Skupina guvernérů centrálních bank a vedoucích orgánů dohledu (GHOS) Banky pro mezinárodní platby (BIS) schválila globální standard pro expozici bank vůči kryptoaktivům. Podle oficiálního oznámení z 16. prosince musí být standard, který stanoví limit 2 % pro rezervy bank v kryptoaktivech, zaveden 1. ledna 2025.

Zpráva nazvaná „Prudential treatment of cryptoasset exposures“ představuje konečnou strukturu standardu pro banky týkající se expozice vůči digitálním aktivům. Vztahuje se mimo jiné na tonizovaná tradičních aktiva, stablecoiny a nekryté kryptoměny. Basilejský výbor pro bankovní dohled poznamenal, že zpráva bude brzy začleněna jako nová kapitola do konsolidovaného Basilejského rámce.

BIS ve svém oznámení zdůrazňuje, že přímá expozice globálního bankovního systému vůči digitálním aktivům zůstává relativně nízká. Nedávný vývoj však nastínil „důležitost existence silného základního rámce pro mezinárodně aktivní banky, který by zmírnil rizika“. Rovněž uvedla:

„Nezajištěná kryptoaktiva a stablecoiny s neúčinnými stabilizačními mechanismy budou podléhat konzervativnímu zacházení. Standard poskytne robustní globální regulační rámec pro expozice mezinárodně aktivních bank vůči kryptoaktivům. Bude podporovat odpovědné inovace a zároveň zachovávat finanční stabilitu.“

Pablo Hernández de Cos, předseda Basilejského výboru a guvernér Bank of Spain, ke standardu poznamenal:

„Standard Výboru pro kryptoaktiva je příkladem našeho závazku, ochoty a schopnosti jednat koordinovaně s cílem zmírnit vznikající riziko finanční nestability. Pracovní program Výboru na období 2023-24, který dnes schválila GHOS, usiluje o další posílení regulace, dohledu a postupů světových bank. Zaměřuje se zejména na nově vznikající rizika, digitalizaci, finanční rizika související s klimatem a monitorování a provádění standardu Basel III.“

BIS v září zveřejnila výsledky svého pilotního projektu digitální měny centrální banky (CBDC) pro více jurisdikcí. Během měsíční testovací fáze umožnila přeshraniční transakce v hodnotě 22 milionů dolarů. Do pilotního programu se zapojily centrální banky a 20 komerčních bank Hongkongu, Thajska, Číny a Spojených arabských emirátů. Podle zprávy BIS zveřejněné v červnu uvažuje o zavedení CBDC přibližně 90 % centrálních bank.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x