Autor: Dirty Bubble Media
Odkaz na původní článek na Substacku
Původně zveřejněno: 4.11.2022

Zdá se, že finance tohoto hedgeového fondu stojí na stejném schématu, které zničilo společnost Celsius Network. Dopadne to pro Sama Bankmana-Frieda jinak?

Sam Bankman-Fried, známý spíše jako SBF, má pověst nejchytřejšího člověka v „sále“. Tento kryptomiliardář ovládá jak jeden z největších krypto hedgeových fondů Alameda Research, tak jednu z největších krypto burz FTX. Objevil se v centru dění několika krachů kryptoměnových společností, když zachraňoval kryptoúvěrovou společnost Blockfi a získal většinu aktiv společnosti Voyager Digital po jejich úpadcích. Někteří dokonce jeho roli během nedávného kryptoměnového propadu přirovnávají k J. P. Morganovi během krize v roce 1907. Nedávný únik informací však naznačuje, že kryptoimpérium SBF stojí na pochybných základech.

Dne 2. listopadu se s námi Coindesk vydanou zprávou podělil o některé kritické finanční detaily z Alameda Research. Společnost Coindesk uvedla, že získala kopii rozvahy tohoto hedgeového fondu za 2. čtvrtletí. Podle jejich zpráv se rozvaha společnosti skládá z následujících položek:

 • Celková aktiva: 14,6 miliardy dolarů. To se skládá z tokenu FTT ve výši 5,8 miliardy dolarů, tokenu Solana (SOL) ve výši 1,2 miliardy dolarů, neidentifikovaných „držených kryptoaktiv“ ve výši 3,37 miliardy dolarů a „investic do majetkových cenných papírů“ ve výši 2 miliardy dolarů. Z toho zbývá zhruba 2,2 miliardy dolarů v aktivech. Podle našich zdrojů stovky milionů dolarů ze zbývajících aktiv tvoří držené tokeny Serum (SRM), Oxygen (OXY), MAPS a FIDA, které Alameda vlastní z jiných projektů SBF. Podle této rozvahy měla společnost Alameda v červnu 2022 v hotovosti pouze 134 milionů USD.
 • Celkové závazky: 8 miliard dolarů, z toho 7,4 miliardy dolarů tvoří „půjčky“ a dalších 292 milionů dolarů dlužné tokeny FTT. Zbytek je podle článku Coindesku neidentifikovatelný.

Tento údajný únik finančních údajů společnosti Alameda ukazuje, že největším aktivem firmy jsou její akcie „FTX Token (FTT)“, které nevydává nikdo jiný než burza FTX společnosti SBF. Token FTT v rozvaze společnosti Alameda představuje zhruba 1/3 jejích celkových aktiv a rovná se 88 % čistého vlastního kapitálu společnosti Alameda. Jinými slovy, největším aktivem firmy je kryptoměnový token vydaný jinou společností SBF, přičemž velmi významnou část jejich aktiv tvoří tokeny vydané jinými spřízněnými stranami.

Je to skoro, jako by SBF našel způsob, jak hacknout finanční systém a vytisknout miliardy dolarů ze vzduchu, za které si mohl půjčit obrovské částky od neznámých protistran. Skoro jako by objevil finanční perpetuum mobile…

Snad nějaký finanční setrvačník?

Základní architektura setrvačníkového systému

Setrvačníkové schéma

Čtenáři tohoto webu si jistě vzpomenou, že dnes již neexistující Celsius Network, kryptoměnová půjčovna (Ponziho podvod) s velmi úzkými vazbami na SBF, byla zčásti zničena svým tokenem CEL. Celsius Network byla postavena kolem tokenu CEL, a to na základě geniální myšlenky, že s jeho pomocí lze roztočit volná aktiva v hodnotě miliard dolarů. Struktura setrvačníkového schématu je poměrně jednoduchá:

 1. Vytvoření tokenu: Tokeny jsou doslova jen kousky kódu v blockchainu. Naprogramujte ho a pusťte se do toho. Ujistěte se, že si většinu těchto tokenů ponecháte v rozvaze, abyste dosáhli maximálního „setrvačníku“.
 2. Vypumpujte cenu tokenu: Zachovejte si „tvůrce trhu“. Nakupujte tokeny za aktiva svých zákazníků. Obchodujte s nimi do nekonečna. Udělejte cokoli, abyste cenu vyhnali do nebeských výšin! A protože jste si většinu tokenů nechali pro sebe, je jich o tolik méně, kolik jich můžete napumpovat.
 3. Pošlete ty miláčky na trh: Přesně tak! Nyní sklízíte odměnu; alespoň na papíře. Nyní můžete ve své rozvaze vykázat „aktiva“ v hodnotě miliard dolarů.
 4. Pochlubte se svým úspěchem: Nyní je čas vydělat peníze. Přemluvte některé chytré investory (cucáky), jako jsou penzijní fondy, aby masivně přeplatili váš kapitál, nebo vám poskytli velké půjčky zajištěné vaším tokenem.
 5. Udržujte setrvačník v chodu: Nyní máte skutečné dolary. Kupte si něco pěkného, třeba práva na pojmenování stadionu, politiky nebo neúspěšné kryptoměnové společnosti. Ale nezapomeňte: Pokud se setrvačník přestane točit, budete mít smůlu.

Samozřejmě, že nic není tak jednoduché. Ukazuje se, že setrvačník je jen dalším neudržitelným finančním inženýrstvím, a to hned z několika důvodů. Zaprvé, jakmile vyženete cenu tokenu výš, začne být udržování ceny dražší; lidé, kteří token vlastní, jsou stále více motivováni k prodeji, což vás nutí kupovat další tokeny za vyšší ceny. Nakonec vám buď dojdou peníze, budete vlastnit všechny existující tokeny, nebo přestanete nakupovat. Což nemůžete udělat, protože když přestanete, všechno se zhroutí.

Kritičtější je, že oceňování obrovského množství naprosto nelikvidních aktiv na trhu vytváří bohatství pouze na papíře. Celsius, přestože drží stovky milionů v CEL nad závazky, nemůže zlikvidovat žádnou významnou část těchto tokenů, aniž by se cena tokenu nezhroutila na nulu. Takové je nebezpečí kontroly nad více než 90 % všech tokenů v oběhu, když je v první řadě nikdo nechce vlastnit!

A pokud si myslíte, že jsme nespravedliví nebo cyničtí, přečtěte si, jak tokenové systémy popsal sám Sam Bankman-Fried v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

 

Token FTT je další hloupý setrvačník

Podle zprávy společnosti Coindesk vlastnila společnost Alameda v červnu 2022 tokeny FTT v hodnotě 5,8 miliardy dolarů. Podle agregátoru trhu CoinGecko to odpovídá 180 % celkové nabídky tokenů v oběhu:

Průzkum blockchainu potvrzuje, že vlastnictví FTT je vysoce koncentrované – 93 % všech tokenů drží pouze 10 adres:

Ještě větší obavy vzbuzuje fakt, že podle analytické společnosti Messari se na blockchainu aktivně obchoduje s tokeny FTT pouze na 180-200 adresách. Jediný výkyv nastal 5. srpna 2022, kdy se náhle na krátkou dobu stalo aktivních asi 10 000 adres (???). To dále ukazuje na velmi malý počet individuálních držitelů FTT, stejně jako na nízkou celkovou poptávku po tomto tokenu:

Messari FTT počet aktivních peněženek

Pro srovnání se podívejme na kryptoměnu s podobnou tržní kapitalizací, Chainlink (LINK). Aktivních peněženek LINK je desetkrát více než peněženek FTT:

Messari - Počet aktivních adres LINK za poslední 1 rok

Objem obchodů s FTT svědčí o jeho nedostatečné popularitě. Za poslední měsíc se denní objem obchodů s FTT pohyboval mezi 6 a 42 miliony USD, což odpovídá 0,1 % až 0,8 % celkového objemu FTT společnosti Alameda. Pro srovnání, Messari ukazuje, že reálné objemy obchodů pro LINK se pohybovaly v rozmezí 25 až 173 milionů USD, což je zhruba čtyřikrát více než u FTT.

FTX přiznala, že je aktivním kupcem tokenu FTT, a tvrdí, že utrácí „33 % poplatků generovaných na trzích FTX“, přičemž provádí týdenní nákupy FTT. FTX pak tyto tokeny „spaluje“, aby snížila celkovou nabídku. V posledních několika měsících se týdenní nákupy FTT společností FTX pohybovaly mezi 2,5 a 5 miliony dolarů.

Podívejme se na toky blockchainu FTT přes burzu FTX, která hostuje většinu objemu obchodování s FTT, za poslední měsíc:

Tokeny FTT na burze FTX za posledních 30 dní.

Všechny tokeny jsou v obřím kruhu. To určitě naznačuje organickou poptávku na trhu. To jsem ještě nikdy neviděl! Mimochodem: počet tokenů procházejících největšími peněženkami znamená, že to Alameda chrlí miliony tokenů FTT přes burzu. Za jakým účelem?

Tím vším chci říct, že Alameda nikdy nebude schopna zpeněžit významnou část FTT, aby splatila své dluhy. Kupců je málo a největším kupcem je podle všeho právě společnost, na kterou je Alameda nejvíce napojena. Skutečnost je taková, že naprostá většina hodnoty, kterou společnost Alameda připisuje tokenu FTT, je nerealizovatelná a reálná tržní hodnota jejich FTT by se v případě velkého prodeje rychle přiblížila nule.

 

Co ostatní tokeny projektu SBF?

Alameda ve své rozvaze vykazuje také tokeny z několika dalších kryptoměnových projektů spojených s SBF. Patří mezi ně Serum (SRM), decentralizovaná burza na blockchainu Solana společnosti SBF; MAPS, token pro mapovou aplikaci s pluginem DeFi (lol, lmao); Oxygen (OXY), „prime brokerage na blockchainu“; a Bonfida (FIDA), další projekt spojený se Solanou, který hostuje „Solana Name Service“. Šokující je, že většina z těchto projektů byly propadáky.

Podle našich zdrojů má Alameda ve své rozvaze tyto čtyři tokeny „v hodnotě“ nejméně několika set milionů dolarů.

Celková tržní hodnota SRM, OXY, MAPS a FIDA v oběhu činí 321 milionů dolarů. Jinými slovy, držba těchto tokenů společností Alameda opět výrazně převyšuje celkový objem tokenů, které jsou v současné době v oběhu. To je možné proto, že většina tokenů těchto projektů je stále „uzamčena“ a ještě není v oběhu. Například token SRM bude mít nakonec do roku 2027 v oběhu celkem 10 miliard tokenů:

Páni, to by mě zajímalo, co se stane s cenou?

Opět platí, že pro společnost Alameda by bylo doslova nemožné likvidovat jakoukoli významnou část těchto „aktiv“, aby splatila dluhy, aniž by se cena těchto tokenů přiblížila nule. Nikdo je nechce, protože nikoho tyto neúspěšné projekty nezajímají. Podívejme se rychle na údaje o těchto tokenech:

 • SRM: Token pro decentralizovanou burzu SBF na jeho blockchainové síti Solana. Reálný denní objem SRM se za posledních 30 dní pohyboval mezi 1,6 a 8 miliony dolarů. Celková tržní kapitalizace SRM v oběhu činí pouze 189 milionů USD; to je jen nepatrný zlomek celkové „tržní kapitalizace“ SRM, která by při dnešní ceně činila přibližně 7 miliard USD. Na základě naší analýzy a zdrojů má společnost Alameda v držení likvidní a uzamčené SRM, které značně převyšují celkovou tržní kapitalizaci tokenu v oběhu.
 • MAPS: Maps.me je „mapová aplikace“, která má v sobě nějakým způsobem zakomponované funkce DeFi a token. Tuto věc samozřejmě téměř nikdo nepoužívá; MAPS má na Twitteru jen 28 000 sledujících. (Pro srovnání, my jich máme skoro 21 000!).
Hm. Nejspíš to není další PayPal

Projekt byl tak neaktivní, že v srpnu 2022 zveřejnili na Twitteru tuto zprávu, ve které se omlouvají za to, že „nějakou dobu nebyli v kontaktu“ a představili „nové funkce“ svého projektu:

Podívejte se na ty počty závazků! A podobně anemickou úroveň angažovanosti má i token Maps.me. Jejich denní objem se za poslední měsíc pohyboval od 3 000 USD až po 350 000 USD; to při tržní kapitalizaci v oběhu pouhých 10 milionů USD. Přesto se Alameda rozhodla toto aktivum ve své rozvaze specificky vyčlenit… Podobně jako SRM existuje 10 miliard těchto tokenů, z nichž většina je stále „uzamčena“. Naše údaje opět naznačují, že společnost Alameda drží tokeny, které značně převyšují oběžnou tržní kapitalizaci, a to více než desetinásobně. MAPS se oproti svému historickému maximu propadl o 93 %.

 • OXY má tržní kapitalizaci v oběhu pouze 8 milionů dolarů, přičemž maximální tržní kapitalizace po odblokování činí 440 milionů dolarů. Její denní objem obchodů se pohybuje mezi 800 a 31 000 dolary (lol). Od svého historického maxima se propadla o zhruba 98 %. Zdá se, že Alameda drží mnohonásobně více tokenů, než je v současnosti její tržní kapitalizace v oběhu.
 • FIDA: denní objem 280 000 až 4 miliony dolarů při tržní kapitalizaci 25 milionů dolarů. Od svého historického maxima se propadl o 96 %. Zdá se, že FIDA je jediným případem, kdy Alameda nedrží více než celkovou tržní kapitalizaci v oběhu; její držba však představuje většinu tokenů v oběhu.

 

Dodatek: Kdo drží nezajištěný dluh společnosti Alameda v hodnotě miliard dolarů?

Pokud je tato uniklá rozvaha přesná, má společnost Alameda Research 6,6 miliardy dolarů čistého vlastního kapitálu. Podle našich zdrojů a konzervativních odhadů je čistý vlastní kapitál společnosti Alameda vyšší než hodnota nelikvidních podílů ve společnostech FTT, SRM, OXY, FIDA a MAPS. Jak jsme prokázali, trhy s FTT jsou vysoce nelikvidní a dominují jim společnosti Alameda a FTX. Ostatní tokeny jsou spojeny s nepopulárními a neúspěšnými projekty, které nemají žádnou trakci, málo se angažují a všechny jsou o více než 90 % níže než jejich historická maxima. Jinými slovy, Alameda se nachází v téměř identické situaci jako Celsius Network.

Tato analýza se ani nedotýká 2 miliard dolarů v „kapitálových investicích“, které Alameda uvádí ve své rozvaze. Vzhledem k současným tržním podmínkám a masivním odpisům na veřejných i soukromých trzích by společnost Alameda mohla snadno zaznamenat stamilionové ztráty z těchto investic, pokud by je musela prodat. Zajímalo by nás také, jaké procento těchto kapitálových investic tvoří neúspěšné projekty, jako je Maps.me? Také jsme se nedotkli růžového předpokladu, že podíly společnosti Alameda v Solaně (v hodnotě přes 1,1 miliardy dolarů) jsou spravedlivě oceněny (což je přinejmenším velký předpoklad!).

Nejdůležitější je, že v rozvaze společnosti Alameda je uvedeno 7,4 miliardy USD v půjčkách, z nichž 2,2 miliardy USD jsou zajištěny tokeny FTT. Kdo ví, kolik je zajištěno ostatními bezcennými tokeny v rozvaze společnosti Alameda…

Kdo drží tento dluh? A jaká je šance, že se někdy splatí?

 

Zdroj: https://dirtybubblemedia.substack.com/p/is-alameda-research-insolvent

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x