Po celou dobu chaosu kolem FTX jsme pozorně sledovali pohyb akcií Silvergate, regulované krypto banky v USA: Silvergate, která se ocitla v kolaterálních škodách způsobených implozí FTX, se dnes ráno propadla až na 21 dolarů za akcii, což je pokles z rekordních hodnot nad 100 dolarů na začátku tohoto roku a z rekordních hodnot nad 200 dolarů před rokem, protože hotovost se z tohoto prostoru nadále vylévá.

Autor: Tyler Durden
Odkaz na původní článek na ZeroHedge
Původně zveřejněno: 06/12/2022

Banka se nyní stala předmětem přetahování mezi medvědy, kteří si myslí, že banku dostihnou problémy s AML/KYC a/nebo že vše v kryptobance směřuje mnohem níže, a býky, kteří v regulované bance vidí dlouhodobou hodnotu, až konečně skončí „krypto zima“ a Fed se otočí a uvolní další masivní příval likvidity, což vyvolá boj o netisknutelný fiat. Poslední ránu medvědi zasadili, když dnes ráno NBC oznámila, že Elizabeth Warren „požaduje odpovědi“ na vztah banky s FTX.

V dopise adresovaném Silvergate se píše:

„V týdnech, které uplynuly od šokujícího pádu FTX, se stále objevují nová a znepokojivá obvinění týkající se obchodních praktik společnosti, včetně zpráv, že pan Bankman-Fried „tajně převedl přibližně 10 miliard dolarů z prostředků zákazníků do svého obchodního nástroje Alameda Research“, aby financoval „rizikové sázky“, čímž porušil jak americké zákony o cenných papírech, tak vlastní podmínky FTX.

Jsme znepokojeni rolí společnosti Silvergate v těchto aktivitách, protože zprávy naznačují, že společnost Silvergate usnadnila převod prostředků zákazníků FTX do společnosti Alameda.“

„Zapojení Vaší banky do převodu finančních prostředků klientů FTX do společnosti Alameda odhaluje, jak se zdá, závažné selhání odpovědnosti Vaší banky za monitorování a hlášení podezřelých finančních aktivit prováděných jejími klienty.“

Elizabeth Warren

Není jasné, zda banka nepodala hlášení o podezřelých aktivitách – nebo zda je podala a příslušné vládní agentury je prostě ignorovaly, jak dříve naznačil generální ředitel. Předpokládáme, že Silvergate tuto skutečnost dále podrobně objasní.

„Silvergate je zřejmě středobodem neoprávněného převodu miliardových prostředků zákazníků FTX. Američané potřebují odpovědi. Ti, kdo se dopustili pochybení, musí být pohnáni k odpovědnosti,“ pokračovala Warren.

Její slova mají velkou váhu. Ti, kdo jsou vinni z protiprávního jednání, by měli být pohnáni k odpovědnosti. Začněme tedy mužem, který je v centru všeho dění: proč se Sam Bankman-Fried stále pohybuje na svobodě?

Ale to odbočujeme. V průběhu několika posledních týdnů generální ředitel společnosti Silvergate otevřeně komunikoval s trhem, aby nabídl své stanovisko ke sporu. Naposledy v pondělí pozdě večer – možná proto, aby předešel reportáži NBC – vydal generální ředitel Alan Lane veřejný dopis, v němž se mimo jiné snažil znovu objasnit pozici banky v oblasti likvidity a dodržování standardů.

„Pro odvětví digitálních aktiv to bylo několik velmi obtížných týdnů, kdy jsme se všichni vyrovnávali se zjevným zneužitím zákaznických aktiv a dalšími chybami v úsudku ze strany FTX a Alameda Research. Objevilo se také množství spekulací – a dezinformací -, které šířili prodejci nakrátko a další oportunisté snažící se využít nejistoty na trhu,“ napsal.

„Chtěl jsem využít této příležitosti, abych uvedl na pravou míru roli společnosti Silvergate v ekosystému digitálních aktiv a to, co jsme vždy dělali a nadále děláme, abychom zajistili, že naši zákazníci budou jednat v souladu s našimi robustními kontrolními mechanismy řízení rizik,“ napsal také.

Nejprve se zabýval řízením rizik a dodržováním předpisů:

„Řízení rizik a dodržování předpisů bereme velmi vážně.

Společnost Silvergate pracuje v souladu se zákonem o bankovním tajemství a zákonem USA PATRIOT. Tyto zákony vyžadují, abychom u každého účtu určili skutečného vlastníka, zdroj finančních prostředků a účel a předpokládané použití finančních prostředků.

Společnost Silvergate rovněž sleduje transakční aktivity u každého účtu a identifikuje aktivity, které se vymykají očekávanému použití. Když identifikujeme určité druhy aktivit, jsme povinni podávat hlášení o podezřelých aktivitách, což běžně činíme. Máme zkušenosti s rušením účtů, které jsou používány k účelům mimo očekávané použití. To není malý úkol. Investovali jsme a budeme i nadále investovat do systémů a postupů, které nám pomáhají zajistit, že provádíme účinnou hloubkovou kontrolu a monitorování klientů. Tomuto úsilí jsme věnovali značný počet zaměstnanců společnosti Silvergate.

A jak mohou naši zákazníci potvrdit, proces přijímání zákazníků může trvat týdny v důsledku času, který strávíme shromažďováním a prověřováním informací a dokumentace od potenciálních zákazníků. Po otevření účtů pokračujeme v monitorování aktivit na účtu v rámci našeho procesu zvýšené hloubkové kontroly každého z těchto účtů a v případě výskytu varovných signálů přijímáme opatření. Prováděním našich postupů řízení rizik a plněním našich regulačních povinností hraje společnost Silvergate klíčovou roli při pomoci orgánům činným v trestním řízení identifikovat špatné subjekty. Tuto odpovědnost bereme vážně.“

Lane se rovněž vyjádřil k hloubkové kontrole společností FTX a Alameda Research a uvedl, že „…pokud zjistíme neočekávanou nebo potenciálně znepokojivou aktivitu na jakémkoli účtu, provedeme šetření a v případě potřeby důvěrně podáme zprávu o podezřelé činnosti v souladu s federálními předpisy.“

Nakonec hovořil o „dostatečné likviditě“ banky:

„Máme odolnou rozvahu a dostatečnou likviditu. Přestože v odvětví digitálních aktiv nastalo neklidné období, vklady našich zákazníků jsou a vždy byly bezpečně uloženy. Kromě hotovosti, kterou máme v rozvaze, může být celé naše portfolio investičních cenných papírů zastaveno pro výpůjčky u Federal Home Loan Bank, jiných finančních institucí a v diskontním okně Federálního rezervního systému – a nakonec může být prodáno, pokud bychom potřebovali vytvořit likviditu k uspokojení požadavku zákazníka na výběr. Záměrně máme u sebe hotovost a cenné papíry převyšující naše závazky z vkladů souvisejících s digitálními aktivy.

Tento byznys jsme cíleně vybudovali tak, aby podporoval naše zákazníky nejen v obdobích růstu, ale také v obdobích volatility – to znamená, že náš byznys je navržen tak, aby zvládal příliv a odliv vkladů za různých tržních podmínek. Jsem neskonale vděčný našim zaměstnancům za to, že pokračují v tvrdé práci tváří v tvář tolika nejistotám, a našim zákazníkům za jejich trvalou podporu. Těšíme se, že budeme i nadále poskytovat bezpečné a spolehlivé bankovní řešení pro odvětví digitálních aktiv.“

A zatímco short selleři a skeptici nadále upozorňují na rizika spojená s KYC/AML a vznášejí iracionální myšlenky jako „bankrot“, ne všichni jsou vůči Silvergate skeptičtí. Rozhodně nadále sledujeme oportunistické příležitosti k vlastnictví akcií banky, protože věříme, že během příštího cyklu uvolňování zamíří zpět k historickým maximům vysoko nad 200 USD/akcii.

Připomeňme, že ke konci listopadu koupil 9,3 % banky „jeden z nejbohatších mužů v kryptoměnách“ Brendan Blumer. Tím se stal největším akcionářem banky. Kromě toho vlastní 7,5% podíl v bance také jeho vývojářská firma EOS, Block.one. Dohromady tak kontroluje přibližně 17 % banky. Společnost Block.one vydala o svém podílu v bance tiskovou zprávu, v níž jej označila za „osvědčeného udržovatele likvidního a konzervativního bilančního investičního portfolia“.

Brendan Blumer

Všichni říkali: „Domníváme se, že současné ceny akcií společnosti Silvergate neodrážejí přesně její silnou rozvahu, strategickou pozici ani trajektorii růstu, která je pro trh nepřekonatelná, a proto nabízí jedinečnou investiční příležitost. Jsme rádi, že se můžeme stát novým pasivním akcionářem.“

Společnost sází na to, že až se kouř z bolesti FTX rozptýlí, Silvergate z ní vyjde nejen málo pošramocená, ale potenciálně i s těsně drženými akciemi, což vytváří potenciál pro opětovný cenový výkyv směrem vzhůru. Kromě toho jsme prostřednictvím agentury Bloomberg koncem minulého měsíce viděli, že Citadel přidala 280 000 akcií tohoto jména a nyní drží 392 000 akcií, tedy asi 1,25 % společnosti.

Na ničem z toho však nyní nezáleží a místo toho se do akcií SI stále hrnou shorty, jejichž short interest se blíží rekordním 20 % velmi nelikvidního floatu. To bude pravděpodobně pokračovat, dokud nějaký katalyzátor tuto smyčku zpětné vazby nezavře: může jít o jasný signál vedení, že společnost je solventní (generální ředitel by jistě pomohl nakoupit značný balík akcií), ohlásí značný zpětný odkup, poskytne předběžný pohled na své zisky a rozvahu nebo odhalí dohodu se strategickým investorem, která zablokuje značnou část akcií v oběhu a potenciálně vyvolá squeeze, jak signalizuje nedávná exploze zájmu o krátké akcie SI.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x