Korejci budou mít od roku 2024 přístup k digitálním občanským průkazům založeným na blockchainu.

Ten by měl být plně decentralizovaný, vláda tedy nebude mít přehled o tom, jak a kdy je průkaz totožnosti používán.

Podle zprávy agentury Bloomberg plán vlády počítá s tím, že digitální průkazy totožnosti budou v budoucnu vloženy jako aplikace do mobilních zařízení. Očekává se, do dvou let od spuštění by tuto technologii mělo přijmout přibližně 45 milionů občanů.

Ekonom z korejského Institutu pro vědeckou a technologickou politiku Hwang Seogwon uvedl, že digitální průkazy totožnosti by mohly být využívány v oblasti financí, zdravotnictví, daní a dopravy. Vrchní ředitel Úřadu pro digitální vládu Suh Bo Ram řekl, že technologie by mohla pomoci podnikům, které ještě plně nepřešly na internet.

Vláda by v rámcí plánu měla přijmout decentralizovaný systém identity. Sama tak nebude mít přístup k informacím uloženým v telefonech, včetně informací o používání digitálních ID karet.

Podle amerického think-tanku Portulans Institute není technologie pro technicky vyspělý národ žádným překvapením. Jižní Korea je totiž na prvním místě v žebříčku uplatňování technologií v životě, podnikání a státní správě.

Tentokrát načisto

Nejedná se ani o první řešení digitální identifikace založené na blockchainu, které bylo v zemi zavedeno.

V srpnu 2020 mělo blockchainový řidičstký průkaz více než milion Jihokorejců. Ten je používán prostřednictvím korejské aplikace PASS pro chytré telefony. Krátce poté, v září 2020, zahájila jihokorejská vládní agentura Korea Internet & Security Agency pilotní testování podobného systému.

Jižní Korea je považována za lídra v oblasti všeho, co se týká blockchainu a Metaverse. Očekává se však, že další země ji budou brzy následovat.

Studie společnosti ReportLinker z června 2021 odhaduje, že trh s blockchainovými identitami do roku 2025 vzroste o dalších 3,58 miliardy dolarů. To představuje složenou roční míru růstu 71 %.

Brenda Gentryová, blockchainová poradkyně a generální ředitelka společnosti Bundlesbets.com, však nedávno uvedla, že bez ohledu na to, jak schopný a decentralizovaný systém správy identit bude, bude stále vyžadovat uznání ze strany státních orgánů nebo korporací:

„Pokud úřady neuznají platnost blockchainových ID, pak je nebude možné použít pro odběr většiny veřejných služeb. To je podle mého názoru největší omezení.“

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x