Brazilští zákonodárci schválili kompletní regulační rámec pro kryptoměny, který upravuje používání bitcoinů jako platebního prostředku.

Autor: Namcios
Odkaz na původní článek na Bitcoin Magazine
Původně zveřejněno: 30.11.2022

Brazilští zákonodárci schválili kompletní regulační rámec pro obchodování a používání kryptoměn v zemi.

Nová pravidla, odhlasovaná v úterý večer v hlavním městě Brasília, uznávají bitcoin jako digitální vyjádření hodnoty, které lze v této jihoamerické zemi používat jako platební prostředek i jako investiční aktivum.

Návrh zákona se široce vztahuje na odvětví, které nazývá „virtuální aktiva“, a nyní již potřebuje pouze podpis prezidenta, aby se stal zákonem. Nečiní z bitcoinu ani žádné jiné kryptoměny v zemi zákonné platidlo.

Návrh zákona pověřuje výkonnou moc výběrem vládních orgánů, které budou na trh dohlížet. Předpokládá se, že při používání bitcoinů jako platebního prostředku bude mít na starosti brazilská centrální banka (BCB), zatímco při jejich používání jako investičního aktiva bude dohlížet Komise pro cenné papíry a burzu (CVM). Jak BCB, tak CVM spolu s federálním daňovým úřadem (RFB) pomohly zákonodárcům při tvorbě legislativy o revizi.

Brazílie je domovem živé kryptoměnové ekonomiky a občas se stává, že více občanů obchoduje s mincemi, jako je bitcoin, než investuje na akciovém trhu. Nyní se země snaží připravit půdu pro to, aby se to promítlo do každodenního používání ve finančních transakcích.

Ne vše v textu je však pro rozvoj trhu v zemi pozitivní. Velkým nedostatkem úterního hlasování bylo odmítnutí ustanovení, které se snažilo snížit některé státní a federální daně z nákupu těžebních strojů na bitcoiny. Text byl sice poměrně restriktivní – zvýhodnění by se vztahovalo pouze na provozy využívající obnovitelné zdroje energie -, ale to zřejmě ke schválení nestačilo.

Mezi další ustanovení patří regulace poskytovatelů služeb, jako jsou burzy, kteří budou muset dodržovat zvláštní pravidla, aby mohli v Brazílii působit. Návrh zákona se snaží regulovat zřizování a provozování poskytovatelů služeb v oblasti bitcoinu v Brazílii a definuje tyto subjekty jako ty, které poskytují obchodování s kryptoměnami, jejich převod, úschovu, správu nebo prodej jménem třetí strany. Poskytovatelé kryptoměnových služeb budou moci v zemi působit pouze po výslovném povolení federální vlády.

Jedno z pravidel se snažilo požadovat, aby tyto společnosti výslovně oddělily své vlastní jmění od kapitálu vlastněného zákazníky – například bitcoiny, které firma pro uživatele opatruje. Ustanovení se snažilo zabránit událostem, jako byla nedávno pozorována u FTX, kde byly prostředky uživatelů smíchány s prostředky společnosti, a napomoci zpětnému získání majetku uživatelů v případě úpadku. Při úterním hlasování byla zamítnuta.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x