Přestože Coinbase tato tvrzení odmítla a aktivně rozšiřuje své podnikání v zahraničí, stále se objevují zvěsti o jejím bankrotu.

V červenci 2022 Coinbase pozastavila svůj partnerský program. Měsíc předtím, než uzavřela Coinbase Pro (odnož pro pokročilé obchodování), představila podobnou službu nesoucí název Advanced Trade. Tato dvě oznámení plus sloučení jejích knih objednávek v USD a USDC zvedly vlnu spekulací o možné insolvenci burzy.

Spekulacím pomáhají drtivé ztráty, které za rok 2022 společnost prodělala. Ve své zprávě o výnosech z druhého kvartálu Coinbase vykázala vážné ztráty v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů. To představuje pokles příjmů o téměř 60 %. Důsledky jsou především makroekonomické a systémové faktory v kryptoměnovém průmyslu, které vedly k nižším objemům obchodů.

Kryptoměnová komunita se zdála být rozdělená. Na jedné straně spektra stáli uživatelé, kteří tvrdili, že burza je na pokraji bankrotu – tvrzení, která Coinbase opakovaně odmítla. Druhá strana tvrdila, že se nejedná o nic jiného než o FUD (fear, uncertainty and doubt; strach, nejistota a pochybnosti). Fámy a kontroverze zažehly po krachu kryptografických společností jako Celsius, Voyager a Three Arrows Capitals, které měly přímou expozici vůči Terraform Labs a neúspěšné UST/LUNA.

 „Řízení rizik je pro nás prioritou,“ uvedla firma ve svém dopise akcionářům za druhé čtvrtletí. V něm také zdůraznila, že s výše uvedenými firmami nikdy neobchodovala. Místo toho ve své kvartální zprávě Coinbase uvedla, že intenzivně investuje do vývoje produktů s vysoce kvalitními funkcemi a řádného řízení rizik pro retailové uživatele a institucionální klienty.

„Žádné riziko bankrotu nehrozí“

Brian Armstrong uvedl, že firmě nehrozí bankrot, ale pracuje na tom, aby v případě události typu „černá labuť“ poskytla retailovým uživatelům stejnou právní ochranu jako zákazníkům Prime a Custody. Stalo se tak poté, co společnost předložila Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) formulář 10Q. V něm v podstatě stojí, že v případě bankrotu jsou ohroženy finanční prostředky retailových uživatelů.

Co bude dál s Coinbase?

Coinbase se v současné době potýká s tlakem ze strany SEC. Regulační orgán zaslal burze několik předvolání a žádostí o dokumenty a veškeré relevantní informace o jejím stakingovém programu. Požadoval také dokumenty o produktech generujících výnosy a procesu zalistování tokenů. SEC již dříve konfrontovala burzu s tvrzením, že 90 % jejích kryptoměn jsou cenné papíry, což burza opakovaně odmítla.

Tlak ze strany amerických regulačních orgánů vedl Coinbase k tomu, aby se bránila. Podpořila proto správce digitálních aktiv Grayscale v jeho právní bitvě proti SEC. Ten komisi žaluje za zamítnutí Bitcoin ETF s tím, že není „uplatňován konzistentní přístup k podobným investičním nástrojům“.

Kromě politické kaše, ve které zrovna plave, se Coinbase soustředí na zavádění nových produktů a služeb po celém světě. Příkladem je tabulka, která uživatelům Coinbase umožňuje znát postoje amerických politiků ke kryptoměnám podle toho, kde žijí.

Nedávno také navázala spolupráci s Googlem, aby uživatelům umožnila platit za cloudové služby kryptoměnou. Obě společnosti uvedly, že tato spolupráce pomůže šířit technologii Web3.

Coinbase generuje většinu svých příjmů z poplatků za obchodování na své platformě. V budoucnu však bude moci spoléhat na část z plateb kryptoměnami za cloudové služby Googlu. Burza také přesune své databáze z Amazon Web Services na Google.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x