V tomto článku se v rychlosti a jednoduchosti podíváme na to co má Ethereum v plánu a pokusíme se co nejjednodušeji vysvětlit jednotlivé fáze vývoje.

 Zde jsou hlavní fáze plánu pro budoucí rozvoj a vylepšení:

  • The Merge – Úplný přechod na Proof-of-Stake.
  • The Surge – Masivní zvýšení škálovatelnosti pro rullupy prostřednictvím shardingu, to znamená zvýšení transakcí až na 100 000 za sekundu.
  • The Verge – Snížení hardwarových nároků na provoz uzlů.
  • The Pruge – Eliminace historických dat a technického sluhu.
  • The Splurge – Různé, avšak důležité doplňky.

Pojďme se pokusit přeložit jednotlivé body do méně odborného jazyka.

The Merge

The Merge neboli sloučení je nejjednodušší ze všech fází. Znamená uplný přechod z Proof-of-Work ( PoW) na Proof-of-Stake ( PoS).

Tato část je po dlouhém čekání a velkém očekávání úspěšně dokončena a Ethereum je nyní plně funkční na PoS konsenzu.

The Surge

Surge představuje masivní zvýšení škálovatelnosti rollupů prostřednictvím shardingu. Podle Buterina to umožní, aby transakce probíhaly za mnohem nižší cenu. Upgrade by měl snížit poplatky a zároveň zachovat vysokou úroveň zabezpečení blockchainu.

The Verge

Zde je to trochu techničtější.

V podstatě se jedná o plánovaný přechod od Merklových stromů k Verklovým stromům. Můžete si je představit jako „databáze“ nebo „stavové mechanismy“, ve kterých jsou uložena všechna data blockchainu Etherea. Blockchain Etherea je již velký a každým dnem se zvětšuje.

Implementace Verge by měla umožnit jednodušší ověřování v blockchainu. To by zase mělo umožnit škálovatelnost ověřování, její zrychlení a mnohem snazší nastavení. To by mělo umožnit další decentralizaci sítě.

The Purge

Nebo také očista, ta znamená, že ne všechny uzly musí trvale ukládat všechny historické bloky. Místo toho klienti přestanou ukládat historii starší než jeden rok. To znamená, že se sníží nároky na pevný disk uzlů pro jejich provozovatele.

The Splurge

Jedná se o různá vylepšení, která by měla zjednodušit používání Etherea a zpřístupnit ho běžnému uživateli.

Závěr

Ethereum podniklo první obrovský krok vpřed a zůstává otázkou jak dlouho budou trvat plánované změny. 

Konkurenční blockchainy získávají uživatele rychlejším tempem, nabízejí jim vyšší škálovatelnost, menší poplatky a kratší dobu pro provedení transakcí. Ceny mincí těchto nových blockchainů také poskytují investorům zajímavější RIO.

Na druhou stranu je Ethereum stále druhou největší kryptoměnou s možností nasazení smart kontraktů neboli také chytrých smluv. Tržní kapitalizace Etherea je v době psaní článku 156.3 miliardy dolarů.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x