Těžaři bitcoinů se příští týden stanou hlavním bodem v kalendáři hospodářských výsledků, ale investory i analytiky trápí bankrot.

To se stává, když jedna z nejvýznamnějších společností v tomto oboru prohlásí, že jí docházejí peníze. Společnost Core Scientific, největší těžař podle výpočetního výkonu, minulý týden varoval, že možná nebude splácet dluhy a podnikne drastické kroky, aby se udržel při životě.

"Soustředíme se na to, abychom se nenechali překvapit jako v případě Core Scientific," řekl Brian Dobson, analytik společnosti Chardan Capital Markets.

Toto překvapení poslalo akcie společnosti Core Scientific, které se již propadly o 90 % oproti březnovému maximu, pevně do oblasti penny stock. V pondělí společnost Argo rovněž uvedla, že jí hrozí, že se dostane do záporných čísel finančních toků poté, co zkrachovala dohoda o financování. Společnost Compute North mezitím obě předstihla v závodě ke dnu a minulý měsíc vyhlásila bankrot.

Mnoho těžařů uskutečňovalo v době býčího trhu velkolepé plány expanze a zadlužovali se ve velkém, aby mohli financovat stroje a infrastrukturu a držet krok s růstem globální sítě. Pak ceny bitcoinů prudce klesly z historického maxima v listopadu loňského roku, ceny energií vystřelily vzhůru a obtížnost těžby se zvýšila, což stlačilo marže a přivedlo společnosti do propasti.

"Mnoho společností, které to nezvládnou, jsou ty, které uzavřely velké kontrakty na nákup [hardwaru] v loňském roce, kdy ceny dosahovaly vrcholu, a nyní mají jen malou možnost se z těchto kontraktů vyvázat," řekl Christopher Brendler, vedoucí analytik společnosti D.A. Davidson. "Jediným důvodem, proč jsou některé společnosti v lepší pozici, je to, že mají buď fixní ceny, nebo nízké náklady."

Velký špatný

Dobson považuje podání žádosti společnosti Core Scientific za „černé znamení“ pro toto odvětví, protože se vše tak rychle zvrtlo. Společnost D.A. Davidson nedávno snížila rating akcií na neutrální s odkazem na rostoucí obavy z detailů zveřejněných v podáních k bankrotovému soudu, které se týkají ještě významnějšího kryptografického krachu: Celsius. Její těžební jednotka byla hostujícím klientem společnosti Core Scientific.

D.A. Davidson rovněž snížil rating společnosti Argo na neutrální kvůli nedostatku pevných smluv o nákupu elektřiny, což je smlouva mezi výrobci elektřiny a odběrateli.

"Problémem je, že k získání DDD musíte mít rozvahu... abyste se mohli zavázat poskytovateli energie na dlouhou dobu," řekl Brendler. "Mohli by získat PPA s pevnou cenou, ale nejdříve musí rekapitulovat. Potřebují více vlastního kapitálu." Investoři budou sledovat především zdraví rozvahy, ale "pravděpodobně se k ní brzy připojí i hrubá těžební marže, protože někteří provozovatelé s vyššími náklady ztrácejí schopnost generovat hotovost ze svých operací na základě efektivity těžebního zařízení a nákladů na energii," řekl Ethan Vera, provozní ředitel společnosti Luxor Technologies, která se zabývá infrastrukturou pro Bitcoin.

Již tak klesající ziskové marže jsou pod ještě větším tlakem, protože celosvětový hashrate prudce roste, což vede k větší náročnosti těžby. Vera uvedla, že hashprice – příjmy těžařů z jednotky hashrate za určitý časový úsek – se ve třetím čtvrtletí obchodovaly o 34 % níže než v předchozím.

"Vzhledem k tomu, že mnoho těžařů již ve druhém čtvrtletí vykazuje známky slabosti, očekáváme, že několik dalších se dostane do záporných hodnot hrubé marže," uvedl. "Tento problém se ještě zhoršuje tím, že jen málo těžařů má uzavřené smlouvy o dodávkách elektřiny v rámci pevných smluv PPA a trpí vyššími náklady."

To dobré

Jedním z těžařů, kteří na medvědím trhu dělají pokroky, je společnost CleanSpark, která skupuje tisíce zlevněných těžebních strojů a také dvě těžební lokality. Podle Brendlera společnost nakládá s kapitálem obzvlášť chytře a nyní těží z toho, že se loni nepřipojila k náporu na nákup strojů.

"To je další důkaz toho, že jde spíše o rozvahu a flexibilitu, která umožňuje využít výhod této doby, než o to být největší a nejlepší," řekl Brendler. "I někdo malý, jako je CleanSpark, může v této kryptozimě nejen přežít, ale může se mu i dařit."

V úterý společnost CleanSpark oznámila nákup dalších 3 843 strojů nejnovější generace – přesně stejný počet, který společnost Argo uvedla den předtím.

Společnost CleanSpark není jediným minerem v dobré kondici. Riot Blockchain, Marathon Digital a BitFarms byly analytiky v době před vyhlášením výsledků zmiňovány pozitivně.

Brendler očekává, že společnost Riot dosáhne "velmi dobrého čtvrtletí", protože se vyhnula vyšším nákladům na elektřinu a vydělala na prodeji energie zpět do sítě v Texasu. U společnosti Riot ponechal nákupní rating, stejně jako u společnosti Marathon, která podle něj těží z "nízkých nákladů na elektřinu, financovaných růstových plánů a dostatečné likvidity, aby mohla využít blížící se otřesy". "Marathon je nejzajímavější, protože jejich největší poskytovatel hostingu, společnost Computing North, vyhlásila během čtvrtletí bankrot. A přesto, když se podíváte na jejich pool, stále těží a daří se jim docela dobře," řekl Brendler.

Přesto „budou investoři velmi opatrní, když se blíží výsledková sezóna, v níž je pro Marathon a CleanSpark klíčové, aby veřejnosti sdělily, že mají silnou finanční základnu,“ uvedl Vera z Luxoru.

Analytici H.C. Wainwright & Co vyzdvihli společnosti Marathon, CleanSpark a Bitfarms s tím, že „robustně“ přidaly na vlastním hashrate a mají silnější pozici, aby přečkaly dopady“ kryptozimy.

 

Hra s nulovým výsledkem

Některé společnosti vyjdou z tohoto útlumového období silnější a případné fúze a akvizice se zvednou.

Peter Wall ze společnosti Argo v září uvedl, že očekává více prodejů aktiv než klasických fúzí a akvizic, a také tvrdil, že odvětví pravděpodobně dosáhne ve čtvrtém čtvrtletí „bodu bolesti“.

Z podání konkurzního soudu z tohoto týdne vyplynulo, že společnost Compute North prodává dvě těžební zařízení za 5 milionů dolarů jednomu ze svých věřitelů.

Společnost Iris Energy minulý měsíc uvedla, že po zářijovém navýšení kapitálu o 100 milionů dolarů zvažuje potenciální možnosti fúzí a akvizic. Ve středu společnost oznámila, že by mohla nesplácet některé ze svých úvěrů a v současné době jedná s věřiteli.

Brendler poukázal na to, že se jedná o hru s „nulovým součtem“, kdy odchod jednoho těžaře z podnikání může být přínosem pro ostatní.

"V některých odvětvích, kde slabší společnosti začnou mít problémy a zkrachují, je to varovný signál pro zbytek odvětví. Nemyslím si, že to je nutně tento případ," řekl Brendler. "Budeme i nadále svědky konsolidace, budeme i nadále svědky otřesů. A nepřekvapilo by mě, kdyby hashrate sítě začal klesat."

Brendler se domnívá, že společnosti Core Scientific i Argo „s největší pravděpodobností“ budou muset požádat o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11, aby restrukturalizovaly své dluhy a vyhnuly se tvrdším důsledkům. Pokud se dostanou do úpadku, může se jednat buď o řádnou restrukturalizaci, nebo o likvidaci, ale Dobson vidí jako méně pravděpodobný druhý scénář.

V poslední době se objevila řada úvěrových fondů, které se zaměřují na těžaře v potížích. Společně Binance, Icebreaker a Bitdeer Jihana Wu uvedly, že dají těžařům k dispozici více než 1 miliardu dolarů.

"Naznačuje to, že o tento prostor je stále velký zájem a toto odvětví nezanikne," řekl Brendler.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x