Kvůli rostoucí poptávce a hladu po informacích ohledně ekosystému Cosmos jsem se rozhodl, že vytvořím několika dílnou sérii článku na téma COSMOS.

V tomto 1. díle série naleznete odpovědi na tyto témata:

  • Co je to Cosmos?
  • Cosmos Hub a zóny
  • Tendermint BFT
  • IBC – Inter Blockchain Communication protocol
  • Cosmos SDK

Co je to tedy COSMOS?

Blockchain Cosmos byl vyvinut s cílem usnadnit komunikaci mezi distribuovanými blockchainy bez závislosti na centralizovaném serveru.

Zakladatelé chtěli vytvořit interoperabilní platformu open-source blockchainů, která by mohla zefektivnit transakce mezi nimi.

Interoperabilita je to, co umožňuje komunikaci mezi dvěma nebo více systémy. Pro příklad si můžeme uvést účty e-mailů. Tedy, že Gmail může komunikovat třeba s Outlookem. Outlook zase se Seznamem a každý může přečíst jednotlivé zprávy od odlišných poskytovatelů.

Pro adopci takovýchto systému je důležité aby spolu dokázali komunikovat. A právě v tomto Cosmos exceluje.

Cosmos je bezplatnou platformou, která umožňuje interoperabilitu mezi různými systémy, včetně například Binance Chainu, Crypto.org, Terry a mnoho dalších.

Cosmos Hub a zóny

Cosmos Hub byl prvním blockchainem sítě Cosmos, který v ní byl spuštěn. Byl vytvořen jako prostředník mezi všemi nezávislými blockchainy vytvořenými v rámci sítě Cosmos, které jsou také označovány jako „zóny“.

V síti Cosmosu, je každá zóna schopna vykonávat základní funkce samostatně. Mezi ně patří ověřování účtů a transakcí, vytváření a distribuci nových tokenů a provádění změn ve vlastním blockchainu.

Úkolem Cosmos Hubu je usnadnit interoperabilitu mezi všemi zónami v síti tím, že sleduje jejich stavy.
 
Tendermint BFT

Engine Tendermint BFT je část sítě, která umožňuje vývojářům vytvářet blockchainy, aniž by je museli programovat od začátku.

Tendermint BFT je algoritmus, který síť počítačů se softwarem Cosmosu používá k zabezpečení sítě, ověřování transakcí a potvrzování bloků do blockchainu. K aplikacím se připojuje prostřednictvím protokolu nazvaného Application Blockchain Interface.

IBC – inter blockchain communication protocol

Na IBC se dá pohlížet jako na interoperabilní standard, který může být přidán na jakýkoliv proof-of-stake blockchain, který umožňuje snadné a bezpečné převody z jednoho blockchainu na druhý.

To vytváří jedinečné rozhraní, které je v kryptosvěte stále bezkonkurenční. A to je jeden z důvodů, proč se o Cosmosu hodně mluví.

Cosmos SDK

Cosmos má 175 aktivních validátorů a v porovnání s ostatními proof-of-stake blockchainy ve své podstatě nepodporuje “smart kontrakty”, namísto toho firma Tendermint vytvořila soubor nástrojů pro vývojáře pojmenovaný Cosmos SDK, což umožňuje budování takzvaných specifických aplikací a to od píky. To proto, že vývojáři Cosmosu věří, že každá decentralizovaná aplikace nakonec bude potřebovat vlastní blockchain, pokud chce udržet použitelnost s rostoucí adopcí.

Na technologii blockchainu Cosmos dnes funguje 263 projektů.

Na některé z nich se blíže podíváme v dalším díle tohoto seriálu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x