Sněhová bouře, která sužuje Spojené státy a Kanadu, má na svědomí bezmála tři desítky životů. Mnoho oblastí zůstalo bez elektřiny, což se samozřejmě odráží na činnosti těžařů Bitcoinu. 

Tisíce domácností a podniků po celé zemi tráví sváteční víkend bez proudu. Arktická bouře větrem a hustým sněžením strhává elektrické vedení. V některých státech teploty klesly až k minus 45 °C.  

Situace otřásla také bitcoinovou sítí – výrazně poklesl hashrate – ukazatel toho, kolik výpočetního výkonu se využívá ke zpracování transakcí. Od soboty klesl hashrate o více než 30 %, z 230 EH/s na 155 EH/s. Příčinou bylo pozastavení operací mnoha velkých těžařů v důsledku varování před extrémním počasím.  

Těžařská firma Riot Blockchain uvedla, že kvůli extrémním povětrnostním podmínkám uzavírá svou provozovnu v Rockdale v Texasu. Podobná stanoviska zaujali i další těžaři. Společnost Core Scientific, která nedávno požádala o ochranu před bankrotem, uvedla, že se bude „podílet na cíleném omezení dodávek energie, aby pomohla stabilizovat elektrickou síť“. Očekává se, že těžba Bitcoinu se během tohoto období sníží.  

„Prosím, připravte se na to, že tento víkend dojde k poklesu hashrate, protože se potýkáme se zimní bouří,“ uvedl na Twitteru Neil Galloway, ředitel těžebních operací ve společnosti Compass Mining. Dodal, že pracoviště v Texasu jsou mimo provoz. „Protože je váš těžař offline, lidé mohou topit ve svých domovech a vařit.“ 

Nepříznivé počasí vytvořilo pro americké těžaře Bitcoinu jedinečné výzvy. Jejich činnost je závislá na přístupu ke spolehlivému zdroji elektřiny a jakýkoli delší výpadek proudu má vážné důsledky. Podle cambridgeského Centra pro alternativní finance mají Spojené státy největší podíl na celosvětovém hashrate Bitcoinu, a to nejméně 37 %. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x