Před půlnocí bylo rychle vyčerpáno několik peněženek patřících společnosti FTX. Administrátor Telegramu FTX to označil za hackerský útok a varoval uživatele, aby stránky nenavštěvovali.

Z několika peněženek, které údajně patřily FTX, byly v pátek pozdě večer vyčerpány mince v hodnotě stovek milionů dolarů, přičemž velká část prostředků byla převedena z Tetheru (USDT) do stablecoinu DAI a ze sázkového Etherea (stETH) do Etherea (ETH).

Bylo to ve stejný den, kdy FTX podala žádost o vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11, a vypadalo to příliš brzy, příliš pozdě v noci a příliš sofistikovaně na to, aby se tyto akce daly připsat likvidátorům.

Exodus, transakce jsou zaznamenané na blockchainovém trackeru Etherscan, jde o čásku kolem 650 milionů dolarů podle pseudonymního blockchainového slídila ZachXBT, kterému komunita DeFi široce důvěřuje.

Až po druhé hodině ranní našeho času označil hlavní právní zástupce FTX US Ryne Miller převody za „neoprávněné“ a dodal, že FTX začala přesouvat aktiva do chráněných peněženek, aby „zmírnila škody“.

Pro každého, kdo má na FTX uložené prostředky, to byla noční můra. Jak hysterie narůstala, šířily se fámy, včetně té o tom, zda generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried byl v letadle do Argentiny, a zprávy agentury Reuters, podle níž použil tajná „zadní vrátka“ zabudovaná do své burzy a převedl 10 miliard dolarů do svého hedgeového fondu Alameda.

Další blockchainový slídil, který vystupuje pod pseudonymem Foobar, si všiml prvního převodu 26 milionů dolarů a v 21:47 SELČ vydal upozornění.

Jak pohyb pokračoval v reálném čase, na crypto Twitteru vypukl závod v teoriích. Šlo o hackerský útok, nebo o inside job vedení FTX, které si chránilo vlastní prostředky a přímo neuposlechlo konkurzní řízení?

"Z peněženek FTX nyní odtékají stovky milionů dolarů. Někteří spekulují o likvidátorech, ale je pátek pozdě večer, což není typická doba pro tak rychlé a velké pohyby," napsal Foobar na Twitteru. "Několik bývalých zaměstnanců FTX mi potvrdilo, že tyto převody neautorizovali" napsal ZachXBT na Twitteru ve 22:48 našeho času.

Podle webu DeBank, který sleduje blockchain, bylo do jedné z přijímajících peněženek odesláno 280 726 364 dolarů v ETH, 99 276 088 dolarů v BNB a 3 970 099 dolarů v AVAX.

Odčerpávání peněz pokračovalo.

Ve 23:08 EST generální poradce FTX US Ryne Miller na Twitteru napsal: „Vyšetřujeme abnormality s pohyby peněženek související s konsolidací zůstatků ftx na různých burzách.“ Jak předpokládali crypto badatelé na Twitteru, Miller by byl informován, kdyby se prostředky přesouvaly v rámci procesu likvidace.

Těsně před půlnocí napsal správce FTX na Telegramu jménem Rey: „Ftx byl hacknut. Zdá se, že všechny prostředky jsou pryč.“ Aplikace FTX jsou malwarem. Vymažte je. Chat je otevřený. Nechoďte na stránky ftx, protože by se tam mohly stáhnout trojské koně.“

V oblasti kybernetické bezpečnosti jsou trojské koně (pojmenované podle trojského koně z řecké mytologie) programy, které tvrdí, že plní jednu funkci, ale ve skutečnosti plní jinou, obvykle škodlivou. Trojské koně mohou mít podobu příloh, souborů ke stažení a falešných videí.

Mnozí přihlížející však myšlence, že se jedná o hackerský útok, neuvěřili.

„Pokud si myslíte, že FTX je právě teď hacknuta, měli byste zvážit odchod z kryptoměn. jste pro toto odvětví příliš laskaví a důvěřiví,“ napsal na Twitteru zakladatel společnosti DeFi Pulse Scott Lewis.

„Hlavní Twit“ Elon Musk využil příležitosti a upozornil, že se celá akce odehrává na Twitteru.

Miller poskytl další aktualizaci ve 2:07 EST. Tvrdil, že dříve v pátek FTX a FTX US „zahájily preventivní kroky k přesunu všech digitálních aktiv do tzv. cold storage“ a že „proces byl dnes večer urychlen, aby se zmírnily škody při zjištění neoprávněných transakcí“.

 

Komise pro cenné papíry na Bahamách, kde má FTX sídlo, ve čtvrtek nařídila zmrazení majetku FTX a jmenovala likvidátora společnosti.

Podle Chainalysis byly v roce 2022 prostřednictvím 125 různých hackerských útoků dosud ukradeny 3 miliardy dolarů v kryptoměnách.

Jakmile se usadí prach po odčerpání FTX, pokud se skutečně jednalo o hack, překoná toto číslo předchozí rekordní hodnotu 3,2 miliardy dolarů stanovenou v loňském roce.

 

Zdroj: https://decrypt.co/114269/hundreds-of-millions-of-dollars-drained-from-ftx-overnight-in-unauthorized-transfers

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x