Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve čtvrtek ráno podepsal zákon, který zavádí kompletní regulační rámec pro obchodování s Bitcoinem a jeho využití jako platební metody.

Prezident Bolsonaro přijal zákon schválený Kongresem bez jakýchkoli úprav. Nová pravidla uznávají bitcoin jako digitální reprezentaci hodnoty, kterou lze v zemi používat jako platební prostředek i jako investiční aktivum.

Virtuální aktivum je „digitální reprezentace hodnoty, která může být sjednána nebo převedena elektronicky a použita k platbám nebo jako investiční prostředek“, jak uvádí text návrhu zákona.

Nový zákon vstoupí v platnost 180 dní po dnešním podpisu. Je třeba podotknout, že nečiní z Bitcoinu ani jiné kryptoměny zákonné platidlo země. Zákon však dává Bitcoinu legitimitu pro jeho použití jako platby, a proto má potenciál podnítit větší aktivitu v zemi. Do jaké míry se tak stane už závisí na krocích příslušného regulačního orgánu.

CBDC versus Bitcoin

Výkonná moc vybere státní orgány, které budou na trh dohlížet. Očekává se, že používání bitcoinu jako platebního prostředku bude mít na starosti brazilská centrální banka (BCB). Na užití Bitcoinu jeho jako investičního aktiva bude dohlížet Komise pro cenné papíry a burzu (CVM). Jak BCB, tak CVM spolu s federálním daňovým úřadem pomohly zákonodárcům při tvorbě legislativy o revizi.

Bude-li BCB potvrzena jako hlídací pes sektoru, vyhlídky pro trh s měnou nejsou nejlepší. Regulátor nemůže zrušit výše zmíněnou definici virtuálního aktiva stanovenou zákonem. Navzdory tomu se nepředpokládá, že BCB vyjde vstříc většímu přijetí Bitcoinu jako platebního prostředku. Její prezident Roberto Campos Neto několikrát prohlásil, že kryptoměny nepovažuje za vhodnou alternativu k fiat platbám, což zdůvodňuje především volatilitou. Důležitější je, že BCB pracuje na vydání vlastní digitální měny Real Digital, jejíž uvedení je naplánováno na rok 2024.

Jasnější regulační podmínky dané legislativou však vybízejí podniky, aby tento rozvíjející se způsob placení blíže prozkoumaly. Díky tomu se může Bitcoin rozšířit jako prostředek směny v Brazílii, a to bez ohledu na podporu ze strany BCB.

Převzato z bitcoinmagazine.com

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x