Po ohlušujícím tichu ze strany šéfa burzy FTX v návaznosti na kolabující hodnotu jejich burzovního tokenu, jež zřejmě fungoval i jako kolaterál se nakonec znesvářené strany dohodly na řešení, kdy FTX vstoupila do prozatím nezávazné dohody s Binance o svém odkoupení:

„Dnes odpoledne nás společnost FTX požádala o pomoc. Dochází k výraznému nedostatku likvidity. Abychom ochránili uživatele, podepsali jsme nezávazný Letter of Interest (dopis o zájmu) s úmyslem plně převzít http://FTX.com a pomoci pokrýt nedostatek likvidity. V nadcházejících dnech provedeme úplnou hloubkovou analýzu.“

Changpeng Zhao

Šéf burzy FTX, Sam Bankman-Fried zájem Binance o tuto případnou transakci na Twitteru o něco málo později i potvrdil:

„1) Ahoj všichni: Mám několik oznámení.

Věci se uzavřely a první a poslední investoři http://FTX.com jsou stejní: dohodli jsme se na strategické transakci s Binance za http://FTX.com (čeká se na provedení hloubkové analýzy atd.).“

Sam Bankman-Fried

To tak nějak všichni v kryptoměnovém světě zachytili skrz virálně se šířící (re)tweety a nespočet nejrůznějších komentářů, jež mnohdy nešetřili kritikou jedné, či druhé strany. Celou situaci a různé spekulace na téma „proč“ a „jak“ ostatně ještě nějakým podrobnějším způsobem rozebereme v nějakém dalším samostatném článku.

Co mě osobně však doposud zaujalo a na celé situaci pobavilo nejvíce byl dopis, který Sam Bankman-Fried údajně zaslal svým akcionářům, a který světlo světa spatřil v níže uvedeném tweetu:

„GENERÁLNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI FTX SAM BANKMAN PRÁVĚ POSLAL TUTO ZPRÁVU SVÝM INVESTORŮM, KTEŘÍ KVŮLI NĚMU ZA POSLEDNÍ DEN PŘIŠLI O MILIARDY.“

„Omlouvám se, že jsem byl v posledních dnech těžko k zastižení – přál bych si, abych mohl být během tohoto procesu více komunikativní, ale bohužel jsem toho nebyl schopen; věci se vyvíjely dynamicky

Uzavřeli jsme nezávaznou dohodu s Binance o koupi FTX.

Co to přesně znamená? To je dobrá otázka; a já bohužel nevím.
dokonalou odpověď, protože detaily se stále ještě dolaďují. Jakmile se v následujících dnech a týdnech dozvíme více, budeme vás informovat.

Naší hlavní prioritou je ochrana zákazníků a celého odvětví; tím jsme se řídili v tom, co děláme.

Jsme optimističtí a věříme, že se nám podaří dosáhnout všech těchto cílů, což znamená, že se brzy budeme soustředit na naši druhou prioritu: na naše akcionáře.

Opět bych si přál, abych pro vás teď měl více podrobností; zatím je nemám. Poskytnu je jakmile budou upřesněny. Ale ochrana našich akcionářů je naší nejvyšší prioritou kromě těch, o kterých nelze vyjednávat.

V příštích dnech budu nejspíš dost zavalený, takže bohužel pravděpodobně nebudu teď nějakou dobu mít moc času, ale Ramnik a další budou poblíž a budou se věnovat práci (o něco) méně zahlceni.

Každopádně: Větší retrospektivu napíšu později, až na to budu mít čas. Omlouvám se, že jsem neudělal lépe, a hodlám udělat, co bude v mých silách, abych ochránil majetek zákazníků a vaše investice.“

Vskutku povzbuzující text, pokud jste akcionář, ovšem pokud akcionářem nejste a nestihli jste si z FTX vybrat své peníze a svá aktiva včas, následující info od Dylana LeClaira Vás zřejmě také nepotěší, nicméně lze to považovat za poměrně realistické zhodnocení situace:

„Nechci být poslem špatných zpráv, ale pokud to ještě není jasné, pokud ještě máte prostředky na FTX, jsou pryč. Jste nezajištěný věřitel.

Pravděpodobným výsledkem je kapitola 11 a hromadná žaloba, která se protáhne na několik let, kde dostanete 0,10 až 0,30 dolaru za dolar.

Stejně tak očekávat, že CZ přijde s miliardami v hotovosti čistě proto, aby uživatele odškodnila, nedává z obchodního hlediska smysl.

Byl bych rád, kdybych se v tomto případě mýlil. Doufám v to nejlepší pro všechny zúčastněné uživatele.“

Dylan LeClair

A tak na závěr mi nedá, než připomenout, že

NEJSOU-LI TO VAŠE KLÍČE, NEJSOU TO ANI VAŠE PENÍZE

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x