Co je to GMX? V tomto článku se zaměříme na perpetuální obchodní platformu na druhé vrstvě Etherea ( L2) jménem Arbitrum ( mimo Ethereum můžeme GMX nalézt i na síti Avalanche).

GMX je decentralizovaná perpetuální burza s až 50x pákovým efektem. Na rozdíl od decentralizovaných spotových burz se na GMX obchoduje s perpetuálními kontrakty. Ve skutečnosti nenakupujete ani neprodáváte žádné krypto. Místo toho vkládáte kolaterál a můžete zaujímat „long“ a „short“ pozice. Při vypořádání je zisk vyplacen v USDC ( v případě „short“ pozice) nebo v jiném tokenu či kryptoměně daného páru ( v případě „long “ pozice).

Na GMX máte možnost použít až 50 násobný pákový efekt.

To ve spojení s obchody s nulovým dopadem na cenu, limitními příkazy s nízkými swapovými poplatky se GMX stala magnetem pro kryptoměnové nadšence. Zejména pro ty, kteří se snaží kvalifikovat na potenciální airdrop projektu Arbitrum.

Tržní ceny jsou založeny na informacích sítě Chainlink, které agregují cenové kanály z předních burz. Díky tomu jsou pozice v bezpečí před likvidací v důsledku náhodných tiků na jediném automatizovaném tvůrci trhu.

Díky tomu se GMX stal nejlepší decentralizovanou aplikací na síti Arbitrum vzhledem k TVL ( Total Locked Value) a vedoucí perpetuální burzou v celém DeFi. K prosinci 2022 se celkový objem obchodů přehoupl přes 80 miliard dolarů.

Celková uzamčená hodnota GMX se v podmínkách medvědího trhu zvýšila. Zdroj: DeFiLlama

O zakladatelích

Autoroři tohoto projektu jsou neznámí.

Protokol vznikl spojením projektů XVIX a Gambit, které převedly své tokeny na GMX. Jedním z veřejně vystupujících developerů je X.

Zatímco plně anonymní tým by mohl představovat riziko, zároveň tuto decentralizovanou aplikaci izoluje od regulací a neseriózních žalob.

Jak GMX funguje?

GMX není prvním decentralizovaným trhem s deriváty, ale má mnoho jedinečných vlastností, které ostatním projektům chybí.

Základním rysem GMX je komunitou provozovaný „pool likvidity“ – GLP pool.

GLP je token, který se používá k zajištění likvidity pro obchodování s pákovým efektem. Držitelé GLP vydělávají, když obchodníci prodělávají ( díky pákovému efektu) a naopak.

Obchodníci proti držitelům GLP prohrávají. Zdroj: GMX stats

Obchodníci na GMX využívají výhod obchodů s nulovým dopadem na cenu a platí dva druhy poplatků:

  • Obchodní poplatek ve výši 0,1 % z velikosti pozice za otevření obchodu. 
  • Takzvaný „výpůjční poplatek“ ve výši 0,01 % z vypůjčených aktiv za hodinu. Tento poplatek také závisí na druhu aktiva, je nižší u méně populárních aktiv a vyšší u těch více populárních.

Všechny poplatky platformy se rozdělují mezi držitele tokenů GMX a GLP:

  • 30 % „stakerům“ GMX.
  • 70 % držitelům GLP, tj. poskytovatelům likvidity ( LP).

GLP: token poskytovatelů likvidity

GLP je ( LP) token pro poskytování likvidity obchodníkům.

Tokeny GLP si můžete koupit za kterékoli aktivum, které je v poolu likvidity: USDC, WETH, WBTC, DAI atd.

Poplatek závisí na tom, co je v poolu likvidity. Levnější je koupit GLP za indexová aktiva, která jsou na trhu žádaná, ale v poolu jsou nedostatečně zastoupená.

GLP na sítích Arbitrum a Avalanche jsou odlišné tokeny ( rozdíl mezi kryptoměnou a tokenem). Mají odlišnou kompozici, odlišné ceny a nelze je přemostit.

Kompozice tokenů GLP

Důležité je, že výnos pro držitele GLP není založen na tištění nových tokenů GMX.

Token GMX

GMX je token pro správu ekosystému GMX.

Očekává se, že jeho maximální počet bude 13,25 milionu ( avšak tento počet může být navýšen). Celková nabídka tokenů činí zhruba 8,2 milionu tokenů, z nichž je 85% uzamčeno.

GMX Staking

Za staking získáváte tři typy odměn:

  • „Escrowed GMX ( esGMX tokeny), které pocházejí z pobídek k likviditě a postupně získávají nárok na odměnu.
  • Variabilní ETH a AVAX z 30 % poplatků generovaných z obchodování na páku.
  • Multiplikační body, které zvyšují APR a podporují dlouhodobé stakování.

Jak můžete burzu GMX používat?

Burza GMX je životaschopnou alternativou Webu3 k centralizovaným burzám. Umožňuje uživatelům jak obchodovat tak i vydělávat tím, že poskytuje likviditu pro tvorbu trhu.

Podporované peněženky

  • MetaMask
  • CoinBase Wallet

Obchodování s pákovým efektem

Díky obchodům s nulovým dopadem na cenu a přívětivému uživatelskému rozhraní by GMX mohla bát skvělým způsobem, jak se stát ještě větším „degenem“, aniž byste museli chodit na centralizovanou burzu.

Díky nízkým poplatkům na burzách na síti Arbitrum a Avalanche se zážitek z obchodování s pákovým efektem blíží tomu, co byste čekali od běžných centralizovaných burz. 

Staking GMX za účelem výnosu

Stakingem GMX můžete získat výnos díky složeným a zvýšeným odměnám.

Token GMX však není ničím krytý. Jeho cena závisí na nabídce a poptávce. Existuje však „minimální cenový fond“, který podporuje cenu GMX.

Výnos GMX je zhruba 10 % v ETH před jakýmkoli „boostem“.

Zajištění likvidity pomocí fondu GLP

Výměnou jakéhokoli konstitučního tokenu za GLP můžete získat dnes nemálo omílaný „skutečný výnos“.

GLP pool je transparentně zajištěn aktivy. Výnos pochází od obchodníků s pákovým efektem. Není to však bez rizika, pokud obchodníci vyhrají, držitelé GLP prodělají. „Degeni“ a běžní obchodníci budou v průměru ztrácet, ale sofistikovaná velryba může najít způsob, jak model využít.

Výnos GLP je okolo 19 % v ETH. Není ale fixní a bude se s časem měnit.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x