Autoři: Dylan LeClair & Sam Rule
Odkaz na původní článek na Substacku
Původně zveřejněno: 8.11.2022

Burzovní válka začala. Generální ředitel Binance a spoluzakladatel FTX se veřejně utkávají, zatímco se šíří zvěsti o finančních potížích FTX a Alameda Research.

Burzovní válka

V pátečním článku „Čím větší jsou“ jsme se krátce věnovali podrobnostem kolem rozvahy společnosti Alameda Research a upozornili jsme na některé otázky týkající se množství tokenů FTT, které vlastní ve svých aktivech.

Stručně řečeno, server CoinDesk odhalil, že společnost Alameda Research, firma obchodující na vlastní účet, kterou spoluzaložil spoluzakladatel FTX Sam Bankman-Fried, má velkou část svého čistého kapitálu vázanou v nativním burzovním tokenu FTX.

„WOW

Podle serveru CoinDesk má společnost Alameda research aktiva ve výši 14,6 miliardy dolarů oproti závazkům ve výši 8 miliard dolarů.

U aktiv: 3,66 mld. dolarů FTT, 2,16 mld. dolarů „kolaterál FTT“, 3,37 mld. dolarů krypto (292 mil. dolarů SOL, 863 mil. dolarů „uzamčený SOL“), 134 mil. dolarů USD a 2 mld. dolarů „majetkové cenné papíry“.

Většina čistého kapitálu vázaná ve zcela nelikvidních altcoinech.“

Dylan LeClair

 

„Pro ty, kteří o tom nevědí, FTT je token vydaný společností FTX za slevy na burzovních poplatcích.

Celková tržní kapitalizace FTT je 3,35 miliardy USD a plně zředěná tržní kapitalizace je 8,8 miliardy USD.

Nemohli byste prodat 1 milion dolarů této věci, aniž byste srazili trh výrazně níže.

SRM, MAPS, OXY a FIDA? lol“

„Nemáme přehled o tom, v čem jsou závazky denominovány. Pokud jsou to především USD, má Alameda velké problémy. Strana aktiv jejich bilanční rozvahy je zcela nelikvidní.

Pokud jsou to půjčky denominované v „krypto“, je to lepší, ale pořád nic moc.“

Dylan LeClair

Netrvalo dlouho a ve zbytku trhu se z toho stala mnohem větší záležitost, když generální ředitel Binance CZ včera sdělil veřejnosti, že Binance hodlá ze svých knih zlikvidovat všechny své podíly na FTT, v době psaní článku v hodnotě přibližně 580 milionů dolarů.

 

„V rámci loňského odchodu Binance z FTX získala Binance v hotovosti (BUSD a FTT) ekvivalent zhruba 2,1 miliardy USD. Vzhledem k nedávným odhalením, která vyšla najevo, jsme se rozhodli zlikvidovat všechny zbývající FTT v našich knihách. 1/4“

Changpeng Zhao

Generální ředitelka společnosti Alameda Research Caroline Ellison odpověděla takto:

„@cz_binance
pokud chcete minimalizovat dopad trhu na prodej FTT, Alameda od vás dnes vše ráda odkoupí za 22 dolarů!“

Caroline Ellison

Tyto komentáře a reakce šéfů FTX a Alameda Research vyvolaly na trhu dvě reakce:

Bankovní run na aktiva na platformě FTX.

explozi otevřeného zájmu spekulantů o hodnotu tokenu FTT.

Ať už je to strategické, nebo ne, FTX je jedním z největších konkurentů Binance a během jediného dne tyto komentáře a prodej podílů FTT ze strany Binance spustily řetězec efektů druhého a třetího řádu. Nejdůležitější je vlna paniky, která se formuje a která zpochybňuje solventnost FTX i Alameda Research. V důsledku toho jsme za poslední týden viděli, jak ze známých adres FTX a Alameda vylétla aktiva a hodnoty tokenů v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů. Tyto údaje shromáždil Larry Cermak, viceprezident pro výzkum ve společnosti The Block.

Sam Bankman-Fried dnes brzy ráno reagoval, aby se pokusil uklidnit trhy a zákazníky FTX, a zdůraznil schopnost platformy pokrýt všechny klientské podíly i přebytek hotovosti. Bankman-Fried rovněž reagoval na snížené tempo výběrů klientů z FTX.

1) Konkurent se nás snaží pronásledovat falešnými pomluvami.

FTX je v pořádku. Aktiva jsou v pořádku.

Podrobnosti:“

Sam Bankman-Fried

Tyto události se vyvíjejí v reálném čase a do zítřka se mohou snadno rychle změnit. Od této chvíle se zůstatky stablecoinů na FTX vyčerpávají rychlým tempem, protože zákazníci se snaží dostat prostředky z platformy. Zůstatky stablecoinů přicházející na FTX se zdají být téměř vyčerpány, pravděpodobně proto, že se prostředky přesouvají (z jiných zdrojů FTX a Alameda), aby se vyřešilo množství výběrů, kterým burza čelí. Druhý graf níže ukazuje tuto dynamiku za posledních několik hodin (v době psaní článku).

Stablecoinové rezervy FTX - celkový náhled od konce října
Stablecoinové rezervy FTX - zazoomováno na včerejší odpoledne - povšimněte si, jak je sotva zvládali doplňovat

Zdroj: CryptoQuant

Je to výrazný rozdíl, když vidíte, že z FTX za posledních 7 dní odteklo 451 milionů dolarů ve stablecoinech oproti 411 milionům dolarů, které přitekly na Binance. To každému na trhu říká, že burzovní gigant (Binance), který již má přibližně 60 % objemu v celém prostoru napříč spotovým i derivátovým trhem, jde po krvi a během této situace na FTX vydělá.

To nyní znamená, že mezi FTX a Alamedou jsou nejen výběry, které je třeba pokrýt, ale také kapitál, který je třeba nasadit na obranu hodnoty tokenu FTT. O tom více níže. Ačkoli teoreticky jsou FTX a Alameda dva oddělené subjekty, stále častěji se hovoří o potenciální vzájemné závislosti obou firem na sobě a vznikají obavy. To by byl pro uživatele FTX a účastníky trhu ten nejhorší možný scénář.

Existuje zde širší riziko pro trh, protože vidíme, že Alameda rozpouští mnoho dalších pozic napříč tokeny a bitcoiny, které budou použity k získání dalšího kapitálu. Nezapomínejte, že toto duo je jednou z nejdůležitějších institucí v tomto prostoru, zejména pokud jde o poskytování tvorby trhu a likvidity pro celý trh. Jsme teprve v počáteční fázi toho, co se zde může odehrát.

Velká otázka

Dvě věci, které nejsou známy a zůstávají největšími otázkami, jsou:

  • Jaké jsou závazky společnosti Alameda, v jaké měně a od koho jsou půjčeny?
  • Má FTX ve vztahu ke společnosti Alameda významnou expozici vůči protistraně, vzhledem k tomu, že společnosti jsou si velmi blízké a často neprůhledné?

Rychlý nárůst výběrů ze strany uživatelů FTX odráží nejistotu odpovědí na obě tyto otázky.

Pokud jde o druhou otázku, pohyby peněženky z Alamedy včera večer rozhodně nevzbuzují důvěru.

Zdroj: Wu Blockchain

CZ Zažehává plameny

Když kurz FTT začal prudce klesat, CZ se na twitteru pokusil ještě více rozdmýchat oheň a na tweet s otázkou „za jaké peníze?“ v reakci na údajnou nabídku společnosti Alameda na odkoupení všech jejich podílů FTT za 22 dolarů za kus odpověděl emotikonem pokrčení ramen.

Spoluředitel společnosti FTX Digital Markets Ryan Salame pak na Twitteru vyjádřil svůj názor na tuto záležitost v citaci tweetu přímo společnosti CZ, zjevně podrážděn tím, že CZ raději prodává svůj token na volném trhu, místo aby vyjednával o mimoburzovní dohodě.

 

„chlápek je doslova nejhorší, někdo rovnou nabídl koupit otc, aby se zabránilo jakýmkoliv retailovým ztrátám a on se rozhodl místo toho způsobit bolest.“

Ryan Salame

Spekulativní útok

Když se tokeny FTT začaly prodávat, skutečnou starostí pro společnost Alameda se stalo více než jen absorbování tlaku spotových prodejů ve výši přibližně 500 milionů dolarů, které přicházejí z Binance, ale také tlak hald spekulantů, kteří se začali hromadit prostřednictvím trhu s futures.

Níže je zobrazen kurz FTT s open interest na futures jak ve FTT, tak v USD. Za posledních 48 hodin open interest naprosto explodoval.

1) spotový prodej od CZ ve výši více než 500 mil.
2) Potenciálně stovky milionů krátkých prodejů prostřednictvím spekulativního útoku na perpetual swaps trhu NE na vlastní domácí burze.

Pokud máte pákový efekt, proč byste vůbec dělali čáru v písku?“

Dylan LeClair

Je důležité si uvědomit, že nemusíme nutně znát přesné finanční podmínky společnosti Alameda. Jejich odhodlání bránit úroveň 22 dolarů i její význam jsme však viděli jako podporu v níže uvedeném grafu. To poskytuje silný souběh proměnných.

Společnost Alameda by pravděpodobně neměla takový zájem na obraně této úrovně, kdyby nebyla zadlužená. V opačném případě by nechala trh klesnout, jak moc by chtěl, a jednoduše by získala FTT za nižší cenu.

Pro zobrazení historického významu úrovně 22 USD se podívejme na profil spotového objemu FTT. Pozoruhodné je, že pod touto úrovní došlo k výměně naprosto mizivého historického objemu.

„Ať už Alameda půjčuje USD jakékoli firmě nebo firmám, jejichž kolaterálem jsou tokeny FTT, když Alameda vlastní nadpoloviční většinu nabídky a tvoří trh, žádá si o totální REKT.

Kdo bude sloužit jako likvidita na straně nákupu ve scénáři, kdy bude třeba kolaterál zlikvidovat?“

Dylan LeClair

Pokud společnost Alameda zajistila svou pozici na FTT, neexistují žádní velcí kupující, kteří by sloužili jako likvidita na straně nákupu.

Jak uvádí Dirty Bubble Media, dynamika mezi FTX a tokenem FTT vypadá strašně podobně jako v případě Celsius Network a jejího tokenu CEL.

„Základní architektura setrvačníkového schématu“

Vytvořit token => napumpovat jeho cenu => zaznačit "zisky" na bilanční rozvahu => pochlubit se se "zisky" investorům => získat hotovost prodejem akcií nebo půjčkami => napumpovat cenu tokenu a tak dál dokolečka dokola

Zdroj: Dirty Bubble Media

Cituji poslední článek Dirty Bubble Media:

  1. Vytvořit token: Tokeny jsou doslova jen kousky kódu v blockchainu. Naprogramujte si toho cucáka a pusťte se do toho. Ujistěte se, že si většinu těchto tokenů ponecháte v rozvaze, abyste dosáhli maximálního setrvačníku.
  2. Vypumpujte cenu tokenu: Udržujte si „tvůrce trhu“. Nakupujte tokeny za aktiva svých zákazníků. Obchodujte s nimi do nekonečna. Udělejte cokoli, abyste cenu vyhnali do nebeských výšin! A protože jste si většinu tokenů nechali pro sebe, je jich o tolik méně, kolik jich můžete napumpovat.
  3. Označte tyhle děti na trhu: Přesně tak! Nyní sklízíte odměnu; alespoň na papíře. Nyní můžete ve své rozvaze vykázat „aktiva“ v hodnotě miliard dolarů.
  4. Pochlubte se svým úspěchem: Teď je čas vydělat peníze. Přemluvte některé chytré investory (cucáky), jako jsou penzijní fondy, aby masivně přeplatili váš kapitál nebo vám poskytli velké půjčky zajištěné vaším tokenem.
  5. Udržujte setrvačník v chodu: Teď máte skutečné dolary. Kupte si něco pěkného, třeba práva na pojmenování stadionu, politiky nebo neúspěšné kryptografické společnosti. Ale nezapomeňte: Pokud se setrvačník přestane točit, budete mít smůlu.

Vzhledem k vývoji, k němuž došlo v posledních dnech, to vypadá, že zjevné schéma, které využívalo tokenu FTT k posílení rozvahy FTX/Alameda, je nyní pod obrovským tlakem.

Bitva v objednávkových knihách

V současné době můžeme vidět obranu, která se na příslušných burzách připravuje. Kurzový rozdíl mezi cenou FTT na FTX vs. Binance se posunul na historická maxima, protože Alameda a posádka se snaží svůj token bránit. Mezitím CZ a armáda spekulantů začala prodávat a jít do pozic v FTT „na krátko“.

Zdá se, že sledujeme klasický spekulativní útok. Nejlepším případem pro Alamedu (a trh obecně) je, že závazky se od konce druhého čtvrtletí výrazně snížily a oni pouze nakupují své žetony, aby podpořili trh a vzbudili důvěru.

Podle našeho názoru je to nepravděpodobné a s rostoucí mírou jistoty se domníváme, že probíhá mnohem důležitější bitva a kurz FTT je pro Alamedu otázkou solventnosti.

 

Připadá mi, jako bych právě teď sledoval centrální banku rozvíjejícího se trhu, která se snaží bránit svou měnu před spekulanty.

$FTT“

Dylan LeClair

Závěrečná poznámka:

Titáni v oboru začali bojovat. To, co začalo jako pasivní agresivní komentáře na sociálních sítích, se změnilo v otevřenou finanční válku na trhu. Zatímco se Alameda pokouší bránit burzovní token FTX FTT svým volným kapitálem, CZ se zřejmě raduje z okamžiku, kdy se spekulanti hromadí na krátko, čímž zvyšují tlak na pokles kurzu.

V rámci přípravy by čtenáři měli důkladně zhodnotit kompromis mezi rizikem a výnosem, pokud jde o držení finančních prostředků na FTX v současné době. Pokud je FTX plně rezervovanou burzou, jak o sobě prohlašuje, není to absolutně žádný problém a i to pomine. Pokud však skutečně existují silné finanční vazby mezi společností Alameda a FTX a podezření trhu jsou pravdivá, výsledek by mohl být docela ošklivý.

Když se objeví pochybnosti o solventnosti samotné banky/burzy nebo jejich blízké protistrany, ostražití účastníci trhu začnou jednat.

Nenaznačujeme, že FTX je insolventní, ani nepodporujeme run na její rezervy. Prostě jen sledujeme současný stav událostí a předkládáme čtenářům naši nejlepší interpretaci.

V současné době máme ohledně finanční situace společnosti Alameda více otázek než odpovědí, a tato nejistota následně zavedla riziko, že prostředky na FTX budou prozatím uloženy.

Jakmile se objeví další relevantní informace, budeme naše čtenáře informovat.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x