Jak jsme informovali v předchozích článcích o humbuku okolo FTX, po rozdmýchání pochybností se nejdříve jejich generální ředitelka v reakci na základní řízení rizik ze strany Binance nechala slyšet, že všechny jejich FTT tokeny odkoupí za cenu 22 dolarů, na což CZ neslyšel, a následně začal takový výplach, že to SBF donutilo jít k CZmu bečet za svou záchranu.

Velmi solidní shrnutí k situaci cca dva dny zpátky nabídl také Bitcoin Magazine a rovněž jsme Vám přeložili článek od Dirty Bubble Media, ve kterém je poměrně podrobně rozebíráno, jaké jsou asi šance, že i Alameda Research je v podstatě insolventní. Ze včerejška na dnešek vše prozatím pokračovalo vývojem ceny Bitcoinu a ostatních kryptoměn, jež zavání kapitulací – tomu se budeme podrobněji věnovat v samostatné analýze z hlediska technické a on-chain analýzy.

V rámci neustálého sledování dění okolo kolapsu FTX občas na Twitter vyplavaly zajímavé informace, například toto vlákno od šéfa výzkumu společnosti CoinMetrics, Lucase Nuzziho, rozebírající pochybné propletení FTX a Alameda Research:

„1/ Našel jsem důkaz, že FTX mohla ve 2. čtvrtletí poskytnout společnosti Alameda masivní finanční pomoc, která se jí nyní vymstila.Před 40 dny se na řetězci aktivovalo 173 milionů tokenů FTT v hodnotě přes 4 miliardy USD.

Objevila se králičí nora 🧵👇.

2/ Toho dne, 28. září, byla do řetězce převedena FTT v hodnotě více než 8,6 miliardy USD. To byl zdaleka největší denní pohyb FTT za dobu existence tokenu a jeden z největších denních pohybů ERC20, jaký jsme kdy v Coin Metrics zaznamenali.

3/ Prošel jsem všechny převody, které se ten den uskutečnily, pomocí CM ATLAS a seřadil je. Našel jsem zvláštní transakci, která interagovala se smlouvou z FTT ICO. Tento kontrakt z roku 2019 *automaticky* uvolnil 173 milionů FTT z ICO tokenu.

etherscan.io/tx/0x975d62232…

4/ Příjemcem tokenů FTT v hodnotě 4,19 miliardy dolarů nebyl nikdo jiný než společnost Alameda Research! Takže co? Alameda a FTX byly od prvního dne neodmyslitelně propojeny a Alameda se zjevně podílela na ICO FTX.

Ale to, co se stalo potom, bylo zajímavé…

5/ Alameda pak poslala onen *celý* zůstatek na adresu deployera (tvůrce) FTT ERC20, kterou ovládá někdo z FTX. Jinými slovy, Alameda automaticky investovala FTT v hodnotě 4,19 miliardy dolarů jen proto, aby je okamžitě poslala zpět FTX.

6/ Myslím, že se stalo toto:

– Alameda vybouchla ve 2. čtvrtletí spolu s 3AC+ dalšími.
– Přežila JEN proto, že si dokázala zajistit financování od FTX a jako „zástavu“ použila 172 milionů FTT, které byly garantovány o 4 měsíce později.

Jakmile byly všechny tokeny získané, byly poslány zpět jako splátka.

7/ Nezapomeňte, že smlouva ICO FTT nabývá platnosti automaticky. Kdyby FTX nechala Alamedu v květnu implodovat, její krach by zajistil následnou likvidaci všech tokenů FTT, které byly v září vestovány. To by bylo pro FTX hrozné, takže musela najít způsob, jak se tomuto scénáři vyhnout.

8/ Načasování dává smysl.

Alameda a FTX ve druhém čtvrtletí v podstatě vyložily všechny žetony na stůl a použily tuto hotovost na záchranu ostatních. To upevnilo image FTX jako solventní a zodpovědné instituce, což pomohlo ceně FTT. Stejně tak politické kroky SBF.

9/ Záchrana společnosti Alameda pravděpodobně narušila rozvahu FTX do té míry, že již nebyla solventní. To by bylo v pořádku, kdyby se cena FTT nezhroutila a nenastal run na banku. Proto se Alameda snažila ze všech sil chránit cenu FTT.

10/ Tady si myslím, že je to ještě šílenější. Existuje možnost, že lidé z Binance o této dohodě mezi FTX a Alamedou věděli. Objevila se příležitost. Jako velcí držitelé FTT by mohli začít záměrně tankovat tento trh, aby donutili FTX čelit krizi likvidity.

11/ Dlouho a hle, Binance přichází FTX na pomoc.

CZ právě vyrazil dveře s jedním ze svých největších konkurentů na úkor poměrně velkého pytle FTT, který se stejně chystal zlikvidovat? Obrovské, pokud je to pravda™️.

12/ Důležité je poznamenat, že toto je můj osobní vysoce spekulativní pohled na to, co se stalo na základě těchto artefaktů na řetězci. V následujících dnech se toho pravděpodobně objeví mnohem více.

13/ Stále se objevují důkazy, které tuto hypotézu podporují. Prezident FTX-US Brett Harrison odstoupil den před převodem z 28. září. Možná nebyl nakloněn transakci, která vypadala jako naprostý podvod?

14/ Voyager měl 4 650 000 tokenů FTT a 63 750 000 tokenů SRM (Serum). Stejně jako Alameda, ani SBF nemusel mít jinou možnost, než je zachránit.

15/ SBF se snažila zabránit jakémukoli FUDu s tím, že převod byl „rotační“ několik peněženek a že to dělají „pravidelně“. Obojí jsou lži: převod FTT se uskutečnil mezi dvěma subjekty, nikoliv „rotací“. Největší převod FTT v historii bych nenazýval „periodickým“.“

Takže přesně jak CZ psal na twitteru, že „pending DD“ (due dilligence – tedy něco jako „hloubkový rozbor“ – zkrátka nahlédnutí do knih FTX) následně Binance, po nahlédnutí do stavu financí Bankmanovy burzy, svou nabídku včera zrušila:

„Dnes odpoledne nás společnost FTX požádala o pomoc. Dochází k výraznému nedostatku likvidity. Abychom ochránili uživatele, podepsali jsme nezávaznou LOI s úmyslem plně převzít http://FTX.com a pomoci pokrýt nedostatek likvidity. V nadcházejících dnech provedeme úplné DD.“

Changpeng Zhao

„Na základě hloubkové kontroly společnosti a nejnovějších zpráv týkajících se špatného nakládání s prostředky zákazníků a údajných vyšetřování amerických agentur jsme se rozhodli, že nebudeme pokračovat v potenciální akvizici společnosti http://FTX.com.“

Binance

Netrvalo to dlouho a objevily se první hlasy naprosto legitimně označující celé fungování FTX za „ponziho schéma“ viz například níže uvedený tweet Dylana LeClaira v reakci na jiný tweet ohlašující na základě zprávy od Wall Street Journal, že FTX má díru o velikosti až 8 miliard dolarů:

Neskutečné. FTX/Alameda provozovaly Ponziho schéma.

Dylan LeClair

Přičemž těch „až 8 miliard dolarů“ veliká díra v bilanční rozvaze FTX samozřejmě nezahrnuje nic týkajícího se stavu financí v sesterské společnosti Alameda Research, která zřejmě likvidovala svá aktiva, což neoddiskutovatelně muselo přispět k dosavadnímu výplachu na kryptoměnových trzích.

Já osobně jsem zachytil už v únoru a pak znovu v dubnu tohoto roku na Twitteru nářky některých těžařů, že se na ně obracejí burzy s požadavky na odkoupení Bitcoinů – a tak nezbývá, než se ptát, která burza bude tou další, o níž se ukáže, že nemá na pokrytí nároků svých zákazníků na Bitcoiny, které jejich jmény drží.

 

„PSA:
#BITCOIN NA BURZÁCH JE REHYPOTEKOVÁN.

VÍM TO, PROTOŽE SE OBRACEJÍ NA TĚŽAŘE, JAKO JSEM JÁ, KVŮLI LIKVIDITĚ.

MNOHO BURZ JE V PLATEBNÍ NESCHOPNOSTI.

RT POKUD PODPORUJETE PRAVDU, A DO PRDELE NAUČTE SE SELF CUSTODY.

NE TVOJE 🗝🔑 NE TVŮJ 🧀.

#PROOFOFKEYS nebo se REKT!!!“

HODLTarantula

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x