Když jsem začal číst knihu Popping the Crypto Bubble, očekával jsem poměrně líné a hysterické líčení mnoha neduhů kryptoměn. Ambiciózní krypto-skeptickou knihu na začátku letošního roku společně napsali autor publikací o finančních podvodech Darren Tseng, fintech konzultant Jan Akalin a softwarový inženýr Stephen Diehl – tedy organizátoři zářijové historické konference „no-coiner“.

Diehl je z této trojice nejznámější. Své 58tisícové publikum na Twitteru denně obšťastňuje záplavou epigramatických, zlomyslně cynických výroků, které jsou kryptoskeptickou verzí prázdných sloganů bitcoinových boosterů, jako je Anthony Pompliano.

Diehl kritizuje krypto jako „podvod“, masivní „ponzi“ atd. atd., a to vše už začíná být trochu únavné. To, co se kdysi mohlo chápat jako spravedlivá kritika, se mezitím slilo v další únavné dogma, které mají strávit online terminologové.

Přesto byla kniha Diehla a spol., která slibuje „odhalit pravdu o technologii kryptoměn, jejich politických ideách a narativech, které pohánějí největší ekonomickou bublinu v dějinách lidstva“, lepší, než jsem čekal.


Ačkoli mě zklamal poněkud fatální sklon k konfirmačnímu zkreslení – k tomu se ještě dostanu -, představila střízlivou artikulaci obav kryptoskeptiků z potenciální škodlivosti kryptoměn a výkřiky „bublina“ a „Ponzi“ byly vyváženější než jejich obvyklé twitterové ekvivalenty – ale jen o málo.

Zajímavé a dobře prozkoumané bylo pojednání o kryptoměnách jako o „bublině“. Autoři popisují současnou krypto „bublinovou lázeň“ nikoli jako jedinou mánii podobnou tulipánům, ale jako stroj schopný donekonečna produkovat nové mánie (ICO, Defi, NFT atd.). (Zní to působivě!)

Emitování soukromých měn, spekulace kolem neproduktivního podnikání, účetní podvody, cash-grabs zabalené do jazyka osvobození, „finanční nihilismus“, to vše je v učebnicích dějepisu, pokud je hledáte. Hlavní inovací kryptoaktivity je podle autorů to, že tyto nesourodé proudy spojuje do jednoho megapodvodu, který je důvěřivým investorům prodáván jako řešení zkaženosti samotného kapitalismu, který poskytl palivo pro svůj vlastní šílený růst.

Kniha je nejvýstižnější, když pojednává o tom, co její autoři považují za naprosté plýtvání kryptografickým průmyslem. Ani jeho nejzarytější zastánci nemohou popřít obrovské výdaje na elektrickou energii (což je podle obhájců Bitcoinu vlastnost, nikoli chyba) a obrovské množství kapitálu, které se nakonec buď vyspekuluje do ztracena, nebo se nalije do neproduktivního podnikání.

Zavádějí nový termín „blockchainismus“, aby popsali nekonečné neúspěšné „obraty“ k blockchainu ze strany plácajících se starších společností. Kvůli tendenci milionů dolarů skončit v neúspěšných projektech, v rukou podvodníků nebo v mrtvých peněženkách autoři tvrdí, že investice do kryptoměn jsou často hrou s negativním součtem – situací, kdy je nakonec více hodnoty zničeno, než vytvořeno. Investice například do akcií společnosti Apple v ideálním případě zvýší bohatství všech investorů, pokud samotná společnost roste; u mnoha kryptografických systémů může být základní růst prakticky nulový a zisky jsou pouze rozdělením zmenšujícího se fondu kapitálu mezi několik šťastných, prvních investorů.

Problém knihy spočívá v tom, že autoři rozšiřují tuto věrohodnou výzvu pouťové, spekulativní stránky odvětví na obecný argument proti tomu, aby krypto kdy přineslo něco hodnotného, a ignorují jakýkoli argument, který jejich předchozímu výlevu škodí.

Autoři nejsou ochotni se ani na okamžik zabývat možnostmi například nových modelů vlastnictví nebo organizace, které tato technologie nabízí. Reduktivně rozdělují kryptografickou „kulturu“ na tři tábory (rakouští ekonomové, technolibertariáni a cypherpunkeři), přičemž ignorují skromnější aspirace například levicově orientovaných zakladatelů DAO, kteří chtějí zakotvit kooperativní model (DAO jsou ve dvou skrovných odstavcích odmítnuty prostě jako „forma vyhýbání se regulaci“), nebo webových vývojářů se zájmem o mikroplatby.

Stejně tak se autoři snaží podrazit Ethereum pedantským argumentem, že “ smart contracts nejsou ve skutečnosti smart contracts“ – což vám s radostí potvrdí každý vývojář Etherea. Diehl, který zjevně čerpá z vlastních zkušeností programátora, dále tvrdí, že kódovací jazyk Ethereum, Solidity, je velmi náchylný k chybám a téměř nemožné jej testovat v chaotickém tržním prostředí.

Většina nových programovacích jazyků je zpočátku vratká. Kódování Etherea od vzniku sítě v roce 2015 skutečně prošlo mílovými kroky a nyní zahrnuje nekonečné přísné testování a „klíčová slova“, která pomáhají předcházet programátorským nehodám. Proto se podařilo sloučit Ethereum – technický výkon, který Diehl a spol. shodou okolností předpovídali, že se kvůli technickým omezením nikdy nepodaří. (Kniha šla do tisku předtím, než bylo sloučení 15. září úspěšně provedeno. Oops!)

Největším nedostatkem knihy je asi to, že její autoři nemají jasno ve svých morálních postojích k drogám, vymáhání práva, sankcím, technologiím a Wall Streetu. Brojí proti zkorumpovanému finančnímu systému, který inspiroval kryptoměny, a zároveň se často reflexivně přiklání k názorům hlavních představitelů tohoto systému, mezi nimiž jsou lidé jako Warren Buffett, kteří vyzývají ke zničení kryptoměn. Schvalně píší o nelegálních torrentových sítích, jako je BitTorrent, a přitom zásadně odsuzují používání kryptografických technologií v jakékoli formě nezákonnosti.

Ideologická změť pokračuje dál. Jako nedávní zakladatelé antikrypto think tanku nazvaného „Center for Emerging Tech“ autoři volají po větší regulaci a stíhání kryptografických společností a v jednu chvíli vydávají ve stylu Economistu očíslovaný seznam přísných diktátů americké vládě. A zároveň se zdá, že jim většinou nevadí stejný model rizikového kapitálu, který vedl k některým z nejkatastrofálnějších podvodů posledních desetiletí (ehm: Theranos). Přestože brojí proti kapitalismu, v závěru knihy prohlašují, že „kapitalismus v dohledné době nikam nezmizí“, a naznačují, že zbavit svět kryptoaktivity, aby se zachoval status quo, je dostatečně ušlechtilé.

Možná je to všechno nevyhnutelné pro hnutí, které svou široce založenou koalici nenávistníků čerpá z tolika různorodých zdrojů: svět „starých“ financí, politika, online aktivismus, hráči, levičáctví a řada dalších se v nenávisti ke kryptoměnám spojují.

Kniha Popping the Crypto Bubble nakonec přece jen propůjčila hlubší analytickou podstatu těm nejhlasitějším skeptikům, kteří donekonečna retweetují na no-coiner Twitteru. Odcházel jsem s pocitem, že se autorům podařilo pouze zbořit slaměného panáka: verzi kryptoprůmyslu, v níž jsou všichni buď blouznivými libertariánskými fantasty, nebo technologickými brouky, kteří haní vaporware.

Těchto lidí je jen asi 99 % celého odvětví. A to zbývající 1 % by mohlo rozhodnout.

 

Zdroj: https://decrypt.co/112639/heres-another-new-book-for-bitcoin-skeptics

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x