznámější patří například dYdX, GMX, Kujira atd.

Nebezpečí centralizovaných burz spočívá v tom, že nemáte kontrolu nad svými aktivy, burzy mohou nakládat s vašimi prostředky jak se jim zlíbí a následně vyhlásit bankrot ( viz. FTX).

U decentralizovaných burz je tomu jinak, v tomto případě, zde neoperuje centralizovaná entita, která má k vašim prostředkům přístup. Tím pádem s vašimi prostředky nikdo nehazarduje ( kromě vás). 

Decentralizované platformy ale také přináší určitá rizika. V případě chyby v kódu projektu může útočník využít tuto nedokonalost a může se tak stát, že s vašimi prostředky „hacker“ odkráčí a to s širokým úsměvem.

Závěr

Tyto tři příklady kryptoměnových trendů mně zaujaly nejvíce. To neznamená, že ostatní zůstanou pozadu. Velký rozmach a inovace technologií vidím i v dalších sektorech:

  • NFT a tokenizace ( například nemovitostí)
  • Zrání decentralizovaných financí a nové technologie v oblasti
  • Metaverse, gaming ( VR, AR)
  • Data sprostředkovatelé ( Oracles)
  • IoT ( Internet of things), chytrá zařízení
  • DAOs ( Decentralizované autonomní organizace)
  • WEB3 spolu s decentralizovanou identitou 

PS: Prosím, neberte tento článek jako finanční či investiční radu.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x