Od minulého týdne a v podstatě za poslední měsíc a půl se stále nic nezměnilo - Bitcoin stále konsoliduje v užším rozsahu těsně pod "psychologickou hranicí" 20k USD/BTC

Zdroj: TradingView

Ani krátkodoběji zaměření spekulanti a obchodníci volatility si poslední cca měsíc, měsíc a půl z hlediska „hodování“ na jinak tradičně mnoho příležitostí nabízejícím Bitcoinu příliš neužili:

Historická volatilita na denní bázi je aktuálně nejnižší od začátku roku, dosavadní lokální minimum volatility ze soboty 15. října bylo dokonce nejnižší zaznamenanou hodnotou od začátku října 2020 před následným tehdejším listopadovým break outem vzhůru...

Zdroj: TradingView

Takže klid před bouří?

Dá se to tak říct… Milionovou otázkou však samozřejmě zůstává, kterým směrem se nakonec Bitcoin vydá.

Ve svém článku z minulého týdne rozebírajícím aktuální mizerný makroekonomický obrázek jsem naznačoval, že čistě z hlediska možných „rozbušek“ a „průserů“ na obzoru v kombinaci s historickou zkušeností centrálních bankéřů zásadně řídící své vozy pouze na základě toho, co je vidno ve zpětných zrcátkách, se aktuálně lze naprosto oprávněně přiklánět k případnému dalšímu poklesu cen před tím, než tento medvědí trh konečně nalezne své dno.

Podíváme se tedy nyní na několik on-chain metrik na základě dat přímo z účetní knihy bitcoinu s pomocí analytické platformy CryptoQuant, jež se poskytováním těchto dat zabývá, abychom blíže zhodnotili, nakolik je aktuální celkový obrázek pro medvědy vskutku konstruktivní, a případně nakolik.

Jsou „velryby“ tentokrát na omylu?

Jako první se po delší době podíváme na mou vlastní úpravu indikátoru, který vyvinul právě šéf analytické platformy CryptoQuant, Ki Young Ju:

Zdroj: CryptoQuant

Jak vidno z dosavadní historie vrcholů aktivity „velryb“ na derivátových burzách (s ohledem na sledované období počínající nástupem „derivátové éry“ obchodování s BTC), od dosavadního lokálního dna na BTC ze dne 13. června t.r. si velcí hráči nikdy nebyli jistější, že se jedná o dobré úrovně pro vstupy do spekulativních obchodů, jakkoliv od konce září došlo k určitému poklesu toku bitcoinů ze spotových burz na ty derivátové.

Může to být dáno rostoucí popularitou párů s Tetherem (USDT), ale také může jít o známku přesunu aktivit velkých peněz do OTC transakcí. Tuší snad „velryby“ na sekundárním trhu s BTC přicházející počátek konce důvěry ve FIAT, nebo je ten pokles od konce září dán jejich uvědoměním si, že na spekulace na růst je ještě dost možná brzy?

Puell Multiple

Ukazatel Puell Multiple sice již dosáhl nákupního signálu cca. mezi půlkou června a půlkou července, avšak potvrzení zlomení medvědího trendu této metriky dosud stále nenastalo, což může v nejhorším případě znamenat stále ještě jakž takž konstruktivní obrázek pro spekulanty na pokles:

Zdroj: CryptoQuant

NUL (Čistá nerealizovaná ztráta)

Jeden z několika indikátorů „bolesti“, tzv. NUL, aktuálně ukazuje, že součet celkové nerealizované ztráty na Bitcoinu se „výhružným“ způsobem drží jen lehce pod úrovněmi z hrozivé paniky v březnu 2020 a čistě náhledem optikou klasické technické analýzy na tuto metriku jako takovou to upřímně řečeno stále hovoří ve opět ve prospěch konstruktivního obrázku pro medvědy:

Zdroj: CryptoQuant

Procento zásob BTC ve ztrátě

Další z ukazatelů bolesti je procento UTxO’s ve ztrátě, což lze interpretovat také jako procento bitcoinů, jež jsou aktuálně drženy pod cenou svého nákupu. Tento ukazatel je ze všech, u kterých se lze nějakým způsobem dohadovat o případně konstruktivním obrázku pro medvědy tím aktuálně zdaleka nejvýřečnějším:

Zdroj: CryptoQuant

V minulých medvědích trzích došlo u této metriky jednak vždy ke zlomení růstové trendové linie, a jednak tam vždy ještě před tím došlo ke zformování poměrně jednoznačných „topových“ formací.

To v aktuálním bear marketu doposud nenastalo, bohužel pro býky to zatím vypadá jako „prokousávání“ se klíčovou oblastí mezi cca čtvrtinou a třetinou zásob BTC ve ztrátě.

A nadto jedna z dosavadních klíčových dlouhodobých klesajících trendových linií, u niž se dost možná dalo čekat, že „bolesti již dost“, již byla překonána směrem vzhůru, přičemž to aktuálně vypadá, že na průraz trendovky určující současné tempo narůstání ztrátových UTxO si zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x