Vlevo: Changpeng Zhao, zakladatel a šéf burzy Binance, vpravo: Samuel Bankmann-Fried, zakladatel a šéf burzy FTX

Po zveřejnění finančních údajů společnosti Alameda research serverem CoinDesk, které neměly s Binance nic společného, však útoky Binance neustaly.

Spoluzakladatelka Binance He Yi k tomu řekla:

„Binance neposkytuje nezajištěné půjčky, neúčastní se obchodování, slepě nekupuje společnosti, slepě neutrácí peníze za sponzoring, 20 % vlastního kapitálu FTX bylo prodáno, čisté svědomí a pokračovat v budování.“

Zejména první věta naznačuje, že FTX poskytla společnosti Alameda velké nezajištěné půjčky.

Dne 6. listopadu někdo uvedl, že peněženka Binance 0xd9… d7d7 převádí 23 milionů FTT (v hodnotě asi 580 milionů USD) na adresu FTX 0x04… 8379 k prodeji. Podle Wuových dalších kontrol na řetězci může být adresa 0xd9…d7d7 adresou, na kterou Binance investovala do FTT, aby získala lineární odblokování, zatímco adresa 0x04…8379 je také přisuzována Binance jako tranzitní pro převod FTT do oficiální peněženky Binance. Možná proto, že všechny tokeny FTT již byly odemčeny, převádí Binance všechny FTT do oficiální peněženky najednou.

Večer 6. listopadu odpověděla generální ředitelka Alameda research Caroline Ellison, že konkrétní (CoinDeskem zveřejněná) rozvaha se týká podmnožiny našich firemních subjektů a že máme více než 10 miliard dolarů aktiv, které se tam neodrážejí; že jsme nyní vrátili většinu našich úvěrů vzhledem k letošnímu zpřísnění kryptoúvěrového prostoru; a že máme samozřejmě nekótované zajištění. Karolinina jednoduchá odpověď, která se nezabývala souvisejícími transakcemi a financováním s FTX, však sotva plně uklidní obavy zvenčí.

Právě když si myslíme, že bouře skončí, kdo ví, zakladatel Binance CZ náhle sestoupí a sám upustí bombu.

Twitterová výměna zaznamenána v divoké price action na FTT

CZ náhle uvedl, že Binance obdržela za odchod části FTX v loňském roce ekvivalent asi 2,1 miliardy dolarů v BUSD a FTT. vzhledem k nedávným odhalením se Binance rozhodla zlikvidovat všechny zbývající FTT ve svých knihách.

Binance se pokusí provést likvidaci způsobem, který minimalizuje dopad na trh, přičemž se očekává, že vzhledem k podmínkám na trhu a omezené likviditě bude trvat několik měsíců. FTT v důsledku toho prudce klesla. Caroline zase mezitím odpověděla, že Alameda od vás dnes ráda koupí FTT za 22 dolarů, pokud chcete, aby měl prodej FTT minimální dopad na trh.

SBF, který k příběhu společnosti Alameda mlčel, se také musela ozvat a říct, že si velmi váží toho, co jste udělali pro vybudování odvětví, které dnes vidíme, ať už to vrátí, nebo ne, a ať používáme stejné metody. Včetně CZ. bez ohledu na to, co – jako vždy – je čas budovat. Dělejte lásku (a blockchain), ne válku.

Reakce CZ byla přímočará: likvidace našeho FTT byla jen post-exitovým řízením rizik, poučením se z LUNA. Podporovali jsme ji už dříve, ale nebudeme předstírat, že po rozvodu máme sex. Nejsme proti nikomu. Ale nebudeme podporovat ty, kteří v zákulisí lobbují proti ostatním hráčům v odvětví (narážím zde na předchozí polemiku ohledně návrhu SBF na posílení blacklistingu a DeFi front-end KYC pro kryptografický průmysl).

SBF poté znovu reagoval: koluje řada nepodložených fám. Finance FTX jsou auditovány, a i když nás to někdy zpomaluje u našich produktů, jsme vysoce regulovaní a dnes jsme zpracovali miliardy dolarů ve vkladech/výběrech. (Což znamená, že po objevení fám došlo k velkým výběrům, ale přístup je normální) Probíhají také velké konverze dolar <> stablecoin. Nakonec byste měli dělat to, co chcete dělat, a obchodovat tam, kde chcete obchodovat. Děkujeme těm, kteří zůstali; až to skončí, přivítáme další zpět.

Ráno 6. listopadu výzkum společnosti The Data Nerd odhalil, že společnost Alameda Research obdržela 56 milionů USDC z Kruhu a poté je převedla na FTX. Za posledních 24 hodin poslali na FTX 257 milionů USD. Mezitím FTX zaznamenala největší stabilní odliv mincí ze všech burz za posledních sedm dní. Čistý odliv činil 292 milionů dolarů. Binance zaznamenala za posledních sedm dní příliv 337 milionů dolarů, což je podle Nansenu největší příliv stablecoinů subjektu, který má nyní zůstatek 26,6 miliardy dolarů.

Zdá se, že zdrženlivost SBF znemožnila pokračovat v „hádce“ a věc se zdála být prozatím uzavřena. Co bylo příčinou této vášnivé bitvy? Domníváme se, že existují tři úhly pohledu: FTX nedávno vyzvala Binance na souboj; Binance se vždy měla na pozoru před svými konkurenty.

1、 Binance byla investorem do FTX a tato investice byla pro Binance jedním z největších výnosů. Je však zřejmé, že Binance při investování nezáleží na výnosu, podstatou je strategická investice. CZ musí zuřit, že se jeho investičním cílem stal jeho největší konkurent. Binance oznámila, že od investice odstupuje, a i když není jasné, co se stalo v zákulisí, vztahy se přece jen zhoršily.

2、 FTX i Binance se potýkají se záchranou a akvizicí problémových aktiv, jako je Celsius Blockfi Voyager. Ty mají obrovské množství amerických uživatelů a licencí, což je nepochybně aktivum, o které obě strany bojují. FTX zaznamenala komplexní vítězství. To zřejmě souvisí s jejich dobrými vztahy v USA. Naproti tomu společnost Binance měla dříve amerického generálního ředitele, který odešel a chodil po světě a útočil na Binance a kritizoval ji jako čínskou společnost. CZ také musel reagovat dlouhým článkem, ve kterém vysvětlovala, že je kanadská. FTX naopak vede investice do některých nedávných velkých projektů, jako je Atpos, zatímco Binance Labs může jen následovat, což opět ukazuje dominanci FTX v americké kryptoměnové komunitě.

3、 DNA společnosti Binance byla vždy obezřetná vůči konkurenci. Nedlouho poté, co se Huobi a Justin Sun spřátelils s čínským obchodníkem KOL liangxi , Binance okamžitě navázala s částkou 150 000 dolarů, což ukazuje, že tentokrát nebude nadřazená, protože by se stala v tomto směru jedničkou. Tváří v tvář globálnímu ekologickému přešlapu FTX se stalo skutečně rutinním šlapat po nich všemi možnými způsoby.

A konečně, pro běžného uživatele může být zajímavá budoucnost FTX a FTT. Je FTX riziková? Nabízíme několik vlastních postřehů, které nepředstavují investiční doporučení a pravděpodobně se budou mýlit kvůli značné nepřehlednosti dat.

1、 Nezdá se, že by kapitál FTX měl prozatím nějaké zvláštní problémy. (Ačkoli CEX je černá skříňka, můžeme to poznat jen podle vzhledu některých akcí, jako jsou rychlé výplaty obětem předchozích zásahů; Spousta předních investic, odkupů, politických darů atd. FTX stále utrácí ve velkém)

2、 Komplexní korelační transakce Alameda s FTX určitě existují, a to je místo, kde Binance útočí, a SBF se neodvažuje reagovat. Postup je jedna strana, výsledek druhá. Jak analyzovali někteří odborníci, na rozdíl od 3AC a dalších, kteří věří v bitcoinový superkruh a sázejí na směr vedoucí k debaklu, chladný styl SBF a Alamedy (známý dumpingem vlastních tokenů investičních projektů) a zaujatý shorting a medvědí přístup zatím nevypadá jako další 3AC.

3、 Co je na FTX špatně? Vskutku by v budoucnu hůře odolával vícenásobným negativním událostem, jako je například hackerský útok coby spouštěč. Navíc neprůhledný vztah mezi FTX a Alamedou bude také vyvolávat obavy uživatelů. Obrovský kontrast mezi Three Arrows Capital a Three Arrows Capital vedl k vysoké míře nedůvěry v centralizované instituce, což vedlo ke vzniku velkého množství výběrů mincí (Binance se jistě v budoucnu útokům nevyhne).

Doufáme, že SBF dokáže tohoto incidentu využít k větší transparentnosti, například k pravidelnému zveřejňování auditní zprávy FTX a Alameda nebo části obsahu auditu (například kdo je auditorskou institucí? Poučte se z Tetheru), dodat veřejnosti větší důvěru a dokonce zvrátit situaci na Binance.

Aktualizace: Po dni hromadných výběrů se zdá, že FTX v testu obstála, ačkoli mnoho uživatelů čekalo na výběr stablecoinů celé hodiny.

Autor: Wu Blockchain
Odkaz na původní článek
Původně zveřejněno: 7.11.2022

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x