Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) se chystá zakročit proti množícím se „potenciálním trestným činům“ v metaverzu.

Podle oznámení z 20. října spustil Interpol „vůbec první metavers speciálně navržený pro vymáhání práva“. Projekt byl představen na 90. valném shromáždění Interpolu v Dillí ve zcela funkční podobě.

Interpol nastínil, že hlavním důvodem jeho skoku do metaverza jsou zločinci, kteří tuto technologii již využívají.

„Zločinci v metaverzu již pracují. Světové ekonomické fórum […] varovalo, že obzvlášť velkými výzvami by mohly být podvody v oblasti sociálního inženýrství, násilný extremismus a dezinformace,“ stojí v oznámení.

„S rostoucím počtem uživatelů metaverza a dalším rozvojem technologie se bude seznam možných trestných činů jen rozšiřovat. Eventuelně zahrne i trestné činy proti dětem, krádeže dat, praní špinavých peněz, finanční podvody, padělání, ransomware, phishing a sexuální trestné činy.“

Je pozoruhodné, že za své činy v metaverzu se již lidé dostali za mříže. Minulý měsíc byl ke čtyřem letům vězení odsouzen Jihokorejec, který v metaverzu sexuálně obtěžoval děti.

Na akci v Dillí Interpol také odhalil plány na vytvoření divize zaměřené na potírání kryptokriminality. Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock zdůraznil potřebu pro specializovaný útvar. Zdůvodnil ji nedostatečnou vybaveností úřadů pro odvětví tohoto typu.

Zvláštní ředitel indického Ústředního úřadu pro vyšetřování Praveen Sinha rovněž poznamenal, že monitorování kyberkriminality je vzhledem k její globální povaze stále obtížnější a že koordinace je klíčovým faktorem, který jejich úsilí usnadní.

„Jedinou odpovědí je mezinárodní spolupráce, koordinace, důvěra a sdílení informací v reálném čase,“ uvedl Sinha.

Nový metavers Interpolu umožní registrovaným uživatelům navštívit platformu a projít si „virtuální faksimile sídla generálního sekretariátu Interpolu ve francouzském Lyonu“. Uživatelé se budou moci zúčastnit mimo jiné i kurzu forenzního vyšetřování.

Interpol doufá, že platforma poskytne jeho různým složkám po celém světě racionálnější a efektivnější způsob komunikace a vzájemné spolupráce. Zdůrazněno bylo také vzdělávání a školení pro studenty a nové rekruty.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x