Definice:

Puell multiple („Puellův násobek“) je definován jako podíl denní hodnoty emitované mince v USD dělený 365denním klouzavým průměrem denní hodnoty emitovaných mincí v USD.

Celkový graf historie vývoje on-chainového ukazatele Puell Multiple

Zdroj grafu: CryptoQuant

Stručný popis:

Puellův násobek je tržní metrika pro odhad úrovně prodejního tlaku na trhu ze strany těžařů. Historicky se příjmy z těžby skládaly především z odměn za bloky, které byly těžaři uděleny za nalezení bloku. Hodnota této odměny v USD se denně mění podle toho, jak se mění cena bitcoinu.

Obchodníci považovali za užitečné zohlednit hodnotu odměny za blok, aby zjistili, jakým druhům tlaků těžaři čelí, aby tyto odměny prodali a mohli pokračovat v činnosti, protože nucení prodejci na trhu mají tendenci snižovat cenu. Do hry vstoupil David Puell. Problémem při pohledu pouze na denní příjmy těžařů je, že neříká, jak zdravé jsou tyto příjmy za určité období. Proto Puell vyvinul Puell Multiple („Puellův násobek“).

Interpretace:

Suchou definici máme hned na začátku článku, zde matematická reprezentace vzorečku:

Jinými slovy, Puell Multiple lze interpretovat jako „Pokud by se všechny vytěžené bitcoiny okamžitě prodaly na trhu, jak ziskové jsou těžební pooly ve srovnání s posledním historickým rokem?“. Tato metrika pomáhá obchodníkům posoudit tržní cykly z globálního pohledu.

Těžaři jsou jediným subjektem, který vyžaduje konstantní náklady, jako je například provoz elektřiny. Chování těžařů je tedy vždy do určité míry spojeno s cenou. Puell Multiple porovnává 365denní průměrné odhadované příjmy s krátkodobými příjmy těžařů.

Na základě hodnoty samotné

Pomocí Puellova násobku může obchodník rychle odvodit jedinou hodnotu, která zachycuje, jak zdravé jsou příjmy těžařů v daném dni ve srovnání se všemi ostatními předchozími dny v roce.

Vysoké hodnoty Puell Multiple mohou naznačovat, že mezi těžaři není příliš velký prodejní tlak.

Nízké hodnoty Puell Multiple mohou naznačovat, že mezi těžaři existuje značný prodejní tlak. 

Vzhledem k tomu, že těžaři mají přístup k velkému množství bitcoinů, může pochopení jejich prodejního tlaku naznačit, kam bude cena v krátkodobém horizontu směřovat.

Předpovídání cenových vrcholů a dna

Hodnoty nad „4“ : prodejní signál

Pokud Puell Multiple stoupá, znamená to, že cena=výnosy těžaře se výrazně zvyšují v porovnání s náklady, které vložil. V této fázi bitcoin prudce vzrostl do bodu, kdy příjmy těžařů výrazně převyšují náklady, které do něj vložili. Pokud bychom vzali v úvahu skutečnou hodnotu bitcoinu s náklady těžařů (PoW) a hashrate, mohlo by to naznačovat, že bitcoin je předražený.

Jinými slovy, mohlo by to naznačovat, že cena je nadhodnocená spolu s rostoucím motivem těžařů prodávat.

Hodnoty pod „0,5“: Nákupní signál

Pokud Puell Multiple klesá, znamená to, že cena=výnosy těžaře výrazně klesají v porovnání s náklady, které do toho vložil. V této fázi ceny bitcoinů klesly do bodu, kdy těžaři nezvládají náklady na elektřinu, což některé těžaře nutí zastavit těžbu.

Jinými slovy to může naznačovat, že cena je podhodnocená spolu s rostoucí motivací těžařů držet si své bitcoinové rezervy.

Zkoumáním trendu

Ukazuje krátkodobé příjmy těžařů ve vztahu k dlouhodobým ziskům.

Rostoucí trend: Tržní kapitalizace (cena) se v porovnání s náklady těžařů zvyšuje.

Klesající trend: Tržní kapitalizace (cena) se ve srovnání s náklady těžařů snižuje.

Dosavadní cyklický vývoj:

Na závěr si dáme několik obligátních grafů z historie s občasnou ukázkou pohybů hypoteticky zachytitelných pomocí tohoto indikátoru.

Červené a zelené tučné horizontály ve spodní polovině grafu vždy reprezentují „krajní“ hodnoty Puell Multiple, červené a zelené tenké vertikály vždy reprezentují počátky a konce prodejních či nákupních signálů a případný modrý obdélník s vyznačenou změnou ceny BTC v procentech a s vyznačeným časem nutným pro daný vývoj cen pak představuje výše zmíněný hypoteticky zachytitelný pohyb:

dno medvědího trhu 2011-2012
následná "dvojitá pumpa" s ohledem na 2x následující prodejní signály podle Puell Multiple
"worst case scenario" obchod - bereme, že nástup do pozice až s "definitivním" ukončením nákupního signálu a výstup "brzy", tedy s počátkem prvního prodejního signálu
"ideal" scnénář, tedy prodej s ukončením prodejního signálu a zpětný nákup s ukončením nákupního signálu - bear market 2014 - 2015
"worst case" (brzký nákup a brzký prodej v tomto případě) bull marketu 2016 - 2017
bear market 2018 - 2019: Prodej ukončením prodejního signálu a zpětný nákup počátkem nákupního signálu
Aktuální stav - povšimněte si, že prodejní signál dle Puell Multiple v tomto cyklu doposud nenastal

Zdroj grafů: CryptoQuant

Z výše uvedeného vyplývá, že Puell Multiple s výjimkou aktuálních ATH vždy vhodně indikoval blížící se prodejní příležitosti poblíž cyklických vrcholů a prakticky bez výjimky zahlásil absolutní cyklická dna, přičemž déletrvající oscilace okolo/pod nákupní hodnotou 0.5 pak lze interpretovat jako období akumulace, ovšem krátkodobé osamocené doteky/širší konsolidace nad nákupní hodnotou po jejím překonání nebo po vyklesání indikátoru směrem k ní = přinejmenším významné lokální dno.

S ohledem na začátku krátce naznačená možná různá použití indikátoru Puell Multiple, z nichž na to úplně nejzákladnější jsme se stručně podívali mj. i ve výše umístěných grafech je nutno dodat, že způsobů, jakým lze pohlížet na Puell Multiple je samozřejmě více, já osobně kromě kritických „nákupních“ a „prodejních“ hodnot sleduju také struktury vývoje hodnot Puell Multiple z hlediska technické analýzy:

TA struktury Puell Multiple - po nákupním signálu značící významné/cyklické dno doposud obvykle následovalo zlomení kleasajícího trendu Puell Multiple - bude tomu tentokrát jinak?

Zdroj grafu: CryptoQuant

Závěr:

Puell Multiple je indikátorem, který poměrně spolehlivě ukazuje přinejmenším výborné nákupní a prodejní příležitosti na BTC, s vysokou mírou šance na úspěch je pak možno jej využít k určení cyklického vrcholu a dna, resp. přesněji řečeno DOPOSUD tomu tak bylo, protože jak vidno z posledních dvou grafů, tento cyklus prodejní signál dle Puell Multiple těsně nenastal, avšak máme aktuálně již čtvrtý nákupní signál od cyklického dna v prvním kvartále roku 2019.

Podobně jako MVRV i tady byly dvojí po sobě jdoucí prodejní signály u dvojité pumpy 2013, na rozdíl od MVRV tu však přišlo i několik po sobě jdoucích nákupních signálů, jmenovitě v tomto cyklu. Přes tyto rozdíly jsou však oba ukazatele užitečné spíše z dlouhodobého hlediska, zejména co se jejich základních principů týče.

Jestli se indikátor Puell Multiple někdy zase dostane nad hodnoty okolo prodejní hranice 4, těžko říct, avšak co se skvělé příležitosti k nákupům a akumulaci týče, tam dle mého názoru není o čem debatovat – „levný“ Bitcoin umí Puell Multiple určit relativně spolehlivě 🙂

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x