Regulační orgány po celém světě považují digitální měny centrálních bank (CBDC) za způsob, jak zdokonalit fiat měny. Jako CBDC si totiž odnesou to nejlepší ze světa tradičních financí i kryptoměn. Na seznam zemí uvažujících o CBDC se Pákistán připojil oznámením nových předpisů, které mají zajistit spuštění měny do roku 2025.

Pákistánská státní banka (PSB) podepsala nové zákony pro Instituce elektronických peněz (IEP) – nebankovní subjekty nabízející digitální platební nástroje. Cílem bylo zajistit včasné vydání její digitální měny v příštích třech letech. Podle Arab News pomohla Pákistánu nové předpisy navrhnout Světová banka.

Kromě dodržení časového harmonogramu pro spuštění CBDC předpisy zaručují preventivní opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Současně zohledňují požadavky na ochranu spotřebitele a podávání zpráv.

Stav vývoje CBDC
Stav vývoje CBDC ve světě. Zdroj: https://www.atlanticcouncil.org/cbdctracker/

Institucím elektronických peněz bude vydávat licence pro vydávání digitální měny centrální banky přímo Pákistánská státní banka. Ministr financí Asad Umar v oznámení uvedl, podpora digitální ekonomiky prostřednictvím IEP ochrání finanční instituce před hrozbami kybernetické bezpečnosti. Viceguvernér PSB Jameel Ahmad předpokládá, že díky digitální měně bude omezena korupce a neefektivita způsobená fiat měnou. Prohlásil:

„Tato přelomová nařízení jsou důkazem závazku PSB k otevřenosti, zavádění technologií a digitalizaci našeho finančního systému.“

Tvorba tohoto regulačního rámce řadí Pákistán mezi téměř 100 zemí, které se aktivně podílejí na výzkumu a spouštění iniciativ CBDC.

Do závodu o spuštění vlastní digitální měny centrální banky se nedávno zapojila také sousední Indie. Indická centrální banka oznámila 22. listopadu ambiciózní plán spustit do konce roku 2022 pilotní projekt maloobchodního CBDC. Údajně je v závěrečné fázi příprav jejího pilotního zavedení pro retail, které bude zpočátku testováno mezi 10 000 až 50 000 uživateli zúčastněných bank.

Převzato z Cointelegraph.com.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x