Rishi Sunak prohlásil, že zavedení kryptoměn a blockchainu může vést k lepšímu životu. Přesto jeho propagace CBDC vyvolala pochybnosti o tom, čemu je věrný.

Uživatel Twitteru @ODELL označil nově jmenovaného britského premiéra Rishiho Sunaka za „ne zrovna přítele Bitcoinu“. Dodal, že zprávy o premiérově pro-krypto rétorice jsou „zavádějící“.

Podkladem pro ODELLův komentář bylo video, na kterém Sunak hovoří o digitálních měnách centrálních bank (CBDC). Ty jsou komunitou obecně považovány za filozoficky protichůdné k principům kryptoměn, jako je odolnost vůči cenzuře a decentralizace.

Sunakova pro-krypto reputace

Dne 24. října Sunak zvítězil v soutěži o vedení Konzervativní strany. Jeho soupeřka Penny Mordauntová totiž nezískala potřebných 100 nominací na poslance, aby postoupila do další fáze politickéjo boje.

O jeho jmenování bylo řečeno mnohé, mimo jiné to, že Sunak je prvním nebělošským britským premiérem. Jiní poukazovali na to, že pro své privilegované postavení nemá kontakt s obyčejnými lidmi.

Sunak je dalším politikem, který „vyrostl v Goldman Sachs“, což mimochodem neuvádí na svém LinkedIn profilu. Jeho manželka Akshata Murty je módní návrhářka a venture kapitalistka. Jejich majetek údajně čítá 730 milionů liber (20,6 miliardy korun).

Během své neúspěšné kampaně na post lídra proti Liz Trussové Sunak ve vysílání řekl, že podporuje kryptoměny a blockchain jakožto způsoby, jak zlepšit život prostřednictvím technologií.

Svou odpověď uzavřel slovy, že jako premiér „raději věřte, že chci, aby se to uskutečnilo“.

V rámci další prezentace kryptoznalectví během své předvolební kampaně Sunak řekl že, preferuje Bored Apes oproti CryptoPunks. Učinil tak zřejmě aby se vyhnul odporu „soupeřících týmů“ Bitcoinu a Etherea, načež si pro téma sáhl do kryptoměnové popelnice.

Vlády zkoumají CBDC

V říjnu 2021, v době, kdy byl britským kancléřem za vlády Borise Johnsona, zveřejnilo ministerstvo financí video, na němž Sunak diskutuje o konceptu CBDC.

V rámci zahájení summitu G7 Sunak uvedl, že světové vlády a centrální banky zkoumají fungování CBDC v praxi. Toto hnutí označil za součást „příběhu digitální inovace“.

Sunak tvrdil, že pro zavedení CBDC je nutno provést rozsáhlé změny v infrastruktuře. Z toho důvodu země G7 procházejí průzkumnou fází a že nebylo přijato žádné rozhodnutí, zda je prosadit.

„Rozhodnutí o tom, zda spustit digitální měnu centrální banky, je na každé zemi. Žádná jurisdikce G7 zatím toto rozhodnutí neučinila.“

Kritici tvrdí, že CBDC se nijak neliší od současného inflačního fiat systému. Navíc přetrvávají pochybnosti ohledně finančního špehování a možnosti, že „nepřátelé státu“ budou odříznuti od transakcí stisknutím jediného tlačítka.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x