Snaha udržet těžební operace bitcoinu nad vodou může nakonec spotovou cenu BTC stlačit ještě níže.

Podíl Bitcoinu ovládaný veřejně vlastněnými těžebními společnostmi by mohl do poloviny roku 2023 vzrůst na 40 %, uvádí nová zpráva společnosti Hashrate Index. To by však mohlo přinést další napětí na již tak „medvědí“ trh BTC.

Veřejný hash rate těžařů bitcoinů se za rok zvýšil o 295 %

Tento výhled se objevil po posouzení výkonnosti hash rate společností Core Scientific, Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain a dalších veřejných těžařů za posledních 12 měsíců. Za pozornost stojí, že tyto firmy zvýšily svůj hashovací výkon z 15 exahů za sekundu před rokem na 58 EH/s v říjnu 2022, což představuje 295% nárůst.

Výkonnost veřejné vs. soukromé těžby bitcoinů. Zdroj: Hashrate Index

Pro srovnání, rychlost hašování u soukromých těžařů se ve stejném období zvýšila ze 134 EH/s na 177 EH/s, což představuje 58% nárůst.

"Hnací silou rychlého nárůstu kapacity veřejných těžařů je to, že během býčího trhu v roce 2021 měli přístup k levnému kapitálu,"

vysvětlil Jaran Mellerud, analytik těžby bitcoinů a autor zprávy Hashrate Index.

Dodal, že veřejní těžaři použili peníze na nákup masivních těžebních rigů. Výsledkem je, že tyto firmy mají ve skladech desítky tisíc těžebních stanic na bitcoiny, které čekají na zapojení, a zároveň čekají na dodávky dalších.

Hash rate bitcoinů generovaných veřejnými těžaři by se tak mohl i nadále výrazně zvyšovat s tím, jak bude přibývat nových strojů.

Na druhou stranu soukromí těžaři neměli přístup ke kapitálu na nákup těžebních rigů. Růst jejich příspěvků k hash rate tak může zůstat ve srovnání s tím pomalejší, argumentoval Mellerud.

 

Těžaři by mohli zvýšit riziko „výprodeje“ Bitcoinu

V roce 2022 byli těžaři Bitcoinů obecně postiženi klesajícími cenami BTC, rostoucími náklady na energii, regulací a rostoucí konkurencí. Veřejně obchodovatelné těžařské firmy spěchaly, aby získaly kapitál vydáním dalších akcií, nebo se zadlužily, což vedlo k masivnímu poklesu cen jejich akcií.

Například Valkyrie Bitcoin Miners ETF, který dohlíží na několik hlavních veřejných těžařů, se od svého únorového spuštění propadl o 75 %.

Valkyrie Bitcoin Miners ETF týdenní cenový graf. Zdroj: TradingView

Další nepopulární alternativou k získání kapitálu je prodej bitcoinů za nižší ceny. Například společnost Core Scientific se podle své srpnové aktualizace od konce března zbavila 85 % svých držených bitcoinů.

Ve stejném období došlo k poklesu ceny BTC o 60 % na přibližně 19 500 USD za minci. Jinými slovy, rostoucí hash rate může zvýšit potřebu těžařů prodávat Bitcoin za hotovost, aby udrželi svůj provoz.

„Je to naprostá krvavá lázeň,“ napsal Marty Bent, zakladatel bitcoinové mediální společnosti TFTC, a dodal:

"Těžaři bitcoinů jsou nyní ve velkých bolestech a pravděpodobným výsledkem je vlna neúspěchů v nadcházejících měsících, protože hashrate nadále stoupá, cena zůstává stejná a ceny energií nadále rostou."

BTC/USD týdenní cenový graf. Zdroj: TradingView

Mellerud mezitím uvedl, že mnoho veřejných těžařů nebude schopno zvládnout pokles peněžních toků, což povede k bankrotům. V důsledku toho by jejich těžební zařízení mohla být prodána v aukci soukromým těžařům.

Naopak rozhodnutí veřejných těžařů zvýšit svou kapacitu se může vyplatit, pokud cena bitcoinu projde rozhodujícím býčím obratem. Jak uvedl Cointelegraph, již se objevují známky potenciálního dna trhu, které by poskytlo úlevu těžařům bojujícím se současnými cenami.

(Názory a stanoviska zde vyjádřené jsou výhradně názory autora a nemusí nutně odrážet názory Cointelegraph.com. Každý investiční a obchodní krok je spojen s rizikem, při rozhodování byste měli provést vlastní průzkum.)

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/public-bitcoin-miners-hash-rate-is-booming-but-is-it-actually-bearish-for-btc-price

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x