Čínský soud ve městě Chang-čou prohlásil, že NFT sbírky jsou virtuálním majetkem, který by měl být chráněn podle čínského práva.

Blogger Wu Blockchain sdílel 5. prosince článek zveřejněný specializovaným Internetovým soudem v Chang-čou. V článku se soud kladně vyjadřuje k NFT, které zůstaly od roku 2021 ležet v šedé zóně. Tehdy totiž začala země bojovat proti kryptoměnám.  

V překladu článku se píše, že NFT „mají předmětné charakteristiky vlastnických práv, jako je hodnota, vzácnost, kontrolovatelnost a obchodovatelnost. Dále „patří k síťovému virtuálnímu vlastnictví“, které „by mělo být chráněno zákony naší země“.

Co si počít s NFT?

Soud rozhodl, že je nutné „potvrdit právní atributy digitální sbírky NFT“ pro daný případ. Připustil, že čínské zákony v současné době jasně nestanovují právní atributy digitálních sbírek NFT.

Nařízení soudu bylo předloženo v případě, kdy nejmenovaný uživatel technologické platformy žaloval taktéž nejmenovanou společnost za to, že odmítla dokončit prodej. Společnost měla zrušit nákup NFT z „bleskového prodeje“, protože uživatel uvedl jméno a telefonní číslo, které údajně neodpovídaly jeho údajům.

„NFT vyjadřují koncentrovaný originální umělecký projev tvůrce a mají hodnotu souvisejících práv duševního vlastnictví,“ uvedl soud. Dodal, že tyto tokeny jsou „jedinečná digitální aktiva vytvořená v blockchainu na základě mechanismu důvěry a konsensu mezi uzly blockchainu“.

Z tohoto důvodu soud uvedl, že „digitální sbírky NFT patří do kategorie virtuálního majetku a transakce v právní věci je vnímána jako prodej digitálního zboží prostřednictvím [internetu]“. Takový prodej by byl považován za podnikání v oblasti elektronického obchodu a regulován ‚zákonem o elektronickém obchodu‘.

Šanghajský Nejvyšší lidový soud vydal v květnu dokument, podle nějž Bitcoin podléhá zákonům a předpisům o vlastnických právech, a to navzdory zákazu kryptoměn v zemi.

Kvůli tomuto zákazu se Čína snaží oddělit NFT od kryptoměn pomocí vládou podporovaného blockchainového projektu. Projekt umožňuje prodej „nekrypto“ NFT za fiat peníze.

Vláda bedlivě dbá na to, aby její obyvatelstvo odolávalo „spekulacím s NFT“. V dubnovém společném prohlášení Čínské bankovní asociace, Čínské asociace pro internetové finance a Čínské asociace pro cenné papíry varovalo veřejnost před „skrytými riziky“ investování do NFT.

Čína není jedinou jurisdikcí, která NFT podřazuje pod majetkové právo. Soudce singapurského Nejvyššího soudu se v říjnovém případu opřel o existující majetkové právo a přirovnal NFT k fyzickému majetku, jako jsou luxusní hodinky nebo kvalitní víno, a uvedl, že „NFT se staly velmi vyhledávaným sběratelským artiklem“.

Převzato z Cointelegraph.com.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x