Evropský parlament schválil program Digitální dekáda, který pomůže podnikům a veřejným službám digitalizovat jejich práci. Program také slibuje podpořit tvorbu „celoevropské infrastruktury založené na blockchainu“.

Na plenárním zasedání byl ve čtvrtek schválen poměrem hlasů 529 ku 22, přičemž 25 poslanců se zdrželo hlasování.

Dokument vyjadřuje ambice Evropské unie pro dosažení cílů digitalizace do roku 2030. Jsou v něm nastíněny rozsáhlé, takzvané „vícestranné projekty“ zaměřené na budování společné datové infrastruktury, posílení vysoce výkonné výpočetní techniky, zavádění internetových koridorů 5G a investice do řešení blockchain a web3.

Evropská infrastruktura služeb blockchainu (EBSI) je iniciativa, do níž jsou zapojeny všechny členské státy EU spolu s Norskem a Lichtenštejnskem. Součástí je také Ukrajina v roli pozorovatele. EBSI „je již předmětem spolupráce mezi Evropskou komisí a Evropským blockchainovým partnerstvím,“ uvedl mluvčí Evropské komise.

Podpora programu Digitální dekáda může pro EBSI v příštích letech znamenat zvýšenou podporu. Evropské blockchainové partnerství a ESBI založila Evropská komise v roce 2018. Účelem bylo rozvíjet a poskytovat veřejné služby založené na blockchainu v celé EU.

„Cílem EBSI je podpořit přeshraniční veřejné služby využívající technologii způsobem šetrným k životnímu prostředí,“ dodal mluvčí Evropské komise. „Blockchain využívá způsobem povoleným unijní správou, kterou zajišťuje EBSI.“

Projekty ve více zemích budou moci sdružovat investice ze stávajících finančních zdrojů EU. Příkladem je fond půjček a grantů ve výši 724 miliard eur (17,6 bilionů korun) v rámci Nástroje pro oživení a odolnost. Podpořit projekty nebo do nich investovat budou moci také členské státy EU a soukromé subjekty.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x