V dnešní technologické společnosti se neustále objevují nové pokroky a inovativní řešení, včetně nekončící práce na vytvoření kvantového počítače, jehož cílem je překonat výkon tradičních počítačů.

Jak už to tak bývá, technologický gigant Fujitsu spolupracuje s největším japonským výzkumným ústavem Riken na vývoji prvního japonského kvantového počítače, jehož výhody vysvětlil Vivek Mahajan, technologický ředitel (CTO) společnosti Fujitsu, v rozhovoru pro pořad Squawk Box televize CNBC odvysílaném 14. října.

Při vysvětlování přínosu kvantových počítačů Mahajan řekl:

"Kvantová výpočetní technika má potenciál změnit svět počítačů na obrovské úrovni. Můžete řešit problémy v oblasti molekulární dynamiky, financí, medicíny, Shorův algoritmus, problém obchodního cestujícího (TSP). Jedná se o optimalizační problémy, které není snadné vyřešit."

Tento vývoj přichází několik měsíců poté, co počítačoví vědci v australském Sydney oznámili průlom v této oblasti a navrhli první počítač s integrovaným obvodem na světě vytvořený v atomárním měřítku.

Koncem srpna oznámila přední společnost Baidu, která se zabývá umělou inteligencí, uvedení prvního supravodivého kvantového počítače na světě, který zcela integruje hardware, software a aplikace, jak informoval Finbold.

Přesto existují obavy, co by vznik těchto nových, výkonnějších počítačů mohl znamenat pro oblast kryptoměn, jak ji známe.

 

Je kryptografický prostor připraven na kvantové výpočty?

Hodně se spekuluje o tom, co by průlom v kvantové výpočetní technice mohl znamenat pro kryptoměny, jako je Bitcoin (BTC). Na jedné straně by tato technologie mohla najít uplatnění v kryptografickém průmyslu, na straně druhé by však mohla být využita i ke škodlivým praktikám, například k prolomení peněženek Bitcoinu prolomením asymetrického šifrování.

Mezi skeptiky patří peer-to-peer platforma pro výměnu Bitcoinů LocalBitcoins, která před dvěma lety navrhla, že kvantové počítače by mohly být pro Bitcoin vážnou hrozbou, protože by mohly prolomit kryptografický protokol, který jej zabezpečuje a který je v současné době považován za neprolomitelný současnými počítači.

Jejich obavy skutečně potvrdili koncem ledna 2022 vědci z univerzity v Sussexu, kteří ve své výzkumné práci naznačili, že kvantové počítače by měly být schopny prolomit kryptografický algoritmus SHA-256 a narušit neproniknutelnost sítě Bitcoin během příštího desetiletí.

Kvantová výpočetní technika má však před sebou ještě dlouhou cestu, než se stane hrozbou pro kryptografické a blockchainové technologie, a jak píše Murtuza Merchant z MoneyControl, komunita vývojářů kryptoměn se na možná rizika usilovně připravuje.

K některým příkladům existujících technologií odolných vůči kvantům patří technologie směrovaných acyklických grafů (DAG) používaná v blockchainu IOTA (MIOTA) a také kvantová distribuce klíčů (QKD) vyvinutá společnostmi JPMorgan (NYSE: JPM) a Toshiba.

Zdroj: https://finbold.com/fujitsu-quantum-computers-could-massively-change-computing-world-what-it-means-for-bitcoin/

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x