Po pádu kryptoměnové burzy FTX bylo učiněno mnoho šokujících zjištění o systému řízení a správy společnosti.

Důkladné studium bankrotového spisu firmy ukázalo, že „FTX byla slush fund maskovaný za skutečný podnik“, uvedla reportérka FOX Genevieve Roch-Decter.

Schvalování výdajů emotikony

Část 30stránkového podání odhalila, že burza neměla vhodný systém kontroly výdajů. Zaměstnanci podávali žádosti o výdaje prostřednictvím online chatů, zatímco nadřízení a manažeři je schvalovali pomocí personalizovaných emotikonů.

Prostřednictvím chatů byla přijímána většina rozhodnutí. Bývalý generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried (SBF) údajně povzbuzoval zaměstnance, aby používali aplikace, které zprávy po určité době automaticky mazaly. Z toho vyplývá absence trvalých záznamů o rozhodování.

FTX neměla systém řízení hotovosti, a proto firma neznala výši hotovosti, kterou měla v daném okamžiku k dispozici. Absence centralizovaného systému řízení hotovosti znamenala, že firma neměla přesný seznam svých bankovních účtů a signatářů účtů. Burza také nevěnovala pozornost bonitě svých bankovních partnerů.

FTX řádně neevidovala vklady uživatelů

Kromě toho nebyla v rozvaze evidována kryptoaktiva uložená zákazníky a při vyhlášení bankrotu nebyl předložen zůstatek těchto aktiv.

Společnosti skupiny FTX uchovávaly soukromé klíče k aktivům zákazníků na nezabezpečeném skupinovém e-mailovém účtu. Firma také používala „software sloužící k zamaskování zneužití finančních prostředků zákazníků“.

Při podrobnější analýze bylo zjištěno, že digitální aktiva společnosti ovládal SBF a spoluzakladatel skupiny Gary Wang.

FTX neměla žádná zasedání představenstva

Většina subjektů skupiny FTX, zejména ty na Antigui a Bahamách, měla nevhodnou strukturu řízení. Pozoruhodné je, že většina z nich nikdy neměla žádné zasedání představenstva.

Zkrachovalé impérium také nemělo žádnou řádnou evidenci svých zaměstnanců. Zaměstnanci i dodavatelé neměli jasnou evidenci o délce práce a odpovědnosti. Pokusy o sestavení seznamu všech zaměstnanců selhaly, protože mnoho z nich se nepodařilo dohledat.

Vedení FTX hýřilo prostředky uživatelů

Zajímavé je, že firemní prostředky byly použity na pořízení domů a osobních nemovitostí pro některé vedoucí zaměstnance bez řádné dokumentace. Nemovitosti byly rovněž pořízeny na jména zaměstnanců.

Úvěry spřízněných subjektů v sesterské společnosti Alameda Research zahrnovaly půjčky ve výši 1 miliardy dolarů, 543 milionů dolarů a 55 milionů dolarů pro SBF, vrcholového manažera FTX Nishada Singha a spoluředitele Ryana Salameho.

Podle jedné z dřívějších zpráv také SBF odčerpal 300 milionů dolarů ze 420 milionů dolarů, které burza získala v říjnu 2021 během býčího trhu.

Převzato z cryptopotato.com

4 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x