V tomto článku se podíváme na momentální ziskovost potažmo ztrátovost těžby na grafických kartách. Nebudeme si rozebírat co je „Ethereum merge“ a nebudeme si vysvětlovat funkci algoritmů „PoW“. Rovnou se podíváme na situaci a níže pak na možné varianty využití grafických karet. Pod článkem pak naleznete formulář pro kontaktní email. V případě zájmu o uplatnění vašich „minerů“ se přihlaste k odběru.

15. září 2022 Přišel slibovaný přechod Etherea z PoW na PoS. Tento přechod byl plánován od počátku vzniku ETH ,avšak byl oddalován několik let, a jen málo kdo věřil, že tentokrát se to povede a Ethereum skutečně přejde na algoritmus PoS.

Tento sentiment převažoval i u „profesionálních“ těžařů, a tak nadále v tomto roce rozšiřovali své těžební farmy a snažili se reagovat na rostoucí ceny energií. Spousta těžařů započala migraci svých farem do míst s levnější elektřinou a nadále ignorovali fakt blížícího „merge etherea“. 

Jak jsou na tom GPU těžaři dnes?

Nebudeme si nic nalhávat a chodit kolem horké kaše. Přechodem etherea na PoS se stal GPU mining ztrátový. Ale samozřejmě za to nemůže jen tato migrace. V průběhu roku vystoupala cena elektřiny do nesmyslných výšin a ceny kryptoměn naopak spadly o více než 80%, dále pak přechod těžařů na alternativní kryptoměny zvedlo jejich obtížnost těžby. Důsledkem těchto faktorů se těžba na GPU dostala do negativních čísel.

Možnosti těžit jiné kryptoměny jsou omezené, neboť jak se podíváme níže, žádný z nich není momentálně profitabilní. Díky tomu je situace pro těžaře velice nepříznivá a většina jejich těžebních strojů leží nevyužitá. 

Nejpoužívanější grafika pro těžbu byla Nvidia RTX 3070 s 8GB pamětí

Na této grafice si ukážeme jak špatné to je, respektive na těžebním stroji osazeným 6x RTX 3070 8Gb. 

Budeme předpokládat, že jste stihli zafixovat elektřinu na 3,5 Kč za kW/h (cca 0,15 $/kWh – v době psaní článku) 

Pro těžbu si vybereme kryptoměnu, která má nejmenší ztrátu (Kaspa KAS). Ano dnes se nebavíme o profitu ale o ztrátě.

Denní ztráta při těžbě je zhruba $1,48 (34,8 Kč).

Tj. vytěžím $1,54 (36,1 Kč) a zaplatím $3,02 (70,9 Kč) za elektřinu. Z toho nám plyne ztráta – $1,48 (- 34,8 Kč) denně.

A to je opravdu špatný výsledek. Tak špatný, že i v případě elektřiny zdarma, bychom měli návratnost investice do HW nesmyslně vzdálenou. 

Těžbu lze ještě zefektivnit tím, že váš „miner“ přepíná mezi algoritmy a vytěžené mince převádí například do Bitcoinu. Nicméně se stále bavíme o minimalizaci ztrát a nikoliv o ziskovosti. 

V takovém případě nelze doporučit nic jiného než těžební stroje vypnout.

A co dál s mým drahým hardwarem?

Tuto otázku si pokládá každý s těžařů. Někdo už své stroje nabídl na prodej na bazarech apd. Je určitá šance, že vaši grafickou kartu někdo koupí, avšak určitě pod cenou, a tak pravděpodobně přijmete další ztrátu. Velká část minerů, dle ETH hashrate, byla pořízena v roce 2021, kdy byli grafiky velmi drahé, takže ztráta je o to větší. 

Dalším problémem může být nalezení kupce. S tím souvisí nové generace RTX 40xx, nové generace karet od AMD, nedůvěra v grafiky, které běželi 24/7, případně další faktory.

Zkrátka trh s grafickými kartami je poměrně přesycen a to je další tlak na jejich snížení cen. I to má však své hranice a většina není ochotna prodávat svůj HW za zlomkové ceny „…to raději, ať mi to hnije doma“. Ztráta těžařů může být už tak veliká, že těch pár tisíc za grafiky je nespasí. 

Jaká je budoucnost těžby na GPU?

Budoucnost těžby na grafických kartách závisí na ochotě těžařů pokračovat v těžbě alternativních kryptoměn. Těžba na GPU může nadále pokračovat a růst. S největší pravděpodobností se ale ceny energií nevrátí na hodnoty před rokem 2021, a tak je otázko zdali bude vývoj PoW nadále počítat s těžbou na GPU. Myslím si, že je předčasné spekulovat o budoucnosti těžby na grafikách a teprve čas ukáže, zdali to je slepá větev vývoje. Jako jeden ze scénářů může nastat i přechod algoritmů na specializované těžební stroje ASIC jak je to u Bitcoinu viz. článek: Těžba kryptoměny Bitcoin, kde se dozvíte o postupném vývoji těžby od CPU, až k  ASIC zařízením. 

 

Jaké jsou možnosti využití GPU?

Některé těžební společnosti již využívají své grafické karty pro „Cloud computing, AI umělou inteligenci, strojové učení apd.

Řešení může být více a je těžké určit správný směr pro budoucí uplatnění.

Jednoznačnou odpověď na tuto otázku pro vás nemáme, nicméně chceme spojit síly a pro naše stroje nalézt takové uplatnění abychom minimalizovali ztráty a naše GPU se staly znova ziskovou investicí. 

Oslovili jsme velké těžařské společnosti a teď vyzíváme i vás drobné těžaře, abychom nalezli společnou cestu k uplatnění drahého křemíku v naších sklepeních. 

Pokud se tedy chcete zapojit do společné diskuze, vyplňte níže uvedený formulář, následně budete přizvání k otevřené debatě.

5 1 hlas
Hodnocení článku

By Lukáš Hefner

Pracuji na volné noze jako marketér, grafik, poradce při vytváření nových projektů a firemních procesů. Kryptoměnám věnuji od roku 2017, jako osvojovatel blockchain technologií.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x