Místní orgán dohledu nad cennými papíry povede veřejnou diskusi o obnovení přístupu ke kryptoměnám pro drobné investory.

Hongkongští úředníci potvrdili zájem o zrušení zákazu maloobchodního prodeje kryptoměn v rámci plánů na podporu hospodářského růstu prostřednictvím sektoru digitálních aktiv.

Hongkongský úřad pro finanční služby a státní pokladnu v neděli uvedl, že místní regulátoři cenných papírů povedou veřejnou konzultaci o obnovení „vhodného“ přístupu ke kryptoměnám pro drobné investory. Mohl by také na svůj trh zavést ETF pro digitální aktiva.

„Uznáváme rostoucí přijetí [digitálních aktiv] jako nástroje pro alokaci investic globálními investory, ať už institucionálními nebo individuálními,“ podle prohlášení, které neposkytlo konečný časový rámec, kdy bude období konzultací ukončeno.

Finanční agentura uvedla, že zaujme „opatrný“ a „obezřetný“ přístup, pokud jde o rizika, která digitální aktiva představují pro soukromé investory, a že posílí vzdělávání investorů a zároveň zajistí, aby byla zavedena vhodná regulační opatření.

V květnu loňského roku vydal Hongkong pokyny, které nařizují, že burzy působící ve městě budou vyžadovat licenci a budou moci obsluhovat pouze profesionální investory – tedy ty, kteří mají portfolio v hodnotě 8 milionů hongkongských dolarů (1,01 milionu USD). Tento licenční systém má vstoupit v platnost v březnu 2023.

Začátkem tohoto roku právníci tlumočili přesvědčení, že by se tento rámec mohl nakonec rozšířit i na místní retailové investory, což vedlo až k tomu, že agentura Bloomberg minulý čtvrtek informovala, že hongkongské regulační orgány směřují k úplnému zrušení zákazu retailových investorů, jakmile licence VASP vstoupí v platnost.

Společnost Blockworks se obrátila na hongkongský úřad pro finanční služby a ministerstvo financí, ale zatím nedostala odpověď.

Někteří významní hráči na poli kryptoměn kdysi nazývali Hongkong svým domovem

Ve svém nedávném politickém prohlášení hongkongské regulační orgány rovněž uvedly, že v budoucnu provedou přezkum vlastnických práv k tokenizovaným aktivům a zároveň analyzují technickou legálnost chytrých smluv.

"Uznáváme, že [digitální aktiva] mají jedinečné vlastnosti odlišné od tradičních aktiv a jejich vlastnosti nemusí přesně zapadat do současných kategorií nebo definic soukromého vlastnického práva v Hongkongu."

Další jednání o regulačním režimu pro stablecoiny by měl podle prohlášení „ve vhodnou dobu“ oznámit Hongkongský měnový úřad (HKMA) – centrální banka regionu.

V návaznosti na zkušenosti získané z otřesů v tomto odvětví na začátku letošního roku se regulace stablecoinů zaměří na řízení, stabilizaci a mechanismy zpětného odkupu, uvedl úřad.

Ve snaze otestovat proveditelnost digitálních aktiv, jak se uplatňují na finančních trzích, se rovněž zkoumá řada pilotních projektů, včetně emise NFT během hongkongského Fintech týdne, tokenizace dluhopisů a digitální měny centrální banky regionu – e-HKD.

Bližší informace o projektu proof-of-concept NFT nebyly poskytnuty, vláda však uvedla, že tak činí v rámci svého úsilí o zapojení fintech a web3 komunity.

V projevu na Hongkongském FinTech týdnu 2022 hongkongský ministr financí Paul Chen v neděli uvedl, že rozhodnutí města vychází z podpory hospodářského růstu.

Hongkong v minulosti hostil řadu významných provozovatelů, včetně společností Bitfinex/Tether, Crypto.com, FTX a OKCoin, ačkoli někteří z nich se v průběhu let přestěhovali do vstřícnějších jurisdikcí.

"Chceme dát globálním trhům jasně najevo náš politický postoj a ukázat naše odhodlání zkoumat finanční inovace společně s globální komunitou virtuálních aktiv," řekl Chen.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x