Autism Capital, známý CryptoTwitterový účet s víc jak 142 tisíci sledujícími, jež sám sebe charakterizuje coby „Nejvíce při zemi se držící občanskou žurnalistiku v oblasti kryptoměn“ v posledních dnech odhalil několik málo popisů toho, co se děje v FTX přímo od několika jejích zaměstnanců:

Bývalý zaměstnanec FTX sdílí:

„Bylo by nespravedlivé, kdyby se pachatelky Claire Watanabe a Constance Wang zbavily odpovědnosti za to, kolik hanebných činů vykonaly, aby podpořily Samovo a Nishadovo krytí.

Řídily celou show.

Tvrdit, že o tom obě „nevěděly“, je nemožné – byly strategicky jmenovány provozní ředitelkou a vedoucí personálního oddělení FTX. Claire je Nishadova dlouholetá přítelkyně a žila v Albany se Samem a zbytkem vnitřního kruhu a Constance měla se Samem sexuální vztah od roku 2019, kdy nastoupila do FTX.

Sam daroval Constance palácové sídlo v Albany za 30 milionů dolarů zvané „Conch Shack“, které bylo dříve osobním domem developera z Albany. Z FTX udělaly toxické prostředí, kde se pravidla vymýšlela za pochodu. Sam je nechal dělat si, co chtěli, protože toho věděly příliš mnoho.

Ačkoli o finanční situaci FTX nikdo ze zaměstnanců nevěděl, červenou vlajkou pro všechny mělo být, když Sam letos na jaře jmenoval Claire vedoucí personálního oddělení spolu s Constance provozní ředitelkou.

V jaké profesionální firmě jsou přítelkyně – s nulovou kvalifikací pro tyto pozice, které řídí každodenní chod společnosti v hodnotě 32 miliard dolarů a jsou zodpovědné za finanční bezpečnost a životy tolika lidí?“

Jako hotová bomba pak působí následující NEPOTVRZENÝ Zasvěcený popis schůzky všech zaměstnanců, na které Caroline vysvětlila, jak Alameda přišla o peníze:

Schůzka všech zaměstnanců:

Na schůzce všech rukou Caroline odhalila pravdu. Před více než rokem začala FTX utrácet spoustu peněz. Vznikaly různé investiční fiktivní společnosti založené pod jmény FTX nebo Alameda, některé známé, většina neznámých, které investovaly do různých nelikvidních aktiv, o nichž nikdo z firmy ani FTX nevěděl. FTX Ventures byla velkým propadlištěm peněz. Tato různá nelikvidní aktiva byla rovněž propadlištěm peněz. Myslím, že jedna z investic byla asi 1 miliarda do společnosti na těžbu kryptoměn, která zkrachovala? Alameda alsou odkoupila podíl Binance ve FTX za ~1~2 miliardy.

FTX kupovala luxusní byty na Bahamách, stavěla kancelář na Bahamách a pak v současnosti uprostřed stavby novější, dražší kanceláře, která by měla být ve tvaru F. Práva na pojmenování stadionu, reklamy, sponzoring také nejsou levné. Je důležité si uvědomit, že v tuto chvíli nebyly čerpány žádné prostředky od uživatelů a že vše pocházelo z půjček, které Alameda poskytla FTX a v nichž byly dány FTT jako zástava.

Alameda byla schopna půjčit FTX tolik peněz částečně proto, že prostě měla hodně peněz, ale také proto, že sama měla mnoho půjček od věřitelů, jako je Genesis. Získat půjčky bylo v té době obecně docela snadné. Odtud pramenila díra v rozvaze. Zhruba před půl rokem se LUNA zhroutila na nulu, což vyvolalo dozvuky v celém krypto světě, protože vymazali ~800 miliard tržní hodnoty. Alameda ve skutečnosti o moc peněz přímo z pádu Luny nepřišla, ve skutečnosti byla v době pádu pravděpodobně čistě krátká.

Krach Luny však způsobil likvidaci mnoha firem, z nichž nejvýznamnější byla Three Arrows Capital (3AC). Společnost 3AC si vzala spoustu půjček (viz bod výše o tom, že půjčky se získávají snadno) a nesplácení půjček společností 3AC způsobilo, že mnoho těchto půjčovatelů zkrachovalo. Tato událost způsobila tzv. úvěrovou krizi. V době úvěrové krize si mnoho poskytovatelů půjček náhle vzpomnělo na všechny své půjčky, jen aby zjistili, kdo je ještě likvidní. Společnost Alameda přišla o hodně z toho, že poskytla půjčky firmám, které nesplácely.

Alameda nyní také měla na háku peníze, které neměla, protože mnoho peněz z úvěrů poskytla FTX nebo o ně přišla půjčováním nyní zkrachovalým protistranám. SBF měla v této chvíli dvě možnosti: nechat společnost Alameda zlikvidovat, nebo poslat uživatelům peníze od FTX, aby zajistila přežití společnosti Alameda. Jak se dočtete na internetu, SBF si vybrala druhou možnost.

Od tohoto okamžiku to byla jen tikající časovaná bomba, než se zjistila pravda a FTX i Alameda byly zlikvidovány. Nikdo z FTX ani z Alamedy nevěděl, kolik bylo utraceno a že prostředky uživatelů FTX byly použity na záchranu Alamedy. Jediné, co úvěrová krize způsobila, bylo, že se rychleji zjistilo, jak lehkomyslné výdaje FTX/Alamedy jsou.

Caroline vykreslila likvidaci Alamedy a FTX jako pravděpodobnou událost, nikoli jako událost na chvostu (což by bylo užitečné vědět, než mě najali…). V té době se také ukázalo, že Binance odstoupila od své dohody o převzetí FTX s tím, že díra v rozvaze je příliš velká na to, aby ji zaplnila.“

No a na závěr se s Vámi podělíme a nářek jednoho ze zaměstnanců FTX, z něhož je jasně vidět, že Samovo chování na Twitteru v návaznosti na proběhlý průšvih vnitrofiremní morálce, pokud se tedy o něčem takovém dá vůbec ještě hovořit, nikterak nepomáhá:

„Proč Sam na Twitteru trolluje, jako by nešlo o vážnou situaci?!?

Copak jsme se nenaučili, že trolling na Twitteru nás dostal až sem?!?

SBF:
Promiň! Možná je to špatně.

Zvolil jsem tento přístup, protože bylo třeba něčím prolomit davovou mentalitu, ale do budoucna budu pravděpodobně přímočařejší.“

A odpověď zaměstnance údajně leaknutá z firemního slacku:

„Same, se vší úctou, tohle nepomáhá. Nic neprolomilo mentalitu davu, ve skutečnosti tvé tweety jen lidi ještě víc naštvaly, že jsi měl tu drzost tweetovat něco kryptického, když byly zničeny životy lidí. Myslím, že nikdo nepochopil kryptickou povahu tvého tweetového vlákna „Co se stalo“. Pokud se za tímto významem skrývá něco víc, prosím, pouč nás, protože jsme ztraceni.

Tví zaměstnanci přišli o všechno, co na FTX měli. Uživatelé FTX přišli o vše, co na FTX měli. Všichni, kteří se rozhodli Ti věřit, přišli o všechno.

Tvoje tweetování „Co se stalo“ v 10 tweetech rozložených do 24 hodin jen zvyšuje úzkost všech kromě peněz, o které přišli. Já osobně jsem byl také super úzkostný po každém tweetu, který si poslal, a doufal jsem v nějaký pozitivní výsledek. (Stále doufám)

Chtěl bych Tě požádat, abys tweetoval pouze tehdy, pokud si myslíš, že přinášíš uživatelům, investorům a zaměstnancům přidanou hodnotu a pokud máš v plánu někoho z nás odškodnit. Cokoli jiného lidi jen ještě více rozzuří.

Mnoho z nás Tě zbožňovalo, Same, a Ty jsi nás zklamal. IMO pokud nemáš pro své uživatele, investory a zaměstnance žádnou přidanou hodnotu, zdrž se prosím tweetování.“

Jak vidno, vře to nejen na kryptoměnových trzích, ale i doma, „v kuchyni“ FTX. Všeobecně teď na CryptoTwitteru panuje konsenzus, že dopady kolapsu FTX budou cítit ještě po několik let. Tak uvidíme.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x