Se vstupem do éry digitálních peněz začala Čína zavádět peníze, jejichž platnost vyprší a které mohou být použity ke stimulaci ekonomiky nebo k tomu, aby lidé, kteří nesouhlasí s kroky režimu a dávají to najevo neměli ani haléř.

Příklad

Kanadští řidiči protestující proti požadavkům na očkování. Těmto lidem byly zmraženy bankovní účty, právě proto, že se podíleli na demonstracích. 

S příchodem a adopcí CBDC mají vlády zemí mnohem větší kontrolu.

DCEP ( Digital Currency Electronic Payment)

Čínská vláda oznámila, že zkoumá „peníze s datem expirace“, přičemž jako „pokusného králíka“ používá svůj prototyp digitální měny centrální banky ( CBDC). To tedy znamená, že vaše peníze nebo peníze, které od vlády obdržíte, vyprší, pokud nebudou použity v určitém časovém rámci.

Pokud se CBDC zkombinují s čínským systémem sociálního kreditu, může se stát, že pokud se nebudete chovat slušně nebo nebudete splňovat určitá kritéria stanovená vládou, vaše peníze mohou prostě vypršet. 

Digitální jüan lze naprogramovat do té míry, že měna může vypršet, tímto donutit spotřebitele, aby ji do určitého data spotřebovali. Jedná se o obskurní, nekonvenční inovaci měnové politiky známou jako Gesellova měna, peníze s končící platností, která dává emitující vládě zvýšenou míru kontroly nad penězi. 

Píšu tento článek, protože většina zemí také pracuje na formě digitálních měn centrálních bank, ty mohou fungovat obdobně. Dohromady s digitálními občanskými průkazy se může tato kombinace zvrhnout v totalitní kontrolu.

Důležitost kryptoměn

Kryptoměny sice momentálně nejsou brány jako uchovatelé hodnoty, co ale dozajista nabízí, je nedotknutelnost státní mocí, podle mého názoru tedy budou v blízké budoucnosti hrát obrovskou roli v otázkách osobní svobody.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x