Všichni jsme již slyšeli pojmy „kryptoměna“ a „krypto token“. Málokdo však chápe, že je mezi nimi rozdíl. Často si je pleteme a dáváme oba pojmy do stejné kategorie, což není pravda. Rozdíly mezi těmito pojmy jsou poměrně podstatné.

Co je to tedy kryptoměna?

Pokud je kryptoměna nativní pro svůj blockchain, lze ji směňovat, obchodovat s ní nebo jí využívat k uchování hodnoty, nazývá se „kryptoměnou“. Kryptoměna nebo také „krypto mince“ je tedy nativní měnou svého blockchainu, protože je vydávána přímo protokolem blockchainu. Tyto měny se často používají k placení poplatků za transakce a také k odměňování uživatelů nebo poskytování pobídek. Používají se také k udržování bezpečnosti sítě.

Vhodným příkladem je třeba kryptoměna ETH na síti Ethereum.  Dále BTC tedy Bitcoin,  kryptoměna sítě Cardano ( ADA) atd. 

Co je to token?

Digitální aktiva známá jako krypto tokeny jsou řízena „smart kontrakty“, které fungují na aktivních blockchainech. Tyto tokeny jsou odlišná digitální aktiva, ale jsou úzce kompatibilní s kryptoměnami na stejné síti. První platformou pro tvorbu tokenů a „smart kontraktů“ bylo Ethereum. To také udává směrnice pro vývoj těchto tokenů, mezi nejznámější standardy patří například ERC-20 nebo ERC-721.

Mezi oblíbené kryptoměnové tokeny patří například MATIC ( Polygon), CRO ( Cronos) a také AXS ( Axie Infinity).

Některé tokeny nabízejí držitelům určité služby. Majitelé těchto tokenů mají přístup k určitým aplikacím, které nabízí projekt založený na blockchainu. 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x