Evropští zákonodárci údajně pracují na novém návrhu politiky proti praní špinavých peněz. Ta by měla bankám a poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoměnami zakázat práci s privacy coiny. Serveru CoinDesk tuto informaci přinesl anonymní evropský diplomat.

Schválení takové směrnice by znamenalo, že se celá řada populárních kryptoměn ocitne na černé listině. Mezi nimi bude např. Monero, Zcash, Secret a Dash.

V březnu Evropský parlament schválil legislativu, jejímž cílem je bránit transakcím mezi burzami a nehostovanými peněženkami. Zdá se, že europarlament je připraven restrikce proti anonymitě v kryptoměnách ještě zesílit.

Uniklý dokument

V návrhu legislativního návrhu z 9. listopadu, o němž původně informoval server CoinDesk, tento orgán uvedl: „Úvěrovým institucím, finančním institucím a poskytovatelům poskytovatelům služeb v oblasti kryptoaktiv se zakazuje držet… mince zvyšující anonymitu.“

Poskytovatelé kryptoaktiv dále byli povinni ověřovat totožnost zákazníků i u příležitostných transakcí do 1 000 eur. U větších plateb by pak měli zkoumat i povahu a účel obchodu. Tím by se pravidla stala přísnějšími než pro jiné kategorie podniků včetně bank.

Podle anonymního diplomata je cílem předcházet hrozbám spojeným s kryptoaktivy, která jsou specificky navržena tak, aby bránila identifikaci. Zákaz privacy coinů má kopírovat zákaz anonymních nástrojů, jako jsou akcie na doručitele a anonymní účty.

Diplomat dále prohlásil, že návrh českých úředníků (!) je reakcí na poptávku ostatních členských zemí. Jedná se však pouze o koncept, který zatím nebyl ani oficiálně předložen.

Jména ‚českých úředníků‘ se nepodařilo zjistit. Máme pár tipů, ale nechceme planě spekulovat, takže to necháme to na vás.  

Evropská unie soukromí nerada

Generální ředitel ZCash, Josh Swihart, začátkem tohoto měsíce komentoval situaci na trhu s privacy coiny. Podle něj veřejné blockchainy představují vážné bezpečnostní riziko pro jednotlivé uživatele i korporace.

„Jsem-li společnost, která přijímá kryptoměny nativně, nikoli prostřednictvím zprostředkovatele, nemohu si dovolit, aby konkurence tyto [osobní] informace viděla. Nejen obchodní informace – co přichází a odchází – ale i informace o mých zákaznících, kteří se mnou mohou provádět transakce online nebo používat kryptoměny. Proto očekávám, že nastane bod zlomu, kdy poptávka po privacy coinech výrazne naroste.“

Dalším důvodem, proč Swihart věří v nárůst poptávky je, že „existují všelijaké společnosti zabývající se monitorováním kryptoměn, Chainalysis a další. Za účelem sledování toků kryptoměn sledují transakce, ale označují také adresy.“

Informace od anonymního europoslance v původním znění naleznete na CoinDesku.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x