I když určité bezpečnostní problémy existují, velké výpadky internetu, jako byl ten, který nedávno postihl celou EU, nemohou kryptoměny ani s nimi spojené sítě skutečně ohrozit.

V ranních hodinách 18. října zůstalo několik částí Evropy, Ameriky a Asie bez internetu kvůli „přerušení“ několika podmořských internetových kabelů, což způsobilo řetězovou reakci problémů s připojením po celém světě. Výrazným výpadkům čelily zejména Francie, Itálie a Španělsko, přičemž mnozí odborníci tvrdili, že na vině jsou vandalové.

Podle Jaye Chaudharyho, generálního ředitele americké společnosti Zscaler, která se zabývá cloudovou bezpečností, není pochyb o tom, že za přeřezání kabelů, které vedlo ke ztrátám datových paketů a zpoždění různých webových stránek a aplikací, mohou nekalí agenti třetích stran, a dodává, že přes veškerou snahu se úřadům nepodařilo osoby odpovědné za útoky vypátrat.

Kromě toho je třeba zmínit, že v posledních dnech došlo ve Spojeném království a jeho okolí k řadě přestřižení internetových kabelů. Například 20. října byl poblíž pobřeží severního Skotska přeříznut podmořský kabel. Ačkoli několik zpráv naznačuje nečistou hru konkurenčních vládních agentur – vzhledem k napjaté geopolitické situaci v Evropě uprostřed rusko-ukrajinské války – neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by tato tvrzení potvrzovaly.

Přesto stojí za to se ponořit do otázky, jak mohou podobné události potenciálně ovlivnit kryptoměny, zejména z hlediska odolnosti a bezpečnosti sítě.

 

Výpadky internetu a jejich dopady na digitální aktiva

Abyste pochopili, jak mohou výpadky internetu, jako byl ten výše zmíněný, ovlivnit kryptoměny, oslovil Cointelegraph Nikolaje Angelova, vedoucího blockchainu v instituci Nexo, která poskytuje půjčky na kryptoměny.

Začal tím, že v regionech postižených nedávným přerušením kabelového spojení (především ve Francii) se nachází jen něco málo přes 3 % uzlů Bitcoinu na celém světě a necelá 3 % validátorů Etherea, a dodal, že decentralizovaná povaha těchto dvou největších sítí digitálních aktiv působení takových útoků čelí, protože tok transakcí proudí do uzlů s přístupem k internetu a připojením k blockchainu. Následně dodal: „V současné době je na trhu k dispozici více než 200 blockchainů:

"Nechci snižovat závažnost incidentu, ale takovéto lokalizované události nemohou mít na kryptoměny trvalý vliv, protože transakce v blockchainu mohou být stále ověřovány jinými aktivními uzly. Jinými slovy - téměř každý jednotlivý uzel Bitcoinu musí ztratit internetové připojení, aby došlo k zablokování bitcoinového blockchainu. Je pravda, že to byla obrovská nepříjemnost, ale dočasná."

Nukri Basharuli, zakladatel a generální ředitel společnosti SuperProtocol – cloudové infrastruktury – řekl serveru Cointelegraph, že lidé musí pochopit, že decentralizace není stříbrná kulka: Pokud stlačíte spoušť, pocítíte následky. Web3 je díky své konstrukci vysoce odolný vůči výpadkům plynoucím z přerušení kabelů. Poukázal na to, že aplikace hostované v decentralizované síti spolu se svými uživateli ani nezaznamenají, pokud některé z jejich uzlů vypadnou z provozu.

"K takovým scénářům dochází neustále, kdy se uzly neustále zapínají a vypínají, zatímco uložená data zůstávají neporušená a plně dostupná. Síť se automaticky překonfiguruje tak, aby poskytovala co nejkvalitnější služby," dodal.

Existují určité obavy


Podle Victora Ionescu, spoluzakladatele a technického ředitele decentralizované burzy Hashflow, je při analýze podobných incidentů třeba se obávat především decentralizace infrastruktury versus decentralizace zúčastněných stran sítě.

Dále uvedl, že s rostoucím počtem uživatelů bude mnoho softwarových společností nadále využívat opakovaně použitelné infrastruktury pro provoz uzlů, poskytování datových kanálů blockchainu a další související úkoly. Dodal, že:

"Konsolidace infrastruktur těchto společností by mohla podnítit centralizaci jejich sítí. Pokud by například všichni validátoři Etherea běželi v jednom regionu AWS, mohl by výpadek tohoto regionu způsobit výpadek celé sítě. U Bitcoinu je tento problém méně výrazný, ale očekávám, že těžební centra se časem stanou cílem."

Daniel Nagy, hlavní vědecký pracovník a viceprezident Swarm Foundation – organizace, která stojí za decentralizovaným úložným a komunikačním systémem Swarm – řekl serveru Cointelegraph, že takové události mohou mít význam pouze pro blockchainy s vysokou hustotou transakcí, jako je Solana. „Většina sítí pod 100 TPS má dostatečnou redundanci, aby je ztráta jednoho kabelu v páteřní internetové infrastruktuře nijak neovlivnila,“ poznamenal.

Přitom je třeba zdůraznit, že v současné době žijeme v technologicky vyspělé době, v níž by se zranitelnosti spojené s kabelovým připojením k internetu mohly brzy stát minulostí díky nástupu inovací, jako je Starlink, který je odolný proti vandalismu.

 

Bezpečnostní dopady výpadků na digitální aktiva

Herbert Sim, poradce společnosti Solidus AI Tec – poskytovatele infrastruktury pro umělou inteligenci – řekl serveru Cointelegraph, že jediný způsob, jak mohou mít velké výpadky vliv na digitální aktiva, je, že je postiženo velké množství počítačů tvořících síť ve stejnou dobu, což je velmi vzácné a těžko proveditelné, a dodal:

"Hlavní blockchainy mají miliony uživatelů po celém světě. To v podstatě znamená, že pokud takový výpadek nezasáhne současně miliony počítačů v různých částech světa, nemá šanci ovlivnit bezpečnost digitálních aktiv."

Podobně se Angelov domnívá, že tyto výpadky představují bezpečnostní riziko pro kryptografické sítě, a to především teoreticky, nikoli v praxi, protože většina blockchainů je schopna přizpůsobit svůj výkon tak, aby odrážel geografické výpadky napájení a/nebo internetu, a to snížením obtížnosti těžby, když se kvůli nim sníží počet aktivních uzlů.

"To zase může představovat riziko pro bezpečnost sítě, protože ověřování transakcí provádí méně uzlů nebo validátorů, ale jak bylo uvedeno výše, aby k tomu došlo, musí být postiženo velké množství uzlů.Je méně pravděpodobné, že budou ovlivněny časy zpracování, protože v případě Bitcoin je jeho blockchain navržen tak, aby se snížila obtížnost těžby, když se sníží hash rate. "řekl.

Basharuli tvrdí, že pokud jde o bezpečnost, problémy s připojením, jako je ten, který byl zmíněn výše by mohl potenciálně otevřít způsob útoku pro škodlivé subjekty, ten by mohly napodobit chování uzlů, které odešly ze sítě a přesvědčit ostatní, že některé transakce jsou platné. „Na druhou stranu, znemožnění takového útoku je součástí návrhu 101 pravidel pro decentralizované sítě,“ dodal.

Basharuli tvrdí, že pro boj proti takovým problémům by vývojáři mohli využít nejnovější technologie dostupné na trhu (například IntelSGX) určené k umožnění důvěrného zpracování dat. Své vystoupení uzavřel slovy:

"Důvěrná výpočetní technika chrání data v okamžiku, kdy jsou zpracovávána, což neponechává žádné šance pro útočníka, aby s nimi nějakým způsobem manipuloval nebo dokonce nahlédl, co se děje uvnitř systému."

Ionescu vypočítává, kdy statisticky významný počet validátorůkdy může čelit výpadkům, může to znamenat pro konkrétní sítě problém. Jedním ze znepokojujících faktorů je skutečnost, že většina infrastruktury pro několik projektů leží v cloudu a prostor poskytovatelů cloudu je rozdělen mezi dva nebo tři hlavní hráče. Mezi těmito hráči jsou některá místa vývojáři obecně preferována kvůli blízkosti k vývojovému centru.

Například vývojáři na východním pobřeží Spojených států dávají přednost serverům ve Virginii. Využití cloudových datových center tak bývá rozloženo v závislosti na umístění vývojových týmů. Navíc síťové oddíly v určitém měřítku nejsou něčím, na co by vývojáři při navrhování systémů mysleli. 

"Síťové připojení bylo luxusem, který jsme považovali za samozřejmost. Ve skutečnosti potřebujeme skutečně decentralizovanou cloudovou infrastrukturu, ale tato technologie zatím není k dispozici," řekl.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x