Bitcoin si po celou dobu své existence nese cejch vysoké volatility. Navzdory této volatilitě zaznamenalo aktivum v průběhu let značné výnosy, které překonávají tradiční finanční produkty.

Konkrétně v posledním desetiletí se bitcoin stal nejvýnosnějším aktivem v sedmi z těchto deseti let. Zajímavé je, že ve třech letech, kdy se bitcoin na vrcholu neumístil, šlo o aktivum s nejnižší rentabilitou. Vyplývá to z údajů, které 13. prosince sdílel investiční stratég Raoul Pal.

Mezi produkty, které bitcoin za těchto sedm let překonal, patří index S&P 500, dolarový index a bilance Fedu (Federal Reserve).

Nejnižší výnosy bitcoinu se shodovaly s fázemi působení aktiva na medvědím trhu. Například v roce 2014 index Bloomberg Bitcoin Galaxy zaznamenal výkonnost -57,51 %, zatímco v roce 2018 činila hodnota -74,28 %.

Bitcoin vs tradiční trhy
Globální výnosy aktiv mezi lety 2013 a 2022. Zdroj: Bloomberg BQNT přes twitter.com/RaoulGMI

Bitcoin se zařadil mezi aktiva s nejhorší výkonností i letos, kdy jeho výnosy činily -61,97 %. Za zmínku stojí, že toto aktivum většinou koreluje s tradičními finančními produkty, jako jsou akcie. Obě třídy aktiv ovlivnila prudce rostoucí inflace a hrozba zvýšeného růstu úrokových sazeb, což přimělo investory k útlumu.

Celý kryptoměnový trh se navíc pokouší vzpamatovat událostí, jako byl krach ekosystému Terra a kolaps kryptoměnové burzy FTX, spolu s řadou žádostí o bankrot kryptoměn. Tyto události částečně vyústily v otázky týkající se udržitelnosti kryptoměnového trhu.

Výsledkem je také přehlížení Bitcoinu institucionálními investory, přestože sehráli klíčovou roli při dosažení historického maxima tohoto aktiva v roce 2021.

Bitcoin zítřka

Bitcoinu přináší výsledky navzdory tomu, v jak neregulovaném prostředí kryptoměna funguje. Má se za to, že regulační nejistota bude mít v budoucnu vliv na výnosnost aktiva. Různé jurisdikce se však pokoušejí o uzákonění příslušných právních předpisů pro tento sektor, což vede k určitému pokroku.

Kromě toho, že Bitcoin v roce 2022 vykázal slabé výnosy, se snaží zakončit rok na vrcholu. Vlajková kryptoměna vykazuje známky býčího breakoutu, který se shoduje se snižující se mírou inflace ve Spojených státech.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x