Autor: Arthur Hayes

Odkazy na původní článek:
Osobní blog autora na medium.com
Crypto Trader Digest (Blog burzy BitMEX)

Původně zveřejněno: 09.11.2022

(Veškeré názory vyjádřené v níže uvedeném textu jsou osobními názory autora a neměly by být základem pro přijímání investičních rozhodnutí, ani by neměly být vykládány jako doporučení nebo rada k provádění investičních transakcí.)

Nemám slov…

Dělám si legraci!

Vlastně jich pro vás mám několik tisíc.

Před pár dny jsem na Twitteru položil otázku, kdo bude Lehman Brothers tohoto kryptoúvěrového cyklu.

Mnozí říkali, že to bude FTX, a já se tomu upřímně zasmál. Nikdy jsem nevěřil, že půjdou ke dnu – a přesto jsme tady. Katalyzátor jejich pádu je stejný jako vždycky – dobrý podnik, který se nadměrně předražuje tím, že se cpe levnými úvěry zajištěnými vysokým a rostoucím oceněním aktiv v rozvaze. A jakmile se peníze zdražily a cyklus se otočil, jejich nahota byla všem na očích.

Tato esej je jednoduchým příběhem. Budu vyprávět hru za hrou, postavenou na tweetech a veřejných prohlášeních. Mám v úmyslu s úctou číst mezi řádky a nabídnout svůj názor na to, jak to všechno vzniklo a co přinese budoucnost. Za tímto účelem věřím, že se blíží poslední svíčka dolů v tomto kryptoměnovém medvědím trhu a že z něj vyjdeme s menší mrtvou váhou a většími příležitostmi pro ty, kteří přežili.

Než začneme, upřímně věřím, že Sam Bankman-Fried (SBF) je obchodní talent, který se objeví jednou za generaci. I když právě vyletěl do povětří, impérium, které dal dohromady, vyžadovalo určitou dávku švihu, která se jen těžko hledá. A ještě více musím pochválit barona CZ – když se objevila zpráva, že by Binance mohla získat FTX, poslal jsem CZ následující zprávu:

„Mám tě kurva rád, chlape. Tah šéfa, velký respekt.“

Začněme.

Všechno to byl sen, četl jsem časopis Coindesk…

Vše začalo článkem na serveru Coindesk, který obsahoval rozpis uniklé rozvahy společnosti Alameda research.

„Finanční údaje konkretizují to, co pozorovatelé v oboru již tuší: Alameda je velká. K 30. červnu činila aktiva společnosti 14,6 miliardy dolarů. Její největší aktivum: 3,66 miliardy dolarů „odblokovaných FTT“. Třetí největší položka na straně aktiv účetní knihy? Hromada „zajištění FTT“ ve výši 2,16 miliardy dolarů.

Mezi jejími pasivy ve výši 8 miliard dolarů je více tokenů FTX: 292 milionů dolarů „uzamčených FTT“. (Pasivům dominují půjčky ve výši 7,4 miliardy dolarů.)

„Je fascinující vidět, že většina čistého kapitálu v podniku Alameda je ve skutečnosti vlastní centrálně řízený a ze vzduchu vytištěný token FTX,“ řekl Cory Klippsten, generální ředitel investiční platformy Swan Bitcoin, který je známý svými kritickými názory na altcoiny, což označuje jiné kryptoměny než bitcoin (BTC).

Generální ředitelka společnosti Alameda Caroline Ellisonová se odmítla vyjádřit. Společnost FTX na žádost o komentář nereagovala.

Mezi další významná aktiva v rozvaze patří 3,37 miliardy dolarů „držených kryptoměn“ a velké množství nativního tokenu Solana blockchain: 292 milionů dolarů „odemčeného SOL“, 863 milionů dolarů „uzamčeného SOL“ a 41 milionů dolarů „zajištění SOL“. Společnost Bankman-Fried byla jedním z prvních investorů do společnosti Solana. Dalšími jmenovitě zmíněnými tokeny jsou SRM (token z decentralizované burzy Serum, kterou Bankman-Fried spoluzakládal), MAPS, OXY a FIDA. Dále je zde uvedena hotovost a ekvivalenty ve výši 134 milionů dolarů a „investice do majetkových cenných papírů“ ve výši 2 miliard dolarů.“

CoinDesk

Většinu „aktiv“ v jejich rozvaze tvoří nelikvidní tokeny FTT a hromada shitcoinů. Pojďme si rozebrat, proč je FTT pro impérium FTX / Alameda tak důležitá.

Podle stanovené tokenomiky FTT se FTX zavázala použít třetinu všech burzovních poplatků na odkup FTT. SBF vlastní většinu vlastního kapitálu společnosti Alameda, zatímco neustále ředí své vlastnictví FTX, aby mohl posílat kapitál od muppets VC. Tito rizikoví investoři si pravděpodobně neuvědomili – nebo možná uvědomili, což je pro jejich investory ještě horší -, že velká část příjmů FTX byla přesunuta z FTX do společnosti Alameda prostřednictvím velkého podílu společnosti Alameda v FTT. Pravděpodobně Alameda obdržela velký příděl FTT za to, že FTX poskytovala základní služby tvorby trhu a podílela se na primární nabídce mincí FTT.

Dobrá, to není pro investory FTX ideální, ale není to to, co zasadilo smrtelnou ránu solventnosti FTX. Skutečným problémem – na který se lidé začali ptát v návaznosti na článek Coindesk – bylo, zda FTX půjčila společnosti Alameda peníze (nejspíše USD nebo fiat stablecoiny) a použila podíl společnosti Alameda v FTT jako zástavu. Pokud FTX skutečně půjčila finanční prostředky, ani to není ve své podstatě fatální problém – FTX mohla svůj nerozdělený zisk půjčit komukoli, komu se jí zachtělo. Nejnaléhavějším problémem však bylo, zda FTX nepřevedla vklady zákazníků na společnost Alameda a nevzala si FTT jako zástavu. A dále, zda by pokles hodnoty FTT nebo některých shitcoinů v rozvaze společnosti Alameda nezpůsobil platební neschopnost společnosti Alameda. A konečně, pokud by se Alameda stala insolventní, půjčila by FTX peníze z klientských fondů, aby ji podpořila? To byly opět otázky, které si lidé začali klást poté, co tento článek vyšel.

Lucas Nuzzizajímavou teorii o spojení mezi FTX, společností Alameda a FTT. Ve zkratce tvrdí, že Alameda vybouchla spolu s Three Arrows Capital a dalšími, ale FTX půjčila Alamedě peníze na přežití výměnou za tokeny FTT, které Alameda dlužila prostřednictvím své účasti na ICO FTT.

Poté udeřil CZ.

Pravděpodobně si CZ přečetl stejný článek jako všichni ostatní a rozhodl se zbavit značného podílu Binance na FTT na trhu. Mezi oběma kryptobarony zřejmě došlo i k nějakému sporu.

To není moc milé, Same.

CZ se po rozvodu nemiluje … což se zdá být rozumné. CZ a SBF se asi rozešli ve zlém.

Jakmile však CZ začal ventilovat své obavy, v hlavách vkladatelů FTX začaly zvonit poplašné zvony.

V kryptoměnách platí, že když máte byť jen tušení, že by burza mohla být nesolventní, okamžitě stáhnete své prostředky a na otázky se ptáte později. Logika napovídá, že i kdyby Alameda zkrachovala, FTX by neměla mít problémy se zpracováním všech výběrů. Jsou to dvě oddělené společnosti a podle tvrzení SBF nebyly vklady zákazníků FTX reinvestovány – dokonce ani do super duper bezpečných amerických státních dluhopisů.

V tuto chvíli nebyl důvod věřit, že SBF lže. Ale i tak nebudete čekat, až to zjistíte, když máte v sázce své peníze. A proto kapitál začal sprintovat k únikovému východu.

Jako vždy platí, že kdo prodává první, prodává nejlépe. Ti, kteří okamžitě stáhli své prostředky, je poměrně rychle dostali zpět. Ale jak se pondělí přehouplo do úterý, zpracování výběrů FTX se zastavilo – a po celou tu dobu cena FTT dál klesala. Trh se zjevně snažil vyčenichat, zda nedošlo ke spuštění výzvy k úhradě marže FTT, která by potrestala společnost Alameda za to, že se příliš předlužila.

V úterý jsem se probudil a dostal jsem mnoho zpráv od přátel, kteří šířili fámy o tom, že FTX si možná dělá legraci s penězi zákazníků. Modlil jsem se k Pánu Satoshimu, že FTX nesáhla do zákaznického džbánu.

A pak se v elektromagnetické sféře objevila tato bomba:

Toto šílené oznámení poskytlo pravděpodobné odpovědi na mnoho otázek.

Rehypotékovala FTX prostředky zákazníků, nebo eufemisticky řečeno zmíněné prostředky použila „efektivně“?

Na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Binance však podepsala nezávazný dopis o záměru koupit celou FTX a zavázala se, že se pokusí všechny vklady zákazníků vyrovnat. To naznačuje, že FTX zažila run na své vklady a nebyla schopna uspokojit všechny žádosti svých zákazníků o výběr. Proč by jinak FTX potřebovala záchranu od Binance? FTX mohla vyhodit všechen svůj VC-muppet suchý prášek podporující Alamedu, ale to by stále neohrozilo jejich schopnost uspokojit výběry – pokud se neponořili do medového hrnce.

„Dvě velké lekce.“ Hmm… zajímalo by mě, na jakou situaci by mohl narážet? Baron CZ zjevně naznačuje, že FTX možná provedla nějaké nesprávné věci s prostředky zákazníků, a proto, když došlo k runu na banku, byla přistižena s rukama ve sklenici na sušenky.

Za poslední týden z FTX utekly vklady ve výši 1 miliardy dolarů. To urychlilo tento hrozný obrat událostí. Jedná se pouze o výběry, které byly zpracovány. Nevíme, kolik nešťastníků stále čeká na vrácení svých peněz.

Je Alameda v platební neschopnosti nebo v úpadku?

Na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Pokud však FTX potřebovala záchranu od Binance a bylo to nutné kvůli finanční pomoci, kterou FTX údajně poskytla Alameda, pak můžeme předpokládat, že Alameda je pravděpodobně také insolventní.

Zanechám vás s těmito slovy Caroline Ellison, generální ředitelky společnosti Alameda.

„není nad pravidelné užívání amfetaminu, abyste si uvědomili, jak hloupá je spousta normálních lidských zkušeností bez léků.

Druhá nejhloupější věc je: zřejmě je asi 20 % mého mozku věnováno jídlu.

Ať už se děje cokoli jiného, během dne je to prostě významné procento mých myšlenek věnovaných otázkám „co si mám dát k večeři, co dezert, mám si předtím dát odpolední svačinu? …víte, co je dobré? Etiopské jídlo. mají ho vůbec v HK?“

Caroline Ellison

Jsem si jistý, že věnuje 100 % svého mozku tomu, aby z Alamedy zachránila, co se dá.

Bude transakce skutečně uzavřena?

Nezávazné LOI je hezké, ale pevný závazek Binance koupit FTX a oddělit všechny její závazky by byl hezčí. Dovedu si představit, že lidé z podnikových financí Binance mají plné ruce práce s procházením finančních údajů FTX a Alamedy. Pokud je díra příliš velká, očekávám, že Binance od transakce odstoupí. A pokud Binance nemůže nebo nechce obchod uskutečnit, nikdo nebude schopen spolknout ztráty valící se z FTX.

Co se stane, když FTX nenajde nový domov?

Podobně jako v případě Mt Gox se pravděpodobně dostaneme do dalšího významného bankrotu, kdy vkladatelé budou stát frontu, aby získali zpět, co se dá. Může to být dlouhý nebo krátký proces, ale vzhledem k tomu, jak složité si představuji holdingy FTX, bude vymáhání jakékoli části vkladů pravděpodobně trvat velmi dlouho.

To je samozřejmě parodie sama o sobě. Při pohledu na širší dopad na trh je však ještě větší otázkou:

Které společnosti, které provozují kryptoměnové úvěrové knihy, měly expozici vůči FTX a nebo Alameda?

SBF byl nejčistší úvěr v celých kryptoměnách. Byl průkopníkem IT kryptografie. Jeho krásná cherubínská vizáž zdobila nejprestižnější mainstreamové finanční časopisy. Jeho pleť se leskla jako u někoho, kdo jí jen mrkev a okurky. Nemohl udělat nic špatného – investovat vedle všeho, čeho se SBF dotkl, byla jistá cesta k bohatství. Podívejte se na ten Solana boom!

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x