Jen něco málo přes rok poté, co se Salvador stal první zemí na světě, která přijala bitcoin (BTC) jako zákonné platidlo, se zdá, že tato politika není mezi většinou obyvatel populární.

Konkrétně z výzkumu Středoamerické univerzity (UCA) vyplývá, že přibližně 77 % obyvatel Salvadoru se domnívá, že přijetí Bitcoinu bylo neúspěšné, uvedl 18. října server Barrons.

Zajímavé je, že studie poukázala na to, že navzdory snahám vlády o popularizaci Bitcoinu a kryptoměn 75,6 % obyvatel poznamenalo, že v roce 2022, kdy se obecný trh s digitálními aktivy výrazně propadl, digitální aktiva nikdy nepoužili.

Kromě toho, vzhledem k tomu, že prezident Nayib Bukele stále více hromadí Bitcoin, dalších 77 % respondentů vyjádřilo názor, že vláda by měla přestat vynakládat veřejné prostředky na nákup Bitcoinu.

"Je to nejnepopulárnější opatření vlády [zákonné platidlo v podobě bitcoinu], nejkritizovanější a nejodsuzovanější," řekl rektor UCA Andreu Oliva.

Při převodech se používá méně kryptoměn

Jedním z cílů Salvadoru při přijímání této politiky bylo usnadnit převody peněz do vlasti a vyhnout se tak tradičním bankám. Je pozoruhodné, že finanční převody mají pro ekonomiku země zásadní význam, neboť tvoří přibližně čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP) Salvadoru.

Údaje salvadorské centrální banky ze září letošního roku však ukázaly, že méně než 2 % všech remitencí se týkalo kryptoměn.

Salvador se do bitcoinu pustil na vrcholu býčího růstu tohoto aktiva, který loni v říjnu dosahoval rekordní hodnotou téměř 69 000 USD. Po výrazné korekci Bitcoinu v roce 2022 se však Salvador setkal se ztrátami v souvislosti s rostoucími výzvami, aby vláda tuto politiku zrušila, přičemž prezident Bukele zůstává vzdorovitý.

Jak uvedl Finbold 7. září 2022, strategie země v oblasti Bitcoinu se obecně ještě nerozběhla, přičemž vláda propagovala zemi jako globální kryptocentrum.

Salvadorský posun směrem k Bitcoinu zároveň inspiroval další země v regionu, aby jej následovaly. Rozhovory o přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla v dalších jihoamerických zemích však utichly.

 

Zdroj: https://finbold.com/almost-80-of-el-salvadors-citizens-believe-the-countrys-bitcoin-strategy-has-failed/

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x