Evropská unie se chystá zavést MiCA, což je řada rozsáhlých regulací, které by mohly výrazně omezit kryptografický průmysl v regionu.

Návrh zákona Evropské unie o trzích s kryptoaktivy (MiCA) byl dokončen v září. Představitelé Evropského parlamentu jej v říjnu odhlasovali v poměru 28:1 a je třeba, aby zákon prošel ještě jedním závěrečným hlasováním.

Rozsáhlý návrh zákona se týká všeho od stablecoinů přes těžbu kryptoměn až po NFTéčka a praní špinavých peněz. Zahrnuje ovšem i klauzule, které by mohly ovlivnit kryptoměnové influencery.

Jednu z těchto klauzulí odhalil 1. listopadu ředitel pro strategii a politiku EU společnosti Circle Patrick Hansen. Podle ní by influenceři, kteří se „pouze vyjadřují“ ke kryptoaktivům na sociálních sítích, mohli čelit potížím. Pokud bude zjištěno, že z účinků svého jednání profitují, bude to v EU po vstupu MiCA v platnost považováno za manipulaci s trhem, poznamenal.

Velký úklid v oblasti kryptografie v EU 

Terminologie je vágní. Zákon by se mohl týkat i memů o Dogecoinu, která na svém Twitteru sdílí Elon Musk. Odezva byla smíšená, přičemž zazněla otázka, proč se stejná pravidla nevztahují i na jiná aktiva.

Zastánci regulace uvedli, že by se měla zvýšit transparentnost kryptografických influencerů a propagátorů mincí.

Nejasné je také to, jakým způsobem bude zákon sledován a vymáhán. Každopádně je zřejmé, že EU se chystá kryptografickému průmyslu a všem, kdo jsou s ním spojeni, značně přitížit.

Regulační orgány jsou přesvědčeny, že se jedná o krok vpřed, který zatraktivní region pro kryptografický průmysl. Zpravodaj MiCA Stefan Berger 2. listopadu uvedl, že tyto regulace jsou nezbytné, pokud „chce být Evropa velkým hráčem v kryptohře“.

MiCA pod drobnohledem

MiCA se ve jménu ochrany spotřebitele tvrdě pustí do DeFi. Centralizací a kontrolou všech aspektů by se však DeFi změnily ve finance tradiční.

Cílem zákona je také regulovat stablecoiny a jejich vydávání a poskytovatele služeb kryptoaktiv (Crypto Asset Service Providers, CASPs). To by uvolnilo cestu plně regulovaným burzám a brokerům a případně zabránilo podvodným aktivitám.

Návrh zákona zavádí tři podkategorie kryptoaktiv. Ty jsou založeny na tom, zda token usiluje o stabilizaci své hodnoty ve vztahu k jiným aktivům.

Dále se ohání ochranou spotřebitele, ale skutečnou motivací MiCA je prevence praní špinavých peněz. Za tímto účelem si klade za cíl sladit regulaci kryptografických společností se stejným rámcem, kterým se řídí banky. MiCA bude pravděpodobně uzákoněn až v roce 2024.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x