Grayscale Investments LLC. je společnost poskytující služby v oblasti investic do digitálních měn. Společnost poskytuje informace o trhu, investiční expozice a investiční produkty pro rozvíjející se třídu aktiv digitálních měn.

Grayscale podle analytického serveru Coinglass drží 633 530 Bitcoinů.

Díky tomu, že se firma Grayscale vyhýbá prokázat takzvaný „proof-of-reserve“ ( důkaz o rezervě) vyvolává obavy z kolapsu.

Obavy z krachu Grayscale se poprvé objevily poté, co společnost Genesis Trading oznámila, že pozastavuje poskytování a odkup půjček.

Vzhledem k tomu, že Digital Currency Group vlastní Grayscale i Genesis, začaly narůstat obavy o její finanční způsobilost. Kryptografická komunita spekulovala, jak by to mohlo ovlivnit Grayscale a její hlavní produkt GBTC.

Grayscale nebude poskytovat proof-of-reserve

Podle twitterového vlákna Grayscale zřizuje pro každý produkt právní subjekt. Uvedla, že předpisy týkající se jejich produktů digitálních aktiv brání prodeji podkladových aktiv.

Dodala, že všechna aktiva jsou uložena u společnosti Coinbase Custody Trust Company. Podkladové BTC pro produkt GBTC patří výhradně jí, nikoliv společnosti Grayscale nebo její mateřské společnosti.

Grayscale také zmínila důvod pro nezveřejnění držav Bitcoinů, čímž má být především bezpečnost.

Mezitím kryptoměnové burzy, jako jsou Binance, Huobi čí Crypto.com, zveřejnily své „proof-of-reserves“, aby tak získaly důvěru komunity.

Obavy komunity rostou, protože GBTC se obchoduje s rekordní slevou okolo 45%. Jedná se o rekordně nízkou hodnotu částečně proto, že největší držitel, společnost DCG, v současné době čelí obavám z finančních potíží.

Joe Consorti, analytik trhu, zdůraznil, že veřejné dokumenty GBTC nebyly auditovány. Uvedl, že účetní společnost firmy Friedman LLP byla pokutována Komisí pro cenné papíry a burzy za to, že uvedla „nepřesné finanční výkazy“.

Do ohně přiložil také známý kritik kryptoměn Peter Schiff, který uvedl, že rekordně nízká NAV ( „net asset value“ neboli čistá hodnota aktiv) naznačuje něco jiného. Podle něj GBTC pravděpodobně půjčila své Bitcoiny dlužníkovi, který je nyní neschopný splácet. 

Mezitím, co držitelé jako 3AC a BlockFi prodávají, Consorti poznamenal, že DCG byla nucena odkoupit akcie GBTC. To sice nezmírnilo slevu GBTC, ale nyní to znamená, že DCG čelí nedostatku likvidity.

Zdroj: Beincrypto.com

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x