Salvadorská ministryně hospodářství Maria Luisa Hayem Brevé předložila zákon o emitování digitálních aktiv zákonodárnému sněmu země, čímž připravuje půdu pro spuštění „sopečných dluhopisů“ krytých Bitcoinem.

Salvador hodlá vydat dluhopisy v hodnotě 1 miliardy dolarů. Výnosy z těchto dluhopisů budou rozděleny mezi přímé investice do BTC v plánované výši 500 milionů dolarů a investice do rozvoje místní energetické a těžební bitcoinové infrastruktury ve výši zbylých 500 milionů dolarů.

Dluhopisy budou vyplácet výnos 6,5% a investorům umožní zrychlené získání občanství. Vláda se s investory podělí o polovinu dodatečných zisků ve formě bitcoinové dividendy,  jakmile bude zpeněženo původních 500 milionů dolarů.

Tato iniciativa, která byla poprvé oznámena před rokem, má za cíl přilákat do Salvadoru kapitál a investory. 

Spuštění „sopečných dluhopisů“ by mohlo proběhnout už tento týden.

Zákon o digitálních cenných papírech umožní Salvadoru stát se finančním centrem střední a jižní Ameriky.

Liquid network

Je takzvaný „sidechain“ Bitcoinu. Sidechain je paralelní blockchain, který komunikuje s hlavní sítí. Zatímco se bloky Bitcoinu přidávají v průměru každých 10 minut, bloky Liquidu se zpracovávají a přidávají do postranního řetězce Liquidu co minutu.

Liquid tedy přináší rychlejší a levnější konečné vypořádání transakcí.

Salvador má také za cíl vytvořit zákon o vládních cenných papírech a udělit licenci společnosti Bitfinex Securities ke zpracování a kótování emisí dluhů. To by mohlo připravit půdu pro uvedení dalších tokenů na síti Liquid. 

Mezi další tokeny patří například Blockstream Mining Note ( BMN) nebo token Exordium ( EXO), na regulované salvadorské burze cenných papírů.

Blockstream Mining Note 

Nabízí investorům expozici vůči těžbě Bitcoinu s přidanou likviditou tokenu cenného papíru vydaného v síti Liquid Network.

Zároveň bude tato platforma využívána ke každoroční distribuci bitcoinových dividend.

Pohled MMF

Mezinárodní měnový fond ( MMF) na Salvador už delší dobu tlačí, aby se Bitcoinu vzdal jakožto zákonného platidla.

Ředitel MMF zdůraznil, že s používáním BTC jsou spojena velká rizika pro finanční stabilitu, finanční integritu a ochranu spotřebitelů, jakož i související podmíněné fiskální závazky.

Prezidenta Salvadoru Nayiba Bukeleho rady MMF ale příliš nezajímají.

Závěr

Salvador v této době vlastní 2 381 Bitcoinů, při současných hodnotách se celková cena pohybuje okolo 39 milionů dolarů. 

Cena BTC se v době psaní článku nachází na hodnotě 16 413 dolarů.

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x